Vantaa on mennyt huonompaan
Vantaa on slummiutunut
Anonyymi
341560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Eikä ole..mukava paikka asua.. Kaivoksela varsinkin..luonyo lähellä..urheilupuistoja..uimaranta..Mutt Myyrmäkeen en muuttaisi..pilattu täysin tiheällä rakentamisella..juoppoja ja huumeporukkaa joka puolella..miksi pilasitte kauniin Myyrmäen..slummi kylä nykyisin
Ei todellakaan....
Asun Hiekkaharjussa aivan Tikkurilan kupeessa. Viihdyn erinomaisesti, erinomaiset liikenneyhteydet, kattavat ja hyvät palvelut lähellä ja rauhallinen vahvasti kehittyvä kaupunkiympäristö.
Ikävä kun vuokra asumista lisätään tulee vain kustannuksia veronmaksille.
Häiriökäyttäytyminen on lisääntynyt. Vähävaraisten, juoppojen ja huumeiden käyttö on lisääntynyt. Laitapuolen kulkijoita lisääntyvässä määrin.
Nolla tutkimuksia tehdään paljon eipä ole tutkittu miten asuinympäristö muuttuu kun sijoitetaan kohtuuttomasti pieniä vuokra asuntoja kunta ei osaa suunnitella .
vuokralla voi asua ihan kunnollisia ihmisiä, eipäs leimata
Varsinkin uusimmissa asunnoissa ahkeraa työvoiman paikkaajaa. Mutta ne ovat suurin osa Kelan hyväpalkkaisissa töissä.
Sitä Vantaa saa mitä tilaa viher ja vasemmisto ovat tämän luoneet .
No niinpäs tuo on mennyt huonompaan
Minä möin asuntoni Tikkurilasta. Otin lopputilin ja ostin Sonkajärvellä omakotitalon. Rahaa jäi vielä 70tonnia. Sinnittelee sillä, välttämättömimmät rempat tein niin rahaa meni noin 5000-7000.
20min päässä Iisalmi. Hieno pieni kaupunki. Tiilikan kansallispuisto lähellä ja ennen kaikkea Lappiin lyhyt matka, Tajuttoman vapaata ja rauhallista elämää.
Tikkurila on ihana paikka, on monikulttuurinen, pidän siitä et on elämää ympärillä. Savossa vietin lapsuuteni, oli sekin kivaa aikaa kun ihmiset oli välittömiä ja siellä opin et meitä on monenlaisia junaan menijöitä ja osa jää asemallekkin.
Näin se on..mut täällä õaalla pienessä kylässä muutamassa päivässä tuntui että kiire loppui. Päähän tuli hiljaisuus niin sanotusti. Tikkurilasta oli ärsykkeitä liian paljon ja koko ajan. Sitä ei siellä edes huomannut enää kun kolmatta kymmentä vuotta Tikkurilassa asuin.
Täällä ihmettelee tätä hiljaisuutta yhä vaan vaikka kylän keskusta vieressä. Täällä kyllä hermot lepää. Ei kuulu bussien jarrujen ääntä, ei oikein autojenkaan ääniä. Tiksissä oli ainainen pohjakohina/melu.
Täällä Sonkajärvellä hämmästyin kun kuuluu kaasugrilli laadun suhina kun avaa hanat😁 ..kaasun kohinaa ei Tikkurilassa kuulunut kun kaasuhanan avasi...ja mitkä yöunet, kaupungissa en nähnyt unia..johtui siitä että siellä ei päässyt siihen unen vaiheeseen jossa unia nähdään, täällä maaseutukylässä näen nyt unia joka yö..herään pirteän enkä sellaisena laahustavana zombiena😁
Terveyden ja hyvinvoinnin vuoksi suosittelen kaikille maalle muuttoa joka vaan suinkin siihen pystyy.
Hienoa, että olet löytänyt mieleisesi asuinpaikan.
Minä ole muuttanut pienestä maalaiskaupungista 80-luvulla Tikkurilaan. Nykyinen asuntoni on muutaman sadan metrin päässä Tiksin keskustasta. Muutimme siihen eläköityessämme tuosta reilun parin kilometrin päästä omakotitalostamme, jossa asuimme 37 vuotta. Halusimme ihan keskustan tuntumaan eläkepäiviämme viettämään.
Alue on rauhallinen, mutta kaupunkia eli ei siis haudanhiljainen. Haudanhiljaisuutta en vielä tässä elämänvaiheessa kaipaa. Mökkielämä rantoineen kesäaikaan riittää, joskin mökkinikin on itse asiassa kaupungissa, vaikka ympäristö maaseudulta näyttääkin.
Kaikki palvelut ovat kävelymatkan päässä, jopa kaksi rautatieasemaakin alle kilometrin päässä. Oma autoni on tarpeeton arkipäivinä ja se seisookin parkkipaikallani usein jopa viikkoja. Kesällä mökkimatkat ja joitain lomareissuja myös talvisin sillä tehdään.
Ei, en missään tapauksessa halua muuttaa maalle enkä edes siihen pieneen länsirannikon entisen kotikaupunkiini. Lomalla ja muutenkin siellä on kiva käydä, mutta asua en siellä halua. Itäinen Suomi on minulle oikeastaan täysin tuntematonta eikä mitään siteitä sinnepäin ole, joten asuminen ei siellä tule missään tapauksessa kyseeseen. Muutaman kerran olen siellä poikennut lomilla, siinä kaikki.
Hauskasti kirjoitit kaasuhanan kohinasta 😂, joo kyllä Tikkurilassa meluakin on, sen myönnän.
