Olen koko kesän kesä töissä. On ollut tähän mennessä elämäni paskin kesä. Kavereita en ole ehtinyt/jaksanut näkemään. Työ matkoihin menee noin 40min yhteensuuntaan. Joka toinen viikko työt alkaa 6.00 aamulla ja joudun heräämään viideltä. Vituttaa aivan saatanasti. Työ tehdään yksin 8h putkeen. Työ paikalla ei siis tule juteltua juuri kenellekkään. Koko paskasta saa aika huonon summan 10€ tunti kun miettii että työ aikaan menee yli 9h jos laskee matkat mukaan ja ruoat 8€ päivässä. Ilta vuorot alkaa 14.00 joten silloin kavereita on vaikea tavata. Miettikää siis ainakin 99 kertaa jos olette menossa kesätöihin. Kaksi viikkoa olisi mennyt helposti mutta nyt homma vituttaa jo aivan saatanasti.
Kesätyöt vitullisinta paskaa ikinä
18
1199
Vastaukset
- Anonyymi
Voi sinua reppana kun täytyy tehdä töitä..kyllä edessäsi on vuosia kun pitää töihin lähteä jos aiot ansaita jotain ha elättää itsesi ha perheesi...vai ei ole aikaa tavata kavereita ja rällätä..kuule kyllä se työmatka kestää monella tuon ajan..elikä teehän vain kiltisti töitä äläkä vali.. vali.. valii..
- Anonyymi
Perhettä? Kuka hullu tänäpäivänä menee perhettä hankkimaan. Itse olen sen verran lapsiystävällinen ihminen että en tällaiseen maailmaan lapsia hanki kärsimään eikä kenenkään muunkaan pitäisi. Tuleville sukupolville pelkkää maksajan roolia tarjolla jos tämä sirkus edes sinne asti pysyy kasassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perhettä? Kuka hullu tänäpäivänä menee perhettä hankkimaan. Itse olen sen verran lapsiystävällinen ihminen että en tällaiseen maailmaan lapsia hanki kärsimään eikä kenenkään muunkaan pitäisi. Tuleville sukupolville pelkkää maksajan roolia tarjolla jos tämä sirkus edes sinne asti pysyy kasassa.
Hyvin sanottu, juurikin näin.
- Anonyymi
Aloittaja harjoittelee kelaeläkeläiseksi alle 25-vuotiaana.
- Anonyymi
Tervetuloa aikuisuuteen ja vinkkinä jaksamiseen, ajoissa nukkumaan.
- Anonyymi
Aloittaja vaikuttaa 10-vuotiaan tasoiselta kakaralta. Kaverit kaikki kaikessa. On kuitenkin saanut kesätyöpaikan. Lupaavaa, hänestä voi vielä tulla jotain kunhan kasvaa aikuiseksi.
- Anonyymi
Että naurattaa. Minukin naapuri "löysi" töihin. Yöt menee silti juhliessa, mutta ruuvia voi kääntää krapulassa.
- Anonyymi
Kyl minuukii vituttaa olla kesät töissä. Silloin kyl kelvataa, tai tuuraamaa. Tarvis vakityön, olis ainenkii se lyhyt kesäloma.
- Anonyymi
Saman rahan saa kesätöistäkin. Mitä merkitystä sillä on että onko vakituinen vai kesätyöntekijä.
- Anonyymi
joskus se on vaan irrotettava se napanuori ns. kavereihin ja alettava elämään itsenäisesti. Aikuistua ja miehistyä.
Vauvarasvaa poltellessa ymmärrät vähitellen, että aikuisena tehdään töitä muulloinkin kuin vain kesällä.
- Anonyymi
Totta se on kyllä ne kesätyöt lähinnä vain vituttaa, koko kesä pilalla ja verottaja vie kaiken.
- Anonyymi
Se on yhdyssana😑 kesätöissä, ei kesä töissä
- Anonyymi
Kuulostat aivan joltain 11v ole edes onnellinen et kukaan halus sut sinne kesätöihin.. ei pahalla btw.
- Anonyymi
Ei opiskelijan kannata nuoruuden kesiä missään töissä viettää , sitä ehdit tehdä ihan riittämiin , kannattaa nauttia nuoruudesta ja vapaudesta sillä opiskelun jälkeinen elämä on sitä raatamista hautaan asti monella , ja kun ei ehditä edes eläkkeelle terveyden mentyä työelämässä ja viikatemies vie ennenaikojaan.
- Anonyymi
Nuoretkin vain kelasta päivärahaa anomaan ja nauttimaan kesästä ja ystävistä!!🍓🌞
- Anonyymi
Ei käy selville joudutko myös viikonloppuisin töihin. Jos et,niin ei pitäisi olla ongelmaa kavereiden näkemisessä. Jos olet viikonloput töissä,se on hyvää oppimista tulevaa työelämää varten. Sitten kun menet säännölliseen vuorotyöhön,tulee ne haasteet. Kun tarvitsee jonkun tietyn vuoron vapaaksi,on pitkät neuvottelut työnantajan kanssa. Ei voi aina olla varma,että kun joku pyytää juhliin,että pääsee sinne puhumattakaan jos on terveydenhoitokäynti. Minun työnantaja on hankala ollut joskus myös terveydenhoitokäyntien suhteeen. Aikoja kun ei aina saa vapaapäiviksi.
- Anonyymi
WHAT’S YOUR FAVORITE FLAVOR OF SHIT SANDWICH AND DOES IT COME WITH AN OLIVE?
Your favorite shit sandwich is your competitive advantage. By definition, anything that you’re willing to do (that you enjoy doing) that most people are not willing to do gives you a huge leg-up.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655410Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842717- 2742521
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362399Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191884Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2311581Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai551197Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096