Venäjän BKT 1576 miljardia dollaria. Hieman on vielä taloudessa Venäjällä kirimisen varaa.Ihmetellä täytyy kuinka tällainen köyhyydessä kansalaisiaan pitävä valtio alkaa sotimaan.
Natomaiden yhteenlaskettu Bkt on valtava verrattuna Venäjään. Venäjä innostuu tyhmyyttään kiristämään vastapakotteinaan kaasulla ja viljalla.Lännelle tästä on lyhyen aikavälin haitta kun taas köyhälle Venäjälle luotettavana toimijana vuosikymmenien haitta.
Ukrainan sodalla Venäjä ei koskaan saavuta mitään! Tulevina vuosina Venäjän köyhtyminen on tuntuvaa laajassa mitassa koko valtiossa.Jos Venäjä olisi viisas vetäytyisi se Ukrainasta välittömästi ja pyytäisi anteeksi idioottimaista hyökkäystään. Paras suoraselkäisyyden osoitus olisi Venäjän osallistuminen rahoittajana Ukrainan jälleenrakennukseen.
Ihmettä..voi aina toivoa.
Natomaiden yhteenlaskettu Bkt on valtava verrattuna Venäjään. Venäjä innostuu tyhmyyttään kiristämään vastapakotteinaan kaasulla ja viljalla.Lännelle tästä on lyhyen aikavälin haitta kun taas köyhälle Venäjälle luotettavana toimijana vuosikymmenien haitta.
Ukrainan sodalla Venäjä ei koskaan saavuta mitään! Tulevina vuosina Venäjän köyhtyminen on tuntuvaa laajassa mitassa koko valtiossa.Jos Venäjä olisi viisas vetäytyisi se Ukrainasta välittömästi ja pyytäisi anteeksi idioottimaista hyökkäystään. Paras suoraselkäisyyden osoitus olisi Venäjän osallistuminen rahoittajana Ukrainan jälleenrakennukseen.
Ihmettä..voi aina toivoa.
Vastaukset 105
Vanhimmat
Heh..Venäläiset ei pyytele anteeksi.Pohjois - Koreasta tulossa lisää orjia töihin jotta sotaa voi vain jatkaa jotenkin räpeltäen.
Yhdysvallat BKT 22 997 miljardia dollaria, mutta eihän se ainakaan USA:n kansalaisten terveydenhuoltoon riitä.
Ukrainan aseisiin kyllä, eli siis USA:n aseteollisuudelle ohjautuu BKT USA:ssa.
Puolet USA:n hävittäjistä ei ole taistelukuntoisia
https://www.partisaani.com/news/world/2022/08/02/puolet-usan-havittajista-ei-ole-taistelukuntoisia/
Sotilaskoneille tehdyn inventaarion jälkeen selvisi, ettei läheskään kaikilla koneilla voi osallistua taisteluun. Pahimmillaan puolet laivueesta ei suoriutuisi tehtävistään.
Jep jep! Mutta Venäjän luvut on vielä karmeammat. Puhutaan, että jopa 80% lentokalustosta ei olisi lentokykyistä.
Voiton päivän paraateissa ilmaan saatiin tasan nolla konetta.
Vaikka väestömäärältään Z-venäjäkin on valtaisa niin käsittämättömän huonosti pärjäävät millään muilla osa-alueilla kuin halvan öljyn ja kaasun tuottajana. Edes öljyn jatkojalostus ei Z-venäläisiltä onnistu.
Mitä venäjällä tuotetaan? Siis jatkojalostustuotteita mitkä kelpaavat vientiin??? Aivan banaanivaltiossa ei tuoteta mitään,raaka-aineita vaan viedään ja niillekkin tulee kohta stoppi Euroopan osalta
Vanhan kansanviisauden mukaisesti venäjällä jokainen jalostusvaihe vie tuotetta kauemmas kansainvälisestä vaatimustasosta. Raakaöljy on siis paras tuote mitä venäjä vie.
