Valtionyhtiön johdossa on osaavaa henkilöstöä. He saavat bonuksia, kun menee hyvin. Bonuksia perustellaan myös taitavalla liiketoiminta osaamisella vaikealla toimialalla ja vaikessa markkina tilanteessa toimittaessa.
Nykyiset ongelmat olisi kyllä pitänyt olla tiedossa jo aiemmin. Ainakin ne olisi olleet, jos johto oikesti osaisi asiansa.
Onko nyt aika periä aiemmat bonukset takaisin, vai voidaanko menneiltä hyviltä vuosilta maksaa bonuksia muillekin kuin johdolle??!!
Mistä fortumin ongelmat johtuvat
5
1754
Vastaukset
- Anonyymi
Valtionyhtiön johdossa on helppo ottaa liiketoimintaan liittyviä riskejä. Koskaan ei pala omat rahat. Ains voidaan huutaa veronmaksaja apuun.
- Anonyymi
Eräänlainen devalvaatio tämäkin, mutta kummalle Suomelle vai Saksalle.
- Anonyymi
Samaa sanoi mm Finnair Manner, kassassa rahaa! eri asia onkin sitten se kenen = valtion antama viimeisin tuki miljardi ja aikaisemmat
- Anonyymi
Ahneista jotka siellä jakaa rahoja .SIIS ROSVOT
- Anonyymi
Hyvin hoitavat työnsä. Mukavat osingot tuli viime vuonnakin, vaikka oli jos jonkinlaista sotkua. Tänä vuonna odotellaankin taas huippuosinkoja. Kaikki urputtajat voi ihan vapaasti ostaa Fortumin osakkeita ja päästä nauttimaan osingoista. Sama koskee tietysti myös Kojamoa, Keskoa ja muita arvostelun kohteina olleita hyvää tulosta tekeviä yrityksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222