5.000,- Mersu Saksasta tai Belgiasta.

Anonyymi

Katselin äsken ajankulukseni autoscout.de stä, mitä tuolla rahalla Saksasta saa, kun kerran kaikkia autoja pidetään Suomessa kalliina.

Tarjolla oli useitakin alle 200.000 km ajettuja 12 - 15 vuoden ikäsiä, C-luokan sedaneita ja farkkujakin sekä bensoja että dieseleitä.
Kaikki ovat ajokuntoisia, mutta jotain laitettavaa jokaisessa tietenkin on.
Nämä kaikki saa myös koeajaa, joten valmiiksi viallista, esim. öljyä vuotavaa ei kannata ostaa.
Vähän hakemalla löytyy myös hyviä ostopaikkoja, miksei yksityinenkin, eikä niihin häkkikauppoihin - joita sielläkin on - kannata mennä ulko-ovea pidemmälle.
Autoverokaan ei tuonikäisissä liene kuin satasia.
Toisia vanteita ja renkaita ei yleensä sisälly, mutta ne voi ostaa erikseen.
Todellisuudessa tietenkin kannattaa tuoda mahdollisimman uusi yksilö, sillä hakukulut ovat kuitenkin samat, joihin kannattaa varata n. € 1.000,-
Jonkin tason navigaattori on hakureissussa aika välttämätön, mutta autokaupat ovat Saksan isoissa kaupungeissa omilla alueillaan, vieri vieressä.
Summa kuluu 1-2 yöpymiseen, auton vuokraamiseen lentoasemalta, siirtokilpiin ja paluulippuun Ruotsin tai Tanskan kautta.
Englannilla tulee toimeen, jos on ostoaikeissa. Myyjä haluaa usein myydä, joten hän on kyllä avulias.

8

1397

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mersuissa on mutteriohjaus ei yhtään sporttinen kaupunki ajos!♻️♻️

    • Anonyymi

      Tästähän oli puhe, eikö vaan?!

    • Anonyymi

      Aikas lailla pienen budjetin autoista kyse, mutta jos hintaetua saa ja urheiluhenkeä riittää hakumatkaan, niin mikäpä siinä ... mutta tuossa hintaluokassa taitanevat olla suoraan yksityisiltä tai häkki-jobbareilta ymv.

      Belgian etuna on virallinen Car Pass-systeemi, eli todelliset kilometrit taatumpia ja viilausmarginaali varsin pieni.

      - https://www.car-pass.be/en/

    • Anonyymi

      Viidellä tonnilla saa Saksasta mersun, joka vastaa UUTTA mersua Suomesta, joten osta pois vaan!! 😆🤣

    • Anonyymi

      Tässä aloittaja.
      Tarkoitin avauksessani vain sitä, että koska useimmat täällä kirjoittavat
      koko ajan valittavat niitä autojen korkeita hintoja, niin sen rahan voi
      käyttää paremmin.
      Saksan autot eivät esim. ole ruosteisia ja yleinen tapa maassa on, että autot huolletaan merkkiliikkeessä vuosittain, josta on olemassa sähköinen ote
      saatavilla.
      Sen auton ei myöskään tarvitse olla mersu, sillä onhan sitä muitakin merkkejä.
      Jos auton ja sen ostospaikan valitsee huolella, saattaa sieltä saada harmittomamman auton kuin viidellä tonnilla täällä.
      En pidä riskiä kovinkaan suurena, jos edes vähän ymmärtää autoista.
      Omaa korjausosaamista /paikka täytyy tietenkin olla, sillä kaupallisin ehdoin
      vanhan korjaaminen on arvokasta.
      Itse en ostaisi alle € 10.000,- autoa Suomesta.

      • Anonyymi

        "Jos auton ja sen ostospaikan valitsee huolella, saattaa sieltä saada harmittomamman auton kuin viidellä tonnilla täällä."

        Siinäpä sitä haastettaa piisaakin, kun nuo edulliset viiden tonnin autot ovat myynnissä yksityisillä, pikkukauppailla / jobbareilla.

        "Omaa korjausosaamista /paikka täytyy tietenkin olla, sillä kaupallisin ehdoin
        vanhan korjaaminen on arvokasta."

        Jahas, kotimaassa ostettujen autojen keksihinta on melkoisen matala, mutta siltikin, monikohan niitä huoltaa ja korjaa itse missään vähänkin vakavemmasa ongelmassa tai juuri laisinkaan. Monella ei siihen ole edes sopivaa paikkaa, sillä noin puolet suomalaisista asuu kerrostaloissa.