Banaanimaa ilman banaaneja.
Venäjällähän on tunnetusti " hyvin " toimiva terveydenhuolto.
Ja rahakkaat käyvät Suomessa ostamassa terveydenhoito palveluita
Ja paljonkos sitä velkaa jenkeillä olikaan? Eikös ne ole kaikki veloissa korviaan myöden Kiinalle? Jos Kiina vaatisi rahansa, niin USA olisi konkassa, eikä edes koko manner riittäisi.
Ei tarvii maksaa .
Mutku USA kortti tuli sieltä 🤣🤣🤣
USA:n+velasta+n.+5%+on+velkaa+Kiinalle+ja+jos+Kiina+vaatisi+maksua,+USA+voisi+painaa+yhden+reilun+biljoonan+dollarin+setelin,+jolla+velka+olisi+kuitattu.
Logiikka kuin partasuti. Näin tehtiin Saksassakin muinoin. Mitäs siitä seurasi. Postimerkkikin maksoi senjälkeen 10 miljardia saksanmarkkaa. Huono idea kaikenkaikkiaan.
"Logiikka kuin partasuti. Näin tehtiin Saksassakin muinoin. Mitäs siitä seurasi. Postimerkkikin maksoi senjälkeen 10 miljardia saksanmarkkaa. Huono idea kaikenkaikkiaan."
En ehdottanut tuota setelin painamista, kerroin vain, että niin USA voisi tehdä halutessaan. Ja jos se tekisi, eivät seuraukset suinkaan olisi samat kuin Saksassa aikoinaan, koska USA vain maksaisi ulkomaista velkaansa tuolla setelillä.
Mitä sekoilet?
Kyllä velat täytyy ihan aina maksaa oikein korkojen kanssa.
Sen jälkeen dollarin todellinen arvo olisi pienempi kuin käytetyllä paskapaperilla.
No+ei.+Katsos+kun+kyse+olisi+vain+alle+5%:sta+USA:n+valtionvelasta.+Toki+dollari+voisi+hieman+notkahtaa,+mutta+ei+romahtaisi.
Kiina+omistaa+Yhdysvaltojen+velkapapereita+noin+3,5%.
Yhdysvallat+omistaa+omia+velkapapereitaan+noin+75%+!
Kohta EUssa euroja aletaan kunnolla heikentämään, nyt esimakua, 7 -8 % taitaa olla vuosiheikennys
Putelle ollaan lupailtu ja vakuuteltu kuinka kovassa kunnossa armeija ja sen kalusto on. Totuus on kuitenkin, että se on kovin heikossa kunnossa ja kenraalit ovat omineet rahat ja myyneet tavaraa omiin tiliin ja rahat on ulkomailla heidän tilellään, huviloissa ja huvijahdeissa. Kusetus ja välistäveto on maan tapa jota on tehty maailmansivu eliitin toimesta ja se on jopa hyväksyttyä, kunhan Putte on tyytyväinen. Nyt tuli vaan se hetki jota kukaan ei uskonut tapahtuvan, eli Putte halusi lähteä sotimaan ylivoimaisen armeijansa voimilla ja kun tiedustelukin oli luvannut, että siellä Ukrainassa mammat ja kauniit naiset odottaa kukkien kera Venäläisten vapauttajien tuloa. Ei ihme jos Puten pää turpoaa.
Jo Neuvostoliiton aikana, noin 45 vuotta sitten, maan piti ohittaa Yhdysvallat teollisuustuotannossa, ja kansan elintasossa.
Näin olisi saattanut käydä, jos maalle olisi siunaantunut paremmat johtajat, ja demokraattinen hallinto.
Mahdollisuudet rikastua NL/ Venäjällä on aina ollut, mutta kerta, toisensa jälkeen maan johtoeliitti on kahminut omaisuudet lähipiirilleen, tai tuhlannut energiatulonsa aseisiin ja sotimiseen. Länsi on jopa joutunut antamaan "köyhäinapua" maan heikkouden hetkinä.
Nyt näyttää, että kuilu länteen vain levenee.
Todellisen venäjän näkee, kun matkustaa ulos suurkaupungeista, maaseudulle. Elämys sekin, aivan kuin käyskentelisi ulkoilmamuseossa.
Luuserit:
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
USA:n kaltaisessa "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
Sama ongelma on ollut myös Ukrainalla, jonka BKT oli 155 600 000 000 (miljardia USD) (2020)
Kummassakaan ei perusterveydenhuolto toimi edes välttävästi.
USA = United States of Bananas.
Ja herran isä, USAhan halutaan muuttaa kaikkialta maailmasta.
Mutta Venäjälle - niin - Venäjälle ei haluta muuttaa.
Ei - ei - ei!
Ei mistään hinnasta.
Kyllähän se kertoo kaiken.
Venäjällä se perusterveydenhuolto vasta kauhealla tolalla on. Lääkärit ja hoitajat kyllä osaisivat, mutta välineet ovat jostain Hruštšovin ajalta heti kun poistutaan Moskovasta tai Pietarista.
Ja omaa lääketutkimusta ei käytännössä ole, vai tietääkö joku muun venäläisen lääkkeen kuin surkean Sputnik-rokotteen?
Venäjän vetovoima on tosiaan merkiltään negatiivinen. Suurvalta, johon kukaan ei halua muuttaa, mutta josta miljoonat haluaisivat pois. Ainakin jos heillä olisi edes alkeellisia ammatillisia ja kielellisiä edellytyksiä pärjätä jossain jotenkin.
Amerikkalainen yhteiskunta on julma, mutta se tarjoaa myös suuria mahdollisuuksia. Venäjä on vielä julmempi mutta ei tarjoa mitään mahdollisuuksia, ei ainakaan ellei tappaminen kiinnosta.
Se mistä ei juurikaan mainita, on että Ukrainan kansaa on sorrettu muuallakin, kuin Itä-Ukrainan alueella.
Biolabraa on koko Venäjä.Kokoaikainen kansalaisiaan alistava järjestelmä jossa höyryää biolabrat(viinapannut) ympäri Venäjää.
Tiltu myrkyttää tasaisin väliajoin keitoksillaan kymmeniä venakoita silloin kun labrassa ollut pieniä käyntihäiriöitä;-)
Janoinen Tiltu juo viljat ja perunat.
Venäjä ui viinassa.Kulutus kymmeniä litroja henkeä kohti.
90-luvulla osa kansasta eli siellä loistoaikaa.
Kun ei ollut varaa maksaa palkkoja ruplina, niin ne maksettiin tehtaan tuotteina. Lukuisien viinatehtaiden työntekijöiden asunnot pullistelivat viinapulloja, jotka olivat hyvä sijoitus. Eihän inflaatio pystynyt niihin. Rahanarvo heikkeni, viinan hinta vain nousi.
Olettaen, ettei niitä juonut sitä mukaan kun sai.
Osa rabotnikeista sai palkkansa tehtaan tuotteina ... mm. tiilinä.
BUAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH
"Jenkkivelkaa,jota ei makseta"!!!
#Janoinen Tiltu juo viljat ja perunat.
Venäjä ui viinassa.Kulutus kymmeniä litroja henkeä kohti."
Harhainen Nato Tiltu vetoaa nimettömiltä pikku-ukoilta saamiinsa todisteisiin. :)
Että semmoisia ääniä, pääs sisältä, tällä kertaa. :-)
Luuserit:
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
USA:n kaltaisessa "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
Sama ongelma on ollut myös Ukrainalla, jonka BKT oli 155 600 000 000 (miljardia USD) (2020)
Kummassakaan ei perusterveydenhuolto toimi edes välttävästi. No ei toimi!
No ... tuollaisella summalla, kaltaises KELAelätti pysyis leivässä 2395833333 vuotta.
Tosin ... et elä enää vuotta pidempään. :-)
Niin on Suomessa. Meillä on kattava perusterveyden huolto ja kohtuuhintainen erikoissairauksien hoitokin olemassa.
Teillä Nato-USA:ssa niin ei ole. LÄLLÄS LÄÄ!
Kuolkaa vitutukseenne Nato-HINTEROT. :)
Venäjä ei tiedä itsekään mitä se on tekemässä Ukrainassa!
Putin hämillään armeijansa todellisesta kunnosta. Ajoi Venäläiset sotaan jonka laajuus ja vaikutukset jos olisi ollut kansan tiedossa ,hyökkäystä ei olisi hyväksytty.
Nyt Venäjä valjastettu käymään terroristista sotaa Ukrainaa vastaan.
Operaatio on halveksuttava ja kuvottava .
Luuseri:
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
USA:n kaltaisessa "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
Tiltulla alkaa mennä maltti,tiltun lämmitys on onnistunut palstalla,itkuisin silmin tiltu viimein näkee väistämättömän, venäjän tappion sodassa ja imperiumin hajoamisen....tirsk
YHYYYY. Me luuserit.
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
Meillä USA:ssa - "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
YHYYYYY...
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
Mitä sillä saa?
Muutaman raketin Ukrainaan ja sitten CLASSIFIED ...
USA:n kansan hyväksi se ei mene.
Venäjän talouden mittarina ei voi käyttää BKT:tä. Koska siellä suurin osa tehdään pimeänä mikä ei ole missään kirjoissa eikä kansissa, kuitenkin se pimeä raha pyörii kulutuksessa.
"Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)." Ai jaaaa?
Mutta tuo ei siis riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
Tuollainen suuri harmaa talous kertoo kehitysmaan meiningistä. Ei siinä ole mitään positiivista. Järjestynyt ja kehittyvä yhteiskunta on jotain ihan muuta.
Pimeässä sitä Venäjän talouden suuruutta on katsottava.
Päivänvalossa tulee Venakolle paha mieli kun katsoo asuntonsa homeisia pesutiloja ja huoneen kattoja..Pienistä kylistä puhumattakaan....
Rahaa on vain oligargeilla dollareina ja kansalla rupisia ruplia todella niukasti käytössä.
Ja velkaa kymmeniä kertoja BKT:n verran. Paljonkos Venäjällä on velkaa? Ei niinpaljoa, ettei pystyisi kerralla maksamaan, mutta maailmantalous ei kestäisi sitä.
Ceaușescun Romanialla ei ollut lainkaan velkaa. Siinäpä meille mallia…
Yhdysvaltain julkinen velka on 93 % bkt:sta. Totuuden puhuminen on Tiltulle ylivoimaista, mutta sen toki tiesimme.
Taitaapi olla enemmänkin luokkaa 120-130%.
At the end of the second quarter in 2022, the national debt was about $30.6 trillion. Based on the second-quarter GDP of $24.9 trillion, the debt-to-GDP ratio was about 123%.
https://www.thebalancemoney.com/national-debt-by-year-compared-to-gdp-and-major-events-3306287
Taitaapi olla. Google antoi mulle näköjään vanhan ennusteen, joka oli 93 %.
Toki 120-130 %:kin on jotain ihan muuta kuin tiltusen "kymmeniä kertoja bkt:n verran".
Jenkkilästä kannattaa katsella videopätkiä Philadelphiasta esimerkiksi .
Pahimmat Philadelphian slummit ovat Z-venäjällä ylemmän keskiluokan asuinalueita vastaavassa kunnossa.
"Janoinen Tiltu juo viljat ja perunat.
Venäjä ui viinassa.Kulutus kymmeniä litroja henkeä kohti."
Tiltulla on sammumaton jano joten paskapaperin puute ei haittaa.
Niin. "Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD)."
Teillä USA:ssa - "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen.
Venäjällä on terveydenhuolto vain Putlerin apureille kuten natsi Saksassa aikoinaan. Edut on vain kansan kyykyttäjille.
Putleri todennut järjestelyn hyväksi.Tavis Tiltut on tykinruokaa.
Tavis Tiltu lentää kuin leppäkeihäs
tykittämään Ukrainaa toiveissa saada Venäläisten pilattavaksi lisämaata.
Intian Mumbai ja Egyptin Kairo yhtä saastuneita kuin Venäjän kaupunkien maasto ja lähiympäristö.
Moskovan lumi vielä pitkälle sisämaahan on mustaa talvella.
Maaperässä valtavat määrät raskasmetalleja.
Venäjä pilaa ympäristönsä kaiken muun lisäksi.Tekevät elämästään itse surkeaa raskasta laahustamista päivästä toiseen.
Ilonaiheita Venäläisen arjessa on harvoin.
Viinapullon narahdus tuo hetken helpotuksen.
Putleri ei ymmärrä että jos maailmaan voisi monistaa miljoonia Putlereita kuinka helvetin tylsä paikka tästä tulisi.
Miljoonia pieniä lenkaavia kääpiöitä yksikertaisine ajatuksineen olisi maailma täynnä.
Putleri ei tajua että kansojen ja ihmisten erinlaisuus on rikkaus.Venäjä taantunut jo yhden Putlerin vaikutuksesta dramaattisesti , ei Venäjän ole vara monistaa toista samanlaista.
Zhitleri haluaa verta, säälimättä
lapsia , perheitä ja vanhuksia.
Irvokas on Venäjän aloittama hyökkäys.
Putler tuhosi Venäjän.
Niin. "Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD).
Teillä USA:ssa - "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen."
Aseisiin kyllä riittää. :)
Yhdysvaltojen Nancy Pelosi on nyt viimeisellä matkallaan, Kiina tulee ampumaan hänen koneensa alas, itseppähän meni kerjäämään sitä.
USAssa elää 50 miljoonaa ihmistä alle köyhyysrajan. Venäjällä niitä on 20 miljoonaa.
Köyhyysraja USA ssa on hieman eri asia kuin venäjän kehitysmaassa jossa yli 200 euroa saava ei alita köyhyysrajaa.
Mitä tulee venäjän hyvään terveydenhuoltoon sain itse siitä esimerkin moskovan eräässä tullissa jossa tullimieheltä lähti sormi irti jänteineen käsi sidottiin viereisessä tulliparakissa ja jätkä laitettiin jatkamaan hommiaan kyllä siinä länsimaiset rekkakuskit pyöritteli päätään sen maan touhuille ja terveydenhuollolle.
Köyhyysrajalla on hyväksytyt mittarit. Eli fakta on:
USA 50 miljoonaa köyhää
Venäjä 20 miljoonaa köyhää.
Tilastojen+mukaan+USA+ssa+elää+köyhyysrajan+alapuolella+9,1+%+kansalaisista+vuoden+2021+lopussa+vastaavasti+venäjällä+luku+on+14,5+%+kansasta+.
Suomessa+lähes+jokainen+venäläinen+katsottaisiin+keskitulojen+mukaan+köyhäksi+koska+köyhyysraja+on+normaalin+venäläisen+monen+kuukauden+ansiotulo.
Yksinasuva+suomalainen+on+köyhä,+jos+kuukaudessa+jää+verojen+jälkeen+käteen+alle+1+185+euroa.+Yksinhuoltajan+ja+kahden+alle+14-vuotiaan+lapsen+perheessä+raja+kulkee+1+897+eurossa.
Köyhyysraja+Amerikassa+
1 henkilö+ 1127+$+kk
Köyhyysraja++++++venäjällä
1+henkilö++++++++++++++++218+euroa+kk
Todennäköisesti+köyhyysrajan+alla+oleva+Amerikkalainen+tai+Suomalainen+on+venäjällä+hyvätuloinen
Niin. "Yhdysvallat BKT 23 000 000 000 000 (biljoonaa USD).
Teillä USA:ssa - "vapaassa" "demokratiassa" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen."
Aseisiin kyllä riittää ja mertentakaisiin murhiin. :)
" tuo ei riitä edes perusterveyden huollon järjestämiseen."
Venäjällä asuva Suomalainen sanoi että hän ei veisi edes koiraansa venäläiseen sairaalaan saati menisi sinne itse hoitoon joten näissä asioissa ei varmaan ole asia vertailla venäjää ja USA
"Aseisiin kyllä riittää"
Venäjän ylioptimistisesta budjetista venäjä aikoo laittaa 30 % armeijaan ja aseisiin ja senkin jälkeen on kuulemma piikki auki armeijalle joten kuolleisuus tulee venäjällä kasvamaan ei pelkästään sodan vaan kaiken muunkin vuoksi huimasti sillä tuo kaikki raha on ihmisten jo onnettomista terveyspalveluista ja hyvinvoinnista pois.
Köyhyystilastot eivät ole verrannollisia.
Meillä, tai USA:ssa köyhä, on venäjällä hyvintoimeentuleva.
Siksikö kaikki venäläiset haluaa olla köyhiä?
Aivan.
Venäjä on köyhälistön helvetti.
Venäjä on kurjala.
Tuo usan BKT on hiukan vähemmän mitä ottavat velkaa, kummallista, luuisi edes saman verran tulevan BKT:tta.?
Kuvaa vaan hyvin miten länsi elää velaksi.
"Kuvaa vaan hyvin miten länsi elää velaksi."
Eikös se ole rikkauden merkki kun saa velkaa
😁
Muistan nuorempana kun yritin lainaa sieltä sun täältä vaan vaikeata oli nyt ei tarvita kuin puhelinsoitto lähimpään pankkiin jos sijoitus tarvetta löytyy aina kilisee tilillä raha on vain työkalu jota on kiva lainata ja laittaa poikimaan silloin tällöin .
Eiköhän BKT (PPP) kuvanne paremmin Venäjän talouden kokoa eli
2021 4,793,482,85 dollaria
Lähde: Maailmanpankki
Selvennykseksi suomalaisittain:
Venäjän BKT (PPP) v. 2021
lähes 4800 miljardia dollaria
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)
Siinä talouksien kokoa kuvaavaa tietoa.
Venäjän talous on vankalla pohjalla, se pieni ero siinä on, verrattaessa jenkkitalouteen.
Jenkkitalous on romahduspisteessä.
"Venäjän talous on vankalla pohjalla, se pieni ero siinä on, verrattaessa jenkkitalouteen."
Mulla sama homma verrattuna Bill Gatesiin jonka rahat on epävarmoissa osakkeissa .
Yhdysvallat BKT 22 997 miljardia dollaria. Venäjän BKT 1576 miljardia dollaria.
Hieman on vielä taloudessa USA:lla Venäjään kirimisen varaa.Ihmetellä täytyy kuinka tuollainen 22 997 miljardia dollaria ei riitä edes kansalaisten terveydenhuoltoon tai edulliseen koulutukseen?
köyhyydessä kansalaisiaan pitävä valtio alkoi sotimaan Kiinaa vastaan, kun ampui sen sääpallon alas.
Onko sulla joku rinnakkaistodellisuus, jossa elät.
Suuri osa jenkkien bkt:sta muodostuu hyödyttömästä maapallon resursseja kuluttavasta puuhastelusta. Jos kaikki maapallon asukkaat toimisivat samoin. tarvittaisiin 4 maapalloa.
Hyvin menee Venäjällä ;)
"VENÄJÄN liittovaltion budjettivaje kasvoi tammikuussa suurimmilleen vuosikausiin, kun energiatulot painuivat ja menot hyökkäyssodasta Ukrainaan kasvoivat.
