Hyvä kysymys: harmittaako uskonnollinen holhous?

Anonyymi

"Kirkkoon kuuluvilla" on ET-kielto (K18). Edes lukiolaiselle ei sallita elämänkatsomustietoa katsomusaineeksi, vaan kirkon ”oma uskonto” on pakollinen; hän kuuluu kirkolle.
Oikeuden valita katsomusaine voi hankkia vain eroamalla kirkosta. Ks. Kirkosta eroaminen — 15-17 -vuotias eroaja: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori

Vai voiko? Alle 18-vuotiailla eroaminen vaatii molempien huoltajien luvan. Sen sijaan jo 12-vuotiailla ja 15-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joista huoltajilla ei ole oikeutta edes tietää, saati vaikuttaa.

Hyvä huoltaja! Anna nuoren itse vapaasti päättää kirkon jäsenyys ja sitten se, minkä katsomusaineen hän lukio-opinnoissaan suorittaa.
Elämänkatsomustieto antaa hyviä valmiuksia korkeakoulu- ja yliopisto-opintoihin lukion jälkeen. Se on katsomuksellisesti avoin, keskusteleva ihmisoikeus- ja tiedepohjainen tieto- ja taitoaine, jossa opitaan demokratia- ja kaveritaitoja, perustelemista ja kuuntelemista.

Voitte myös erottaa vauvakastetun lapsenne kirkosta, niin hän saa oikeuden opiskella peruskoulussa elämänkatsomustietoa uskonnon sijaan, kun ilmoitatte koululle. Ilmoitus koululle kannattaa tehdä nyt, ennen lukuvuoden 2022-23 opetuksen alkamista.
Tässä linkki alle 15-vuotiaiden kirkosta erottamiseen: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/lapset

8

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ET-opetuksen kiihkeimmillä puolustajilla taitaa olla iso hätä oppiaineen tulevaisuudesta. Muuten tuskin olisi tarvetta tällaiseen ala-arvoiseen liittoutumiseen eroakirkosta-hihhuleiden kanssa. Mustamaalaamalla kirkkoa yritetään saada vanhempia tekemään koulua koskevia päätöksiä! Aika alas on menty. Kyse lienee siitä, että tulevaisuudessa meillä on kaikille yhteinen katsomusaine, eikä ET-opetusta enää tarvita mihinkään. Näin myös kirkkoon kuulumattomat saavat perustietoja uskonnoista; tällä hetkellä ET on eräänlainen reservaatti, jossa lapsia ja nuoria varjellaan uskontoon liittyvästä yleissivistyksestä. Tällainen oppiaine joutaakin kuolla pois.

      • Anonyymi

        Elämänkatsomustieto opettaa ajattelua. Jos valinta olisi vapaa, taitaisi satujen opettelu jäädä marginaaliin. Eiköhän se hätä ole kirkolla.


    • Anonyymi

      Uskonnon opetuksen puolustajilla huoli on. ETn oppilasosuus on hyvässä kasvussa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        persut tahtovat Suomeen juuri tuollaisia kouluja.


    • Anonyymi

      Avaustekstiä kannattaa jakaa lapsiperheille.

    • Anonyymi

      Kaste jää kirkon kirjoissa voimaan. Kirkosta erotettu lapsi aikuisena liittyä kirkkoon helpommin. Ehkä tämä laskee joissakin perheissä kynnystä erottaa lapsi kirkosta.

    • Anonyymi

      Lasten ja nuorten uskonnonopetuksen holhous on ällöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2534
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2217
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      11
      1497
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1353
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1328
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1106
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe