Katselin äsken ajankulukseni autoscout.de stä, mitä tuolla rahalla Saksasta saa, kun kerran kaikkia autoja pidetään Suomessa kalliina.
Tarjolla oli useitakin alle 200.000 km ajettuja 12 - 15 vuoden ikäsiä, C-luokan sedaneita ja farkkujakin sekä bensoja että dieseleitä.
Kaikki ovat ajokuntoisia, mutta jotain laitettavaa jokaisessa tietenkin on.
Nämä kaikki saa myös koeajaa, joten valmiiksi viallista, esim. öljyä vuotavaa ei kannata ostaa.
Vähän hakemalla löytyy myös hyviä ostopaikkoja, miksei yksityinenkin, eikä niihin häkkikauppoihin - joita sielläkin on - kannata mennä ulko-ovea pidemmälle.
Autoverokaan ei tuonikäisissä liene kuin satasia.
Toisia vanteita ja renkaita ei yleensä sisälly, mutta ne voi ostaa erikseen.
Todellisuudessa tietenkin kannattaa tuoda mahdollisimman uusi yksilö, sillä hakukulut ovat kuitenkin samat, joihin kannattaa varata n. € 1.000,-
Jonkin tason navigaattori on hakureissussa aika välttämätön, mutta autokaupat ovat Saksan isoissa kaupungeissa omilla alueillaan, vieri vieressä.
Summa kuluu 1-2 yöpymiseen, auton vuokraamiseen lentoasemalta, siirtokilpiin ja paluulippuun Ruotsin tai Tanskan kautta.
Englannilla tulee toimeen, jos on ostoaikeissa. Myyjä haluaa usein myydä, joten hän on kyllä avulias.
5.000,- Mersu Saksasta tai Belgiasta.
8
1208
Vastaukset
- Anonyymi
Mersuissa on mutteriohjaus ei yhtään sporttinen kaupunki ajos!♻️♻️
- Anonyymi
Tästähän oli puhe, eikö vaan?!
- Anonyymi
Aikas lailla pienen budjetin autoista kyse, mutta jos hintaetua saa ja urheiluhenkeä riittää hakumatkaan, niin mikäpä siinä ... mutta tuossa hintaluokassa taitanevat olla suoraan yksityisiltä tai häkki-jobbareilta ymv.
Belgian etuna on virallinen Car Pass-systeemi, eli todelliset kilometrit taatumpia ja viilausmarginaali varsin pieni.
- https://www.car-pass.be/en/ - Anonyymi
Viidellä tonnilla saa Saksasta mersun, joka vastaa UUTTA mersua Suomesta, joten osta pois vaan!! 😆🤣
- Anonyymi
Tässä aloittaja.
Tarkoitin avauksessani vain sitä, että koska useimmat täällä kirjoittavat
koko ajan valittavat niitä autojen korkeita hintoja, niin sen rahan voi
käyttää paremmin.
Saksan autot eivät esim. ole ruosteisia ja yleinen tapa maassa on, että autot huolletaan merkkiliikkeessä vuosittain, josta on olemassa sähköinen ote
saatavilla.
Sen auton ei myöskään tarvitse olla mersu, sillä onhan sitä muitakin merkkejä.
Jos auton ja sen ostospaikan valitsee huolella, saattaa sieltä saada harmittomamman auton kuin viidellä tonnilla täällä.
En pidä riskiä kovinkaan suurena, jos edes vähän ymmärtää autoista.
Omaa korjausosaamista /paikka täytyy tietenkin olla, sillä kaupallisin ehdoin
vanhan korjaaminen on arvokasta.
Itse en ostaisi alle € 10.000,- autoa Suomesta.- Anonyymi
"Jos auton ja sen ostospaikan valitsee huolella, saattaa sieltä saada harmittomamman auton kuin viidellä tonnilla täällä."
Siinäpä sitä haastettaa piisaakin, kun nuo edulliset viiden tonnin autot ovat myynnissä yksityisillä, pikkukauppailla / jobbareilla.
"Omaa korjausosaamista /paikka täytyy tietenkin olla, sillä kaupallisin ehdoin
vanhan korjaaminen on arvokasta."
Jahas, kotimaassa ostettujen autojen keksihinta on melkoisen matala, mutta siltikin, monikohan niitä huoltaa ja korjaa itse missään vähänkin vakavemmasa ongelmassa tai juuri laisinkaan. Monella ei siihen ole edes sopivaa paikkaa, sillä noin puolet suomalaisista asuu kerrostaloissa.
Näkisin, että halvan ja paljon ajetun viiden tonnin auton hakemisessa keikka voi myös helposti ns. pissiä, sillä tuottavuuden marginaalia on kovin rajallisesti ja se ei välttämä mene putkeen suunnitellussa aikataulussa, joka sekin lissä kustannuksia. Paljon ajettu auto on paljon ajettu, kaikkine mahdollisien yllätyksineen.
Sakasassa on edelleen myös paljon mittarihuijauksia, 160-180tkm mittarissa, mutta todelliset jopa reippaasti yli 300tkm. Saksan motareilla tulee paljon kilsoja, eikä näy auton habituksessa / visuaalisena kulumisena.
Pikkukauppialta saattaa pahimmillaan tulla ostaneeksi hyvin taitavasti maskatun, mutta todellisuudessa varastetun auton / kokoonpanon, joita on ujutettu virallisiin rekistereihin saakka. Tuo laji on keskeisemmässä EU:ssa ammattimaisesti ja varsin taitavasti harjoitettua rikollisuutta.
Skarppina saa olla, mutta tokihan keikan onnistuminen ja "jälkityyytväisyys" on täysin mahdollista.
ps. Dieselitä saanee varsin edullisesti, sillä niiden kauppa on pahoin sakannut jo pitkään.
Aikaa on jo kulunut, tässä taas aloittaja.
Kiitos vastauksista, hyväksyn esitetyt näkemykset täysin.
Alkuperäinen kysymys koski oikeastaan vähän halvempia autoja, mutta toki kannattaa hankkia tietenkin sellainen, johon autoveronmaksun jälkeen suinkin
on varaa.
Vuokra-auton saa Saksassa lentoasemalta päiväksi/kahdeksi paljon Suomea halvemmalla, mutta katsottavien autojen on oltava myynnissä aika lähekkäin.
Saksa on iso maa, joten ympäri Saksaa ei autojen perässä kannata vuokra-autolla ajella.
Siihen kuluu aikaa ja rahaa, koska autoja kuitenkin on riittävästi.
Saksan postinumeroista voi autoja netistä valitessaan päätellä, missäpäin Saksaa myyjä on. Pohjois-Saksaa ovat postin alkunumerot 1-3. - isommat paljonkin etelämpänä, 8 on jo München.
Satsatkaa yksityisiin, sillä myytävänä oleva auto saattaa olla jopa vuosittain merkkihuollettu - jättäkää kaikki häkkikaupat!
Yksityinen myyjä esim. Hampurin alueella saattaa hyvin suostua siihen, että hän ajaa auton Saksan kilvissä Travemünden satamaan - matkaa n. 80 km - ja vasta siellä kilvet otetaan pois.
Satama-alue ei ole yleistä tietä.
5 - 6.000,- auto on Saksassa kaikin puolin paremmassa kunnossa, kuin mitä samalla rahalla Suomesta saa.
Kysyn kuitenkin edelleen, mikä on se varsinainen kynnys siihen, ettei loppupeleissä ulkomaille mielellään haluta lähteä?
Kaveri toki kannattaa ottaa mukaan.
Välittäjän käyttö nostaa hintaa, mutta häntä juurikaan se auto kiinnosta.
Voisiko syynä tosiaan olla vain se oma kielitaito, vai olisiko se kenties se pelko,
ettei ulkomailla osaa liikkua näin navigaattoriaikana?
Maksaminenkin käy verkkopankissa jopa pikatoimeksiantona, mikäli maksun osaa naputtaa oikein ja siirtokilvet hoitaa myyjä.
Ostajan rintataskussa pullottavia euroja katsotaan kyllä pitkään, mutta kauppaa toki käydään käteiselläkin, mutta yli € 10.000,- suuruiset summat on nykyään lähtiessä ilmoitettava tullille.
Moni asia on siis helpompaa nyt, kuin esim. 10 v sitten.
Näyttäisi jopa siltä, että tämä ns. "Suomi-automyytti" vähitellen olisi murenemassa,
sillä ainakin Veho myy ns. uitettuja autoja täällä ja ainakin väittää, ettei hinnalla
ainakaan heillä enää ole eroa.
Aikaisemminhan tavallista oli että ero oli 20 pinnaa.
Rohkeasti matkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk802877Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911676Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll771491Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651408- 1311363
- 1461256
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581220Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j931138Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur771118- 741117