        Näkisin, että halvan ja paljon ajetun viiden tonnin auton hakemisessa keikka voi myös helposti ns. pissiä, sillä tuottavuuden marginaalia on kovin rajallisesti ja se ei välttämä mene putkeen suunnitellussa aikataulussa, joka sekin lissä kustannuksia. Paljon ajettu auto on paljon ajettu, kaikkine mahdollisien yllätyksineen.

        Sakasassa on edelleen myös paljon mittarihuijauksia, 160-180tkm mittarissa, mutta todelliset jopa reippaasti yli 300tkm. Saksan motareilla tulee paljon kilsoja, eikä näy auton habituksessa / visuaalisena kulumisena.

        Pikkukauppialta saattaa pahimmillaan tulla ostaneeksi hyvin taitavasti maskatun, mutta todellisuudessa varastetun auton / kokoonpanon, joita on ujutettu virallisiin rekistereihin saakka. Tuo laji on keskeisemmässä EU:ssa ammattimaisesti ja varsin taitavasti harjoitettua rikollisuutta.

        Skarppina saa olla, mutta tokihan keikan onnistuminen ja "jälkityyytväisyys" on täysin mahdollista.

        ps. Dieselitä saanee varsin edullisesti, sillä niiden kauppa on pahoin sakannut jo pitkään.


    • Aikaa on jo kulunut, tässä taas aloittaja.
      Kiitos vastauksista, hyväksyn esitetyt näkemykset täysin.
      Alkuperäinen kysymys koski oikeastaan vähän halvempia autoja, mutta toki kannattaa hankkia tietenkin sellainen, johon autoveronmaksun jälkeen suinkin
      on varaa.
      Vuokra-auton saa Saksassa lentoasemalta päiväksi/kahdeksi paljon Suomea halvemmalla, mutta katsottavien autojen on oltava myynnissä aika lähekkäin.
      Saksa on iso maa, joten ympäri Saksaa ei autojen perässä kannata vuokra-autolla ajella.
      Siihen kuluu aikaa ja rahaa, koska autoja kuitenkin on riittävästi.
      Saksan postinumeroista voi autoja netistä valitessaan päätellä, missäpäin Saksaa myyjä on. Pohjois-Saksaa ovat postin alkunumerot 1-3. - isommat paljonkin etelämpänä, 8 on jo München.
      Satsatkaa yksityisiin, sillä myytävänä oleva auto saattaa olla jopa vuosittain merkkihuollettu - jättäkää kaikki häkkikaupat!
      Yksityinen myyjä esim. Hampurin alueella saattaa hyvin suostua siihen, että hän ajaa auton Saksan kilvissä Travemünden satamaan - matkaa n. 80 km - ja vasta siellä kilvet otetaan pois.
      Satama-alue ei ole yleistä tietä.
      5 - 6.000,- auto on Saksassa kaikin puolin paremmassa kunnossa, kuin mitä samalla rahalla Suomesta saa.
      Kysyn kuitenkin edelleen, mikä on se varsinainen kynnys siihen, ettei loppupeleissä ulkomaille mielellään haluta lähteä?
      Kaveri toki kannattaa ottaa mukaan.
      Välittäjän käyttö nostaa hintaa, mutta häntä juurikaan se auto kiinnosta.

      Voisiko syynä tosiaan olla vain se oma kielitaito, vai olisiko se kenties se pelko,
      ettei ulkomailla osaa liikkua näin navigaattoriaikana?
      Maksaminenkin käy verkkopankissa jopa pikatoimeksiantona, mikäli maksun osaa naputtaa oikein ja siirtokilvet hoitaa myyjä.
      Ostajan rintataskussa pullottavia euroja katsotaan kyllä pitkään, mutta kauppaa toki käydään käteiselläkin, mutta yli € 10.000,- suuruiset summat on nykyään lähtiessä ilmoitettava tullille.
      Moni asia on siis helpompaa nyt, kuin esim. 10 v sitten.
      Näyttäisi jopa siltä, että tämä ns. "Suomi-automyytti" vähitellen olisi murenemassa,
      sillä ainakin Veho myy ns. uitettuja autoja täällä ja ainakin väittää, ettei hinnalla
      ainakaan heillä enää ole eroa.
      Aikaisemminhan tavallista oli että ero oli 20 pinnaa.

      Rohkeasti matkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      10
      527
    Aihe