Sähkön hinta nousee- mistä ratkaisuja Suomelle?

Anonyymi

Sitä on kuulemma kyllä keksitty uusia tapoja hyödyntää sekä merivettä, että tuulta, mutta mitkä olisivat sellaisia kohtuullisen nopean aikataulun ratkaisuja, jottei meidän kaikkien arjen kuluista suurin osa olisi jatkossa sähkölasku...
https://ilmastopaketti.fi/sekalaista/sahkonhinta-2022/

16

191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainut mahdollisuus on palauttaa käytöstä poistetut voimat käyttöön, jos se teknisesti on vielä mahdollista. Silloinkaan päästöt eivät yllä useankaan maan päästöjen tasolle. Nyt ei tarvitse olla "mallioppilas".

      • Anonyymi

        Käsittääkseni joitakin hiilivoimaloita on jätetty ns. varalle huoltovarmuuden vuoksi, sekä myös turvevoimaloita. Ei edes vihreät vastustaneet hallituksessa kun turvevoimalat otettiin mukaan hankkeeseen. Heidän vuosia kestäneet perättömyydet turpeen suhteen voi kuitenkin tulla Suomelle kalliiksi kun mahdollisesti joudutaan jopa uusia voimaloita rakentamaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa sähkönhinta nousee yhä lisääntyvän kulutuksen myötä. Sitä ei tule helpottamaan investoinnit tuulivoimaan eikä ydinvoimaan kun niiden perustamiskustannukset maksaa aina loppukäyttäjä eli yksityinen kuluttaja. Teollisuus saa tukien myötä edullisempaa sähköä kuin tavallinen kadunläpsyttelijä.
      Sähkönhinta seuraa tiiviisti muiden energiamuotojen hintaa mm. öljy ja fossiiliset polttoaineet ovat vaikuttavat suoraan sähkönhintaan.

    • Anonyymi

      Tämä pitäisi kostaa SIPILÄLLE Sipilän hallitus sai aikaan UNIPERIN ostös

    • Anonyymi

      Tuulivoimaa on rakennettu viime vuosina osana vihreää siirtymää mutta siitä tulikin osa Ukrainan sotaan liittyvän energiasodan huoltovarmuutta.

      Toki tuulisähkövoima on satunnaisvoimaa niikuin myös aurinkoenergia. Ja sitten tuleekin se mutta. Siitä on paljon apua energiakriisissä Suomen kaltaisessa maassa jossa on paljon vesivoimaa.

      Jos Euroopan energiahuolto selviää ensi talven ilman venäläistä maakaasua ja öljyä, se on voittanut ekan erän Venäjän ja Lännen välisessä nokittelussa.

      Euroopan aseet energiasodassa ovat raha, tekninen osaaminen ja yhtä köyttä vetäminen.

      Tietysti voimalan rakentaminen paperisotineen vie monta vuotta mutta tämä koskee vain isoja voimaloita, aurinkopaneelien asentaminen omakotitalon katolle onnistuu kyllä paljon nopeammalla aikataululla ja pienemmällä byrokratialla.

      Aurinkopaneeli katolla on myös osa kansallista huoltovarmuutta.

    • Anonyymi

      Olen ymmärtänyt, että vaikka sinulla olisi parikymmentä paneelia katolla ja ne on yhdistetty valtakunnan verkkoon, sähkökatkon aikana ne ovat hyödyttömiä. Pitäisi olla Invertteri ja kytkin, jolla erottaudut sähköverkosta saadaksesi itsellesi edes valoisaan aikaan sähköä.

      • Anonyymi

        Kyllä, vain osa aurinkosähköjärjestelmistä kykenee saarekekäyttöön sähkökatkon sattuessa, säätimessä pitää olla erillinen kytkin sitä varten. Niin ja järjestelmässä pitää olla myös akku.

        Keskellä talvea aurinkopaneeleista tulee tosin aika vähän sähköä. Mutta sähkölaitos ei ota kantaa siihen onko kiinteistössä tuotettu sähkö peräisin paneeleista, tuulimyllystä vai mistä.

        Tietokoneita varten tehdyt UPS-laitteet riittävät kyllä radiota ja telkkaria varten mutta ei enää sähköhellaa varten.

        Olet varmaankin kuullut puhetta sähkön säännöstelyyn liittyvistä kiertävistä sähkökatkoista. Ne tuskin koskevat kotitalouksia. Suurimman osan sähköstä kun käyttävät isot tehtaat. Kotitalouksien sähkökatkot ovat kyllä viimesijainen keino säännöstellä sähköä.

        Miksei muuten sähköautojen latausasemien hinnat ole sidoksissa sähkön pörssituntihintaan? Siinäpä liikeidea jollekin. Se keskittäisi autojen lataamista tuulisiin päiviin jolloin sähkön hinta on alhaalla.


      • Anonyymi

        Sähkölaitoksen (Helen sähköverkko Oy) kanta asiaan:

        "Mikäli verkon kanssa rinnankäyvää tuotantolaitosta halutaan käyttää myös varavoimana sähkökatkoissa, tulee järjestelmään asentaa kaksoiskytkentämahdollisuus, jossa toisella kytkennällä tuotantolaitos toimii verkon kanssa rinnan ja toisella kytkennällä täysin verkosta erotetussa saarekkeessa. Tämä vaatii erillisen kytkimen ja lisälaitteiston. Kun sähköverkko on jännitteetön, saarekekäytössä oleva laitos ei saa olla yhteydessä sähköverk-koon. Tämä on ehdottoman välttämätöntä verkon viankorjaus- ja asennustöiden turvallisuuden takia."

        https://www.helen.fi/globalassets/sahkonsiirto/tekninen_liitepdf


    • Anonyymi

      polkupyörän dynamo.

    • Anonyymi

      Jos kaikki sähköntuotanto olisi nykyäänkin öljyn, kivihiilen ja maakaasun varassa niin kuin silloin vuonna teko ja hammas, niin sähkön hinta olisi aikakin kymmenkertainen nykyhetkeen nähden ja sähkökatkot kiertäisivät kotitalouksia jo täyttä päätä.

      Mutta onneksi on tuulivoimaa jotta sähkö on halpaa edes joskus.

      Aurinkovoima on nouseva tähti Suomen sähkömarkkinoilla.

      • Anonyymi

        Eiköhän seuraavaksi maan hallitus keksi aurinkovoima veron.
        Sitten tulee tuulivoima vero,vielä maalämpövero,niin avott.


    • Anonyymi

      Sitten maksetaan vielä forttumin ja uniperin mokat,
      6-13 miljardia e,roo.
      Tuppuraisen akka valehtelee minkä ehtii.
      Muka ei tule kustannuksia suomen veronmaksajille.
      Pitkät ja vetelä paskat.
      Taitaa tulla valtakunnan kallein kusetus,

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/09604337-7e58-4494-882e-5898657d78af

    • Anonyymi

      koko syy sähkön hinnan nousuun on EU pakotteet siinä nähdään kuin kun muutama suuri maa päättää mitä tehdään . sähkö on riittävästi ostaa venäjältä ja jättää politikoinnin pois

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      211
      6425
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4840
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      112
      4653
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      16
      3081
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      98
      2812
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2245
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1737
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1654
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      60
      1651
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      55
      1480
    Aihe