Venäjän valtiovarainministeriön maanantaina julkistamien alustavien tietojen mukaan maan budjettivaje kasvoi tammikuussa 1 760 miljardiin Venäjän ruplaan (noin 23 miljardia euroa).
Uutistoimisto Bloombergin mukaan kyseessä on suurin tammikuussa kirjattu budjettivaje sitten vuoden 1998. Budjettivaje tarkoittaa sitä, että valtion suunnitellut menot ovat tuloja suuremmat.
Budjetille tärkeät verotulot öljystä ja kaasusta laskivat tammikuussa noin 46 prosenttia 426 miljardiin ruplaan vuodentakaisesta. Ministeriön tiedotteen mukaan lasku oli seurasta venäläisen Urals-öljylaadun halpenemisesta ja maakaasun vientimäärien laskusta.
Tulot muista veroista laskivat 28 prosenttia 931 miljardiin ruplaan. Erityisesti tulot arvonlisä- ja tuloveroista laskivat.
Kokonaisuudessa budjetin tulot painuivat noin 35 prosenttia noin 1 360 miljardiin ruplaan. Samaan aikaan menot kasvoivat lähes 60 prosenttia noin 3 120 miljardiin ruplaan.
Bloomberg Economicsin ekonomisti Alex Isakov arvioi, että budjetin öljytulojen lasku on odotettua, mutta Venäjän kotimaiseen kulutukseen liittyvien tulojen lähes 30 prosentin sukellus on ”pahanenteistä”.
No tiltut tulkaa nyt kertomaan miten kaasua myydään kiinalle ja ei tunnu missään talouspakotteet :)
Ei kerkiä ihan vielä nevan Liteyny-sillan vieressä jaetaan länsimaisia avustuspaketteja ja soppaa jää pian ilman jos ei pidä kiirettä mutta myöhemmin sitten senkin fasisti
Ymmärrän mites kaalisiivujen laita onko tarjolla vielä vai joko nekin on loppu?
Ne laitettiin pakkaseen kesää varten ulkokuistin alle ei täällä kädestä suuhun eletä
Kesällä pöydät notkuu herkkuja kaalia ja laihaa votkulia on se yhtä unelmaa se elämä siellä itärajan takana.
#Yhdysvallat BKT 22 997 miljardia dollaria. Venäjän BKT 1576 miljardia dollaria.
Hieman on vielä taloudessa USA:lla Venäjään kirimisen varaa.Ihmetellä täytyy kuinka tuollainen 22 997 miljardia dollaria ei riitä edes kansalaisten terveydenhuoltoon tai edulliseen koulutukseen?
köyhyydessä kansalaisiaan pitävä valtio alkoi sotimaan Kiinaa vastaan, kun ampui sen sääpallon alas.#
No Nato Tltut tulkaa nyt kertomaan miten koulutus ja terveydenhuolto järjestetään vähävaraiselle suurelle enemmistölle USA:ssa? :)
" kansalaisten terveydenhuoltoon"
Hauska muisto Pietarista kun jätettiin työkalut Peterparkkiin ja lähdettiin baanalle yöllä sitten harhailtiin taksia etsien tuli sellainen helvetin vanha ambulanssi vierelle ja kyselivät tarvitsemmeko kyytiä länsirahan toivossa .
No tarvittiinhan me sovittiin hinta ja takaovet auki ja sisään sitten kaverin kanssa siellä makasi potilas tästä sitten ihmettelemään ambulanssin henkilökunnalle mitä tämä on he ilmoittivat ettei ole vakava tapaus hyvin keretään viemään teidät parkkiin ja niin veivät lyötiin länsivaluuttaa kouraan ja ambulanssi lähti viemään potilasta hospitaaliin siinä vähän niin kuin yhdisty kaksi hommaa oli sellainen ambutaksi .
