Eipä tilanne Ukrainassa enää itselläkään tule mieleen juuri ollenkaan. Mennään eteenpäin ja normalisoidaan suhteet.
Kaikki hyötyy.
Kaikki hyötyy.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Venäjä pakotteet iskee venäjää enemmän suomeen. 12 miljardia ainakin Uniper sotkuun. Otamme myös pakolaisia ukrainasta ja myös haavoittuneita, Marin sanoi, suomi on rikas maa, omille vanhuksillemme ja heidän hoitoonsa rahaa ei vain löydy
Erikoistehtävät ovat aina erikoistehtäviä
Suomessa jatkuu Venäjän vastainen propaganda aivan samanlaisena kuin Ukrainan operaation alussa.
Kuitenkin tilanne alkaa olla jo täysin selvä että Ukrainaa ei pian ole olemassa sellaisena kuin se aikaisemmin tunnettiin.
USA:n mielenkiinto tulee kääntymään pois epäonnistuneesta Venäjän vastaisesta taloussodasta ja suuntautuu uusiin selkkauksiin ehkä Tyynenmeren alueelle Kiinaan tai Lähi-Itään Iraniin.
Mutta meille jää revitty Eurooppa ja sen romahtanut talous.
Kuinka viisasta on jatkaa jääräpäisesti tuhoon tuomittua osallistumista Amerikan vihaan Venäjää vastaan?
Se on kuitenkin meidän naapurimaamme ja Amerikka on tuhansien kilometrien päässä valtameren takana ja sen epävakaa politiikka voi kääntyä aivan nykyisen vastaiseksi.
USA:n mielenkiintoa ei riitä meille kauaa mutta Venäjä on siinä ja pysyy.
Nyt viimeinkin järki käteen ja aletaan parantamaan suhteita isoon naapuriin ja avataan silmät sille mikä on meidän oma etumme Suomena ja suomalaisina.
Miksi+teillä+on+aina+toi+sama+vinkuminen,+että+pakotteet+eivät+pure?++Ai+siksikö+sanotte+noin,+kun+Putin+sanoo+noin?+Kuinka+paljon+teillä+on+tietoa+siitä,+että+kuinka+kansalla+ja+joillakin+pienyrittäjillä+menee?+Mm.+Venäjällä+värkätään+jo+roskapankkeja,+inflaatio+on+yli+20+%+(Suomella+alle+9+%)+kuljetusyrittäjät+tekee+konkursseja,+kehitystä+ei+enää+tapahdu+syystä+siitä,+että+Venäjällä+ei+ole+osaajia,+kansalla+ei+ole+edes+sokeria,+eläkeläisten+on+tehtävä+töitä,+koska+eläkkeellä+ei+enää+elä,+bensan+hinta+on+pilvissä,+länsiautoja+ei+pysty+enää+huoltamaan,+länsiautoihin+ei+ole+enää+edes+öljyä,+lentokoneiden+huoltoja+ei+voi+tehdä,+joten+lentäminekin+on+hiljaista+ja+sen+sata+muuta+päivittäiseen+elmään+kuuluvia+asioita.
Ja+jotkut+hokee,+että+Venäjällä+menee+hyvin.
Ryöstelette ja tuhoatte ihmisten koteja,,kidutatte.Se on aivan sama viisastella nimityksestä,teitä vihataan eikä se siitä muutu
Siihen tuskin koskaan tottuu, että joku suomalainen edelleen puhuu Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan "erikoisoperaationa" ja seuranneesta sodasta "tilanteena".
Suorat maanpetoksen merkit.
Ei suhteita voi normalisoida niin kauan kun Venäjää johtaa arvaamaton ja hullu itsevaltias.
Jaa, vieläkös ne kahinoivat? Eipä mokomasta nujakasta ole paljoa uutisoitu enää.
Edistykselliset ihmiset ovat tottuneet Ukrainan sotaan ja koronaepidemiaan eikä niitä enää ajatella. Ajatukset ovat suunnattu sukupuolineutraaliin sotutunnukseen ja apteekkarien ansiotason pienentämiseen.
Ilmeisesti yhteis - postikorteja lähetetään eri puolilta vielä venäjälle , kun aika on.