Vantaa on mennyt parempaan suuntaan todella, olen asunut jo -70 luvulta lähtien ja tiedän tämän kokemukseni kautta. Helsingissäkin asuin nuorempana, mutta en sinne kaipaa.
Dixin järjestysmiehet oli eilen vaarassa, maahanmuuttajan näköinen mies heitti kivellä takaspäin heitä, onneks ei osunu huh!, tietääköhän muuttajat et täällä ei saa kiviä heitellä.
Tuo kysymyksesi koskee tietysti kaikkia rikollisia ja ’pahantekijöitä’. Etnisestä ja muusta taustasta riippumatta. Ja ympäri Suomen eikä vain Vantaalla.
Tietävätköhän he, ettei rikokset ja ’pahanteko’ ei ole sallittua Suomessa.
Juuri sitä tarkoitinkin, jotka käyttäytyy näin, ei johdu etnisestä taustasta missään tapauksessa, vaan ihmisestä itsestään oli mistä maasta vaan ja missä vaan, hyvä et huomasit mokani viestissä, kiitän ja korjasin heti.
Onko käytetty kieli venäjä vai somali tikkurilassa nykyisin ?
Enämpi kuulee venäjäå, ellei se olekin ukrainaa
olisko suomen sukua olevia inkeriläisiä, he puhuu venäjää
Halpa asuinalue täyttyy ongelmia tuottavista asukkaista .
Mahtaako tuo Sonkajärvi olla sitten täynnä ongelmia tuottavia asukkaita?
Tuossa edellähän ex-vantaalainen ylisti Sonkajärven halpaa omakotitalohintaa
Halpa?!
Vihreiden ja vasurien syytä hoivataan kaikkia muita mutta ei kantasuomalaisia .
Tässä tulos.
Ei todellakaan..
Asun Myyrmäessä. Viihdyn erinomaisesti, erinomaiset liikenneyhteydet, kattavat ja hyvät palvelut lähellä ja rauhallinen vahvasti kehittyvä kaupunkiympäristö.
En ymärrä miksi pitää olla aina yksi huutamassa Jokin alue tai kaupungin osa huono ja slummitunut? Mikä sen slummitumisen määritele lopu peleissä.Joku kapakkako johon henkilö on saanut portti kielonko?
Ihanaa asua Dixin lähellä ja nähdä monikulttuuria, myös et perhoset lentelee kun ei vielä leikattu vanhan radan vierustoja. Kiitos Vantaa! 🌹
Olen suomalainen syntynyt Suomessa. Vasta seuraavalla viikolla päätän jos muutan Tikkurila alueelle joskus syksyn aikana mutta ei ihan alkusyksysytä ei Syyskuussa 2022. vielä.
Kävin tuolla Vantaalla perjantaina 19.8,2022 mm. Lentokenttä kokeilen vain kuinka nopea on juna sinne. Koivistolylä/Asola ja Vantaa Tikkurila alueet.
Vantaa/Tikkurila tutkin enemmän, Jo aino huono puoli niin hieman kallimpaa voi olla siellä toki ostaa asuntoja tai vuokralla. Kävin myös Dixiessä ei mikään täydellinen hyvä kokemus mutta en sentään huutaen juossut karkuun toisaalta olen mies heh.
Dixiessa oli vähän muita kun suomalaisia ,mutta mahtaako johtua että jotkut tulee sinne myös mualta kun Vantaa Tikkurila? Sitä en tiedä.
Yleisesti pidin Vantaa Tikkurila aluuesta. Syy miksi mietin jos muutan siine on vähän tiukka budjetti ostaa asunto... siis vain alueen hinta tässä lähinä minua epäröi mutta se on minun henkilökohtainen budjetti kysymys.
Pidän Vantaa Tikkurila hyvänä alueena.
Lisäyksenä tuosta Dixie kokemuksesta. Oli paljon ulkomaalaisia kyllä. Oli siellä joku kauniskin ulkomaalainen nainen joka tuli junalla sinne jostain mualta Vantaa.
En huomannut mitään ongelmia tosiaalta ei kukaan tavallisesti haasta minun kanssa riitaa misään. Ei ollut mitän väkivaltaa Dixiessä. Oli ihan tavallinen paikka minulle vaikka monikulttuurinen.
Vantaa Tikkurila eritäin hyvä menin koko alueen läpi mm. Tikkurilan tie myös ja olin aluuella tunteja.
Jätehuolto voi keksiä eri systeemin, ei eri kulttuurista tuleva ymmärrä lajittelua. Ehdotan et palkattas joku joka valvoo roskista ja jätteet tuodaan siihen, valvoja lajittelee. Olis töitä ympäri vuorokauden jätevartijalle ja kaikki toimis kuin pitää.
Muovinkeräysastiassa muovipullon kuva, ei eri kulttuurista tulevat ymmärrä haloo!, luulevat et vain pulloja!
Samaan asiaan olen kiinnittänyt huomiota. Tikkurilassa, Viertolassa ja Koivuhaassa on alkanut näkymään enenevissä määrin häiriökäyttäytymistä, huutelua ja paikkojen rikkomista. Tietäähän sen kun vuokra-asuntoja on tullut kuin sieniä sateella niin ongelmia tulee, valitettavasti. Tuskin homma tästä kehittyy parempaan suuntaan, joten välittäjä tullee kyläilemään syksyn mittaan niin lähtee täältäkin taas yksi veronmaksaja rauhallisimmille alueille.
Suomen kirkko on tänne haalinut.Lähetystyössä on ollut pappeja ym jotka eivät ole koskaan vieneet ehkäisyn tietoa onko nyt on ruuasta puute ei ihme