"köyhyydessä kansalaisiaan pitävä valtio alkoi sotimaan Kiinaa vastaan, kun ampui sen sääpallon alas"
Mahtaneeko suurvaltojen sota alkaa "sääpallosta" joka massiivisena vailla ohjausta lentelee asumusten päällä vaaratekijänä .
Koston kierrre on se joka eskaloi näitä konflikteja.
"Kokonaisuudessa budjetin tulot painuivat noin 35 prosenttia noin 1 360 miljardiin ruplaan. Samaan aikaan menot kasvoivat lähes 60 prosenttia noin 3 120 miljardiin ruplaan."
Hyvä yhtälö Tiltun laskuopin mukaan yhteen kun nuo laskee se tarkoitaa 95% eli melkein 100% ruplia
Nato Tiltu tempaisi Stubbin laskuopin käyttöön ja laski omasta päästä reilusti alleen. ;)
Stubbilaista matikkaa?
Miten ne laskee valuutan vaihdossa vai tosielämän laskennalla, mikähän sen nimi olikaan?, kuitenkin pelkkä valuutta ei anna todellista kuvaa elintasosta, muistaakseni CIA FackBOOKissa nämä erot löytyvät
Kuinka paljon Venäjän on lisättävä öljyn ja kaasun myyntiä jotta saavuttaisi Yhdysvaltojen BKT:n?
Kysymyksesi lienee satiirista huumoria ?
Mistä niin päättelit..🤣
22 997 miljardilla dollarilla USA ei saa järjestettyä kansalle edes perus terveydenhuoltoa, eikä korkeatasoista koulutusta.
No mitä sillä saa?
Ainakin aseteollisuus porskuttaa USA:ssa.
Venäjä koko maa on pelkkää aseteollisuutta.
Synnytään ja kasvetaan suunnitellen sotia.
Kansa pidetään köyhänä johtajiensa orjina pienillä oikeuksilla.
Venäjä on orjakansa.
Keskustalaiset eivät usein sijoita tosiin lehmiin ja maitotuotteisiin
mutta
äskettäin öljy-yhtiö Chevron julkisti tuloksen
ja sen VOITTO 2022 ON SUUREMPI KUIN SUOMEN BUDJETTI
Huomenna tulee Sammon tulos minulla on salkkuryhmässä suuri riskisijoitus
Sampoon
Marin Saarikko Tuppuriainen sekoilivat 5.11. 2021 ja LAHJOITTIVAT ULKOMAALAISILLE SIJOITTAJILLE YLI SATA MILJOONAA EUROJA
MYYMÄLLÄ TÄYSIIN VÄÄRÄÄN AIKAAN SAMPO SOLIDIUMISTA
TÄSTÄKÄÄN TEILLE EI UUTISOIDA
Marraskuussa 2021 Marin ja tytöt panivat
omaisuuttasi
myyntiin 11 miljoonaa Sampoa hintaan 44,27
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/solidium-myi-sampoa-500-miljoonan-euron-edesta-rahat-valtiolle/f9b5bfab-f903-4175-aa30-f34f328e2249
Minulla on iso riskisijoitus ja ostin lisää kun hullu myi
Sampo oli eilen 48,51
Teille tappio 4,24
Lisäksi toukokuussa 2022 siitä sai 4,1 osinkoa, teille tappio, ja arvio on 2023 osinko 2 - 4 kappaleelta riippuen Mandatumin jaosta, arvataan osinko, teille tappio luokkaa 3 tulee silloin eli 12 euroa kappaleelta yhteensä eli
JOPA 132 miljoonaa koko potista menetitte de Marin myyntiin
ITSE OSTIN SILLOIN LISÄÄ MUTTA TÄMÄ RAHA SIIRTYI SIIS ULKOMAALAISTEN SIJOITTAJIEN TASKUUN
myyntitulot 500 miljoonaa käytettiin Suomessa matujen hyysäntään ja Italian
tukemiseen
Sampo oli juuri nyt 48,51