Juutalainen kalenteri, kuukausi ?

Anonyymi

Miten juutalaisessa kalenterissa on määritelty kuukauden pituus ?

Ja miten vuoden pituus on siinä saatu oikeaksi (vai onko ?) ?

Länsimaissa käytössä olevassa gregoriaanisessa kalenterissahan karkausvuosisäännöillä on aikaansaatu se, että:

1) vuodenajat pysyvät kohdallaan kalenteriin nähden

ja

2) vuoden pituus on oikein niin hyvällä tarkkuudella, että se heittää yhden vuorokauden 3236 vuodessa.

Tosin:
Persialaisessa kalenterissa tarkkuus on vieläkin parempi, se heittää vain päivän / 110000 vuotta.

https://www.timeanddate.com/calendar/persian-calendar.html

Joten, mistä mahdollisimman ymärrettävä, mutta samalla tieteellisen tarkka kuvaus juutalaisesta kalenterista ?

2

271

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti tätä osaa selitää joku asiaa paremmmi tunteva, mutta minä yritän kertoa jotain.

      Islamin kalenteri on kuun kiertoon perustuva lunaarinen ja kristittyjen auringon kiertoon perustuva solaarinen. Islamin vuosi siis on lyhyempi kuin 365 vuorokautta. Esim. Ramadan on eri aikaan meidän vuottamme. Islam synyti Saudi-Arabian aavikolla, jossa vuodenajat ei juurikaan eroa toisitaan. Jos meillä esim. joulu olisi välillä kesähelteillä, niin kokisimme asia kummalliseksi.

      Juutalainen kalenteri on edellisten yhdistelma solunaarinen. Lähtökohtaisesti kuukausi määräytyy kuun kierron mukaan eli on lyhyempi kuin meillä. Jossain kohtaa Raamatussa on mainittu, että eräs juhla on tietyn kuukauden tiettynä päivänä ja se on keväällä. Vuosi on siis saatava vastaamaan meidän ajanlaskua. Kun me sumplimme ajankulun kuntoon karkauspäivillä, niin juutalaisuudessa niitä on oltava enemmän eli on kokonaisia karkauskuukausia.

      Toivon tosiaan, että joku asiaa paremmin tunteva täydentää vastaustani ja korjaa virheitäni.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1079
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      220
      659
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      502
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      453
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      46
      427
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe