Parhami teki pahoja tekoja.

Jeesus sanoi, jos hän ei tee samanlaisia tekoja kuin Jumala, niin silloin ei pidä sellaista julistajaa uskoa.

Joh. 10:37 "Jos minä en tee Isäni tekoja, älkää uskoko minua."

Ylivainion aikaisilla kaatamisilla ja valeparanemisilla 6000 ihmistä houkuteltiin helluntailaiseksi.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ylivainion tuttava, helluntailaistaustaisen lääkärin M.Miettisen piti todistaa helluntailaisten väittämät 1403 paranemisihmettä todeksi tekemässään lääk.tri:in väitöskirjassa.

Äänestä
  • Yhtään oikeata paranemista ei lääkäri löytänyt. Siitäkös se älämölö nousi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhtään oikeata paranemista ei lääkäri löytänyt. Siitäkös se älämölö nousi.

    Yliopiston väitöstilaisuuden turvatoimia piti lisätä.

    Totuus kun tekee kipeää!

    Äänestä

Helluntailaisuus perustettiin Sodoman perustalle.
Todistettavasti.

Äänestä

"Mutta sinä päivänä, jona Loot lähti Sodomasta, satoi tulta ja tulikiveä taivaasta, ja se hukutti heidät kaikki."

Helluntailaisten kastealtaat ovat kuivuneet.

Äänestä
  • Lahkolaiset piilottelee niitä kuivuneita kastealtaitaan siellä puhujakorokkeiden alla.

    Job 18:8 "Sillä hänen omat jalkansa vievät hänet verkkoon, hän käyskentelee katetun pyyntihaudan päällä."

    Kristityksi aikanaan kerran kastetun tuhlaajapojan/tytön ei koskaan pidä mennä Jenkkilahkojen uudestikasteille.
    Vaikka kuinka halveksivat aikaisempaa kastetta ja painostaisivat lahkon omille
    lisä- ja uudestikasteilleen.

    Pidä mitä sinulla on, ettei kukaan ottaisi kruunuasi.
    Mutta pysy sinä siinä, minkä olet oppinut ja mistä olet varma, koska tiedät, keiltä olet sen oppinut. Jeesuskin palasi aina omaan lapsuuden synagoogana eli kotikirkkoon. Ei mennyt mukaan mihinkään lahkoon ja uskon villityksiin.

    Luuk. 4:16

    Ja hän saapui Nasaretiin, jossa hänet oli kasvatettu, ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.

    Äänestä

Adventtikirkossa on kolme kertaakin kastettuja.
Helluntailaisilla ja adventisteilla on kasteyhteys eli sama kaste kelpaa molemmissa jenkkilahkoissa jos vaihtaa leiriä.
Useat helluntaipastorit ovat olleet monissa eri suuntauksissa jäseninä.
Vaihtamalla paranee?

Äänestä
  • Jenkkilahkot on pohjimmiltaan kaikki samaa eksyttäväistä kristinuskon vastaista uskontoa, hieman eri paketissa tarjoiltuna. Samasta ajatushautomosta lähteneitä eksyttäväisiä uskonoppeja. Tuotu Suomeen 1900-luvun alussa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jeesus sanoi, jos hän ei tee samanlaisia tekoja kuin Jumala, niin silloin ei pidä sellaista julistajaa uskoa.

Joh. 10:37 "Jos minä en tee Isäni tekoja, älkää uskoko minua."

Ylivainion aikaisilla kaatamisilla ja valeparanemisilla 6000 ihmistä houkuteltiin helluntailaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu