Lehdistä ym. tiedotusvälineistä saa usein kuulla, että joku hyökkäsin jonkun kimppuun. Esim. "Mies hyökkäsi naisen kimppuun". Mikäköhän kumma se kimppu on?? Onko miehillä kimppua?? Liittyykö tämä kukkakimppuun?? Vai onko kyseessä kirjoitusvirhe ja oikeasti tarkoitetaan kinkkua??
Mikä Ihmeen Kimppu ??
Suppo
4290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kimppuun tarkoittaa, kun joku käy toiseen käsiksi ilman lupaa.Se ei tarkoita todellakaan kukkakimppua.
olen itte pohotinu tättä onkelmaa ja tullu siihe tulokse et se on se naisen värkki ja tää kimppu on se hianompi nimitys. sit miehill ei vissii oo sit ollenka. tai en tiärä jollain saattaa ollakki.
entäs ku mennään joukolla jonnekin...mennäänkö siinä jollain tietyllä henkilöllä nimeltä Jouko jonnekin?
tai jos "mennään jengillä kaupunkiin"...onko se jengi joku automerkki vai?
Seiso suorana levittäen kätesi vaakatasoon sivuillesi niin siihen väliin jää mitta kimppu.Tarkemmin kimppuun käymisellä tarkoitetaan myös rinnuksista kiinnni ottamista