Fortumin ja Uniperin osakkee raskaassa laskussa

https://www.iltalehti.fi/talous/a/52a7d10e-0dc5-4df7-b8ec-40ec01f73abe

Raharikkaat eivät luota enää Fortumiin/Uniperiin.

Fortumin/Uniperin johtajat/ ministerit korvaamaan omasta taskustaan tarvittavat summat.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomen valtion kannattaa nyt lisätä omistusosuuttaan Fortumissa, kun lappu on halpa. Tavoitteeksi pitää tietenkin ottaa 100 prosentin omistusosuus, jonka jälkeen firman veto pois pörssistä ja muuttaminen valtion liikelaitokseksi.

Sen jälkeen lafka keskittyy perustehtäväänsä, eli huoltovarman energian toimittamiseen suomalaisille. Finanssikeinottelu jätetään yksityisten pankkien puuhaksi.

Äänestä
  • Näin se pitää tehdä.

    Äänestä

  • "Ja fortum myydään sorokselle"!!!

    Äänestä

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/”saksa-veti-tämän-100–0-itselleen”-–-keskustasta-tyly-uniper-arvio-ylellä/ar-AAZW2U5?ocid=mailsignout&li=BBr5KbI

Maalaisliitto= Saksa vie tämän jutun 100 - 0

Äänestä

kalliiksi tulee nämä rahan siirrot, kreikkaan, italiaan, ja nyt saksaan !!
Saksan kaasu tukea maksaa nyt suomi veronmaksaja.....
Ja Vain suomessa kaasu ja enrgia on kallista!! ja verotus tapissa!!

tässä on kysymys etupiiri- ja taloussodasta. Globalistien hegemoniasta.
us. raha ja cia lähti ristiretkelle itään. Teki vallan kaappauksen ukrainassa.
( valkovenäjän vallan kaappaus epäonnistui, sitäkin yritettiin ).

Ei ole halua neuvotella, us. globalistit, cia, nato iski kiinni ukrainan luonnonvaroihin.
Etupiiri sota syntyi, joka nyt tuhoaa slaaveja.
Globalistit ei halua peräytyä, vaan on saattaneet koko euroopan talous kriisiin, inflaatioon ja energiakriisiin.
Ja tällaista kriisiä tarvitaan, jotta us. eu. velka-kupla talous ja velat voidaan inflaatiolla hoitaa ja maksattaa näin veronmaksajilla rikkaiden pelivelat.
Markkinatalous on globalistien kätevä peliväline.

Äänestä

Tottakai kiinnostus laskee, kun on tiedossa, että osinkoja ei makseta vuosikausiin.

Äänestä

vanha sanonta, kannettu vesi ei kaivossa pysy pitkään,

Äänestä

"Tässä tehdään valtausta 1990-luvun tyyliin,piensijoittajat myyvät hädissään,saadakseen edes jotakin,sitten rikkaat ostavat pilkkahinnalla,venäjäpakotteet päättyvät,sitten osakkeiden arvo nousee"!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/talous/a/52a7d10e-0dc5-4df7-b8ec-40ec01f73abe

Raharikkaat eivät luota enää Fortumiin/Uniperiin.

Fortumin/Uniperin johtajat/ ministerit korvaamaan omasta taskustaan tarvittavat summat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu