Venäjä näyttää käynnistäneen jälleen kaasutoimitukset Nord Stream 1 -putkea pitkin Saksaan. Asiasta kertoo Nord Stream AG -yhtiön edustaja saksalaiselle uutistoimisto dpa:lle.
Gazprom 1 -kaasuputken toimitukset olivat olleet katkolla kymmenen päivän ajan, ja niiden oli määrä käynnistyä jälleen tänään torstaina. Saksassa kuitenkin pelättiin, että Venäjä lopettaisi kaasutoimitukset kokonaan.
Kaasutoimitusten suuruus ei vielä ole tiedossa. Operaattorin yöllä julkaisemien tietojen mukaan kaasua toimitettaisiin tunnissa hieman alle 30 miljoonaa kilowattituntia, mikä olisi vastaava määrä kuin ennen huoltokatkoa. Saksalaislehti Spiegelin mukaan kyse on kuitenkin ennakkotiedoista, jotka voivat vielä muuttua.
Ennen huoltokatkoa Venäjä toimitti putkea pitkin kaasua noin 40 prosentilla sen kapasiteetista. Vaikka kyse on ollut merkittävästä pudotuksesta Ukrainan sotaa edeltäneeseen tilanteeseen, Saksa on näiden toimitusten avulla yhä pystynyt täyttämään jonkin verran myös huoltovarmuusvarastojaan.
Ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan Saksa sai yli puolet kaasustaan Venäjältä. Ilman Venäjän kaasua Saksa olisi isoissa ongelmissa.
Venäjä perusteli kaasutoimitusten vähentämistä 40 prosenttiin kesäkuun puolessa välissä turbiinissa olevilla vioilla. Saksassa Venäjän selityksiin teknisistä syistä on suhtauduttu skeptisesti.
Venäjän kaasutoimitusten väheneminen on aiheuttanut isoja ongelmia myös Fortumin tytäryhtiö Uniperille, joka on ajautunut rajuun kriisiin. Yhtiö joutuu ostamaan kaasua kalliilla ja myymään halvalla, koska Gazpromin toimitusten laskemisen myötä kaasun markkinahinta on noussut.
EU on laatinut hätäsuunnitelman kaasun käytön vähentämiseksi, sillä Venäjän pelätään katkaisevan kaasutoimitukset talvella.
– Venäjä kiristää meitä. Venäjä käyttää energiaa aseenaan, sanoi Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen tiedotustilaisuudessa keskiviikkona.
Kaasun toimittaminen on jälleen kerran todiste EU-vihaajien valehtelusta.
Venäjä toimittaa kaasua Saksaan
8
178
Vastaukset 8
- Anonyymi
Saksa maksaa rublilla?
- Anonyymi
Saksaan toimitetaan putinin pierua ja niillä ne saksalaiset pärjää kuten koko keski-eurooppa hahaaa
- Anonyymi
Gerhard Schröder, joka koko Saksan venäjäriippuvuuden aikoinaan järjestikin aneli Putinia antamaan hieman kaasua.
- Anonyymi
Raha ei haise,vaikka kaasulla tuoksunsa onkin.
Venäjällä on suuret vararahastot sodankäyntiä varten,mutta lisä ei ole koskaan pahitteeksi.
Sota on mielettömän kallista ja erityisen kallis on tappiollinen sota,joka venyy ja venyy...- Anonyymi
Njjnhän se entinen secretary of USA Bannon valitti että
on hirveän suuri työ poistaa hallituksia ulkomailla ja
asettaa heille sopiva hallitus,
- Anonyymi
Saksa on ilmoittanut maksavansa Venäjälle 50% enemmän kaasusta kuin aikaisemmin saman ovat kertoneet myös monet keski ja etelä-euroopan maat koska Venäjän kaasu on heille elintärkeä asia ilman Venäjää ei euroopan unioni pärjäisi päivääkään se on hyväksyttävä tosiasia minäkin sen myönnän vaikka euroopan unionia kannatan myös
- Anonyymi
Saksalle riittäköön suolikaasu.
Ai niin, ei sitäkään ole, kun ei ole liepuskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251155
- 671045
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93823- 77753
- 45726
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38686- 67624
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37508Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44467