Mites toi kahvi - mikä on maailman paras kahvi?

Millaista kahvia juot itse, ja oletko itseasiassa edes testannut muita kahveja? Suomalaiset juovat eniten sitä vaalea paahtoa, mutta paljon muutakin on jo saatavilla...
https://kahvilapaiva.fi/parempi-kuin-bensiksen-sumppi-maailman-kalleimmat-kahvit/
10256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomalaisten tottuminen vaaleapaahtoiseen kahviin periytyy pula-ajalta kun kahvia myytiin painon mukaan. Mitä enemmän paahdat, sitä enemmän painoa häviää ja kauppiaalle vähemmän voittoa. Siksi ihmisille myytiin vaaleapaahtoisia painavia papuja ja se on sitten periytynyt seuraaville sukupolville.

On paljon hyviä kahveja ja jos itse jauhaa niin valikoima laajenee entisestään. Itsellä parhaat kahvit ovat olleet kotona jauhettu ja keitetty Havaijin Kona ja Jamaikan Blue Mountain. Nämä ovat tietysti kalliita ja kertaluonteisia erikoisuuksia, mutta kannatti maistaa kun sain ostettua kohtuulliseen hintaan.

Äänestä

Nescafé azera espresso on parasta kahvia, mitä kotioloissa olen juonut. Teen sen ns pitkänä en pienenä espresso tilkkana. Laktoosittoman maidon kanssa juon. Tumma paahtoiset parempia muutenkin.

Äänestä

Oikeaa tumma paahtoista.

Äänestä

Paras on se vaalea paahto muut "paremmat kahvit"maistuu liikaa tärpätiltä. On testattu ihan uteliaisuudesta, joten erehdyit jälleen kerran. Maku ei parane hinnan noustessa se on vaan se psykologinen tekijä mikä saa kuvittelemaan olemattomia ja onhan se kiva snobbailla, ns. normaali ihminen on yllättävän kova pätemään.

Äänestä
  • >>onhan se kiva snobbailla, ns. normaali ihminen on yllättävän kova pätemään.

    Etköhän se sinä ole se vammailija ja pätijä tässä. Sen paljastaa ihan se, ettei sinulla ole faktat kunnossa. Kahvipavuissa ei nimittäin ole tärpättiä eli se tärpätin maku on omia harhojasi.

    Äänestä

Huononkin kahvin voi myydä tyhmille kalliilla kun polttaa sen mustaksi, samat tyypit tilaa lihan ravintolassa raakana :D

Äänestä
  • >>Huononkin kahvin voi myydä tyhmille kalliilla kun polttaa sen mustaksi

    Kahvia on myyty tyhmille nimen omaan vaaleapaahtoisena. Näin tuottajalle jää mahdollisimman suuri kate. Vaaleapaahtoinen papu painaa enemmän kuin tummapaahtoinen.

    >>samat tyypit tilaa lihan ravintolassa raakana :D

    Eiköhän se ole ihan toisinpäin. Juhlamokan ryystäjät ne yleensä vinkuu siitä, että pihvi on raakaa.

    Äänestä

  • Juuri niin, kahvin omat aromit katoaa kun paahdetaan liikaa, mutta palaneen makuisena menee huonommatkin pavut, maksavat jopa enemmn kun tummapaahtoisissa kovempi kilohinta ja pienempi pakkaus jos paketilla sama hinta.

    Menevät kaikkeen muotiin mukaan, syövät sushia kalliilla hinnalla ja pihvit raakana, ravintola säästää aikaa ja sähköä ja saavat isot voitot, asiakas loisia, vatsavaivoja, ripulin ja pahimmillaan lähtee henkikin. Jopa lapamadot alkaneet lisäntyä uudelleen sushin takia.

    Äänestä

Mahdollisimman tummaa paahtoa, se on vatsalle parempi ja maistuu huomattavasti paremmalta kuin kitkerä paahtamaton.

Äänestä
  • Jännä tuo trollitauti kun makuaistikin toimii väärin päin, mutta hiili tosiaan voi tappaa bakteereja mitä olet saanut raa'asta lihasta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millaista kahvia juot itse, ja oletko itseasiassa edes testannut muita kahveja? Suomalaiset juovat eniten sitä vaalea paahtoa, mutta paljon muutakin on jo saatavilla...
https://kahvilapaiva.fi/parempi-kuin-bensiksen-sumppi-maailman-kalleimmat-kahvit/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu