Kahden ihmisen kohtaaminen.
Onko se pettämistä?
Onko se pettämistä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kukaan ei voi omistaa toista ihmistä.
Niin eräät aina sanovat ja pettävät.
Ei se sitä tarkoita että pettää jos sanoo että ketään ei voi omistaa. Niinhän se on.
Jos on sellainen kumppani joka pettää niin miksi sellaisesta ihmisestä pitää pitää kynsin hampain kiinni joka pettää? Potku persauksille vaan.
En ole koskaan tajunnut koko juttua.
Miksi joku pettää puolisoaan? Näin uskottomat selittävät – 8 yleisintä veruketta https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000008957318.html
Minä ketään petä, jos panen naimisissa olevan kanssa.
Korkeintaan itseäni.
On se pettämistä jos toinen tai molemmat ovat varattuja .
Varattuja?
Mihin?
Ulkovaltojen kanssa vehkeily on pettämistä.
Veruke?
Avatkaa nyt vähän!
Jos kaksi tai useampi ihmistä sopivat mistä tahansa asiasta, että toimitaan niin kuin on sovittu, jolloin molempien tulee voida siihen luottaa. Kun joku toimii tietoisesti eri tavalla kuin on sovittu, on tämä luottamuksen pettämistä, siis pettämistä. Jos sovitaan, ettei syödä lihaa, mutta toinen syö sitä salaa, on se pettämistä. Jos sovitaan, ettei harrasteta seksiä muiden kuin oman kumppanin kanssa, on silloin jonkun muun kanssa harrastettu seksi pettämistä.
Missä tämmösiä sopimuksia tehdään?
Rehelliset luotettavat ihmiset tekevät, eikä niiden tarvitse olla kