Onko juopottelu hyvä asia?

Anonyymi

Millainen on ateistien oikeustaju ja moraali? Pidättekö juopottelua hyvänä vai pahana asiana? Kristittyjen mielestä se on pahan tekemistä.

34

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kristittyjen mielestä se on pahan tekemistä."

      Minun mielestäni helluntain tarina on juopporemmin tarina. Aivan klassinen selitys on se, etteihän nyt kukaan vielä sunnuntaiaamuna voi olla humalassa.

      15 Eivät nämä miehet ole juovuksissa, niin kuin te luulette – nythän on vasta aamu, päivän kolmas tunti

      • Anonyymi

        Pietari ei kuitenkaan kiistänyt, etteikö välillä olisi porukalla vähän törpöteltykin, mutta ei sentään aamupäivällä.


    • Anonyymi

      jeesuksen verta oksennukseen asti kippailee uskova ?

    • Anonyymi

      Hyvin pahaahan se viina on

      Mutta maku paranee Ku ryyppää

    • Anonyymi

      Tiedän ateisteja jotka juo itsensä uneen ja niitä jotka eivät ikinä koskisi litkuun.

    • Anonyymi

      Jeesus muutti vettä viiniksi ja sanoi: "Totisesti, totisesti minä sanon teille! Jos ei saa viiniä helluntaina, ei saa humalaa seitsemään vuoteen!" Ja koko opetuslasten jengi oli kännissä.

    • Anonyymi

      Jeesus keitti pontikkaa.

    • Anonyymi

      Hahaha!
      Nooa perusti ensitöinään viinitarhan ison tulvan jälkeen ja veti kaatokännin!
      Makasi sitten teltassaan sammuneena munasillaan!
      Nuorin poika kävi toteamassa isänsä tilan ja joutui siitä syystä orjaksi!
      Loot taas veteli erämaan luolassa viiniä ja tyttäriään siihen mittaan ja määrään,että molemmat tulivat raskaiksi!
      Mutta ei se mitään ,molemmat olivat VANHURSKAITA!

    • Anonyymi

      Tarujen Jeesus taikoi liisää viiniä hääjuhlaan, jotta juopottelu saattoi jatkua vielä kolmannenkin päivän. Miten siis Jeesus-uskoiset voivat pitää juopottelua kristinuskon vastaisena?

      Kohtuullinen juopottelu on hyvä asia, jos sen tuoma nautinto ja tyytyväisyys on suurempaa kuin sen aiheuttamat haitat juopottelijalle ja hänen lähiympäristölleen. Minulla on ollut useita hauskoja juopottelukertoja ystäväpiirissä.

    • Anonyymi

      Kaikki raamatun Jumala sanat voitaisiin korvata sanalla Saunatonttu.
      Hihhulit voisivat jatkaa sekoiluaan edelleen.

      • Anonyymi

        Raamatullinen juopottelu on hienoston viinin lipittämistä.

        Orjille jää keskikaljan!


    • Anonyymi

      Papeissa on paljon salajuoppoja.
      Häpeävät tunnustaa olevansa oikeasti ateisteja ja huijaavansa uskovaisia.

    • Anonyymi

      Saunatontun siunausta kaikkien muiden jumalien palvojille.

    • Anonyymi

      Yksi annos, olisko 0,3 promillea; sen vaikutus on rentouttava ja estoja alentava, ja vaikeuttaa keskittymistä useampaan asiaan kerrallaan - muttei estä sitä. Estojen aleneminen on syntiä, mutta jokainen arvioi sen itse, pysyykö enää kontrollissa ja mikä on sen tarve tilanteessaan.
      Se annos palaa pois esim. tunnissa, että kun on 0,3 päällä, niin saa vetää vain annoksen tunnissa siitä eteenpäin, tasaiseen tahtiin.
      Isommat määrät ovat selvästi tuomittavia.

    • Anonyymi

      Suositan hyvää kannabista.

    • Anonyymi

      Jumala loi huumeet siksi, että ihmiset kestäisivät elon hänen surkeassa maailmassaan.

    • Anonyymi

      Jos haluaa olla ihminen, kuuluu siihen juopottelu ja rietastelu oleellisena osana. Tämä on valtion linjaus.

      • Anonyymi

        Papit ja porvaristo siunaavat valtion linjauksen!


    • Anonyymi

      Sanna Marin pitää juopottelua hyvänä asiana ihan samalla tavalla kuin muutkin ateistit.

      • Anonyymi

        "Sanna Marin pitää juopottelua hyvänä asiana ihan samalla tavalla kuin muutkin ateistit."

        Ateistin ohjekirjasta otteita.


        4. Moos. 14:26 "... ja osta sillä rahalla kaikkea, mitä haluat, joko raavaita tai lampaita, viiniä tai väkijuomaa, kaikkea, mitä mielesi tekee, ja syö siellä Herran, sinun Jumalasi, edessä ja iloitse, sinä ja perheesi."


        Eipä ihme että köyhät toimeentulotuella elävät työttömät ovat usein alkoholisteja kun pitävät ateistien ohjeita lakeinaan

        San. 31:7 "Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko."

        Jeesuskin vaan bailasi ja rypi lähes joka paikassa viiniensä kanssa olisipa ollut silloin joku oikea palstan kristitty laittamassa partaukkoa ruotuun.


    • Mitä väliä sillä on vaikka kristittyjen mielestä juopottelu on väärin? Ei se hetkauta niitä, jotka ei ole kristittyjä. Yleensäkään ottaen kristityt ei ole siinä asemassa että voisivat sanella mistään asiasta onko jokin väärin tai ei

    • Anonyymi

      Marin tykkää juopotella, joten kyllä se hyvä asia on. :)

      • Anonyymi

        Marin jatkaa isänsä kosteaa harrastusta ja äitinsä syntiä rajoitetusti. 😅🤡


    • Anonyymi

      juopot on ihan saatanan turhia otuksia. niillä ei ole mitään funktiota tässä maailmassa. kuormittavat kansantaloutta, rähisevät, haisevat ovat töykeitä sekä pilaavat siinä samalla muidenkin elämän turhalla paskallaan. lisäävät naapurien stressitasoja (ihankun ei olisi muutenkin vaikeaa tämä arki)

      • Anonyymi

        Vain synnitön voi heittää lohkareen sanoo Jesaja 2.


      • Anonyymi

        Et sitten ole nähnyt hiljaista ja rauhallista juoppoa?


    • Ateismi ei ota kantaa elämäntapoihin. Ateistiksi pääsee kun ei usko Jumalaan tai jumaliin.
      Se riittää.

    • Anonyymi

      Ateistit ovat kovia juopottelemaan ja huoraamaan. Pitävät sitä hyvänä ja normaalina asiana. Sitten itkevät kun puoliso jättää...

    • Anonyymi

      Asia ei liity mitenkään ateismiin. Ja myös tarujen Jeesuksen mukaan juopottelulla on aikansa ja paikkansa. Sadussa Kaanaan häistä Juusus taikoi veden viiniksi, jotta häiden juomista voitiin jatkaa KOLMATTA PÄIVÄÄ.

      Itse en pidä kolmen päivän putkea suotavana, mutta hyvässä seurassa hauska ilta juovuttavien juomien parissa - tarpeellisia huikopaloja unohtamatta - voi olla oikein mukavaa.

      • Anonyymi

        ”Itse en pidä kolmen päivän putkea suotavana…”

        Juuri näin ja itse en pidä edes yön yli juopottelua suotavana kuten apostolit tekivät helluntaina. Olivat vielä sunnuntaiaamuna yhdeksän aikaan humalassa, sätkivät maassa ja sönköttivät sekavia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Itse en pidä kolmen päivän putkea suotavana…”

        Juuri näin ja itse en pidä edes yön yli juopottelua suotavana kuten apostolit tekivät helluntaina. Olivat vielä sunnuntaiaamuna yhdeksän aikaan humalassa, sätkivät maassa ja sönköttivät sekavia.

        Parhaat juopottelukerrat itselläni näin myöhäiskeski-iässä on ollut sellaisia, että kaveriporukassa aloitetaan maltillinen kaljoittelu ja ns jaskajauhanta iltapäivällä ja siitä ruokailun katta tuonne puoleenyöhön (ei juuri yli) maltillista tahtia juomaa kiskoen. Hyvässä seurassa aika kuluu kuin siivilä ja jos aamulla on vähän pöpperöinen olo, mutta ei varsinaista krapulaa, niin tietää että vauhdinjako on osunut kohdalleen.


    • Anonyymi

      Juopottelu pitää pois pahanteosta.

      Muuton tulis varastettua tai politikointia!

    • Anonyymi

      Juopottelu kannattaa aina!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      115
      3107
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2503
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      53
      2358
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      87
      2289
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1996
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      21
      1561
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1307
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1300
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1117
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1084
    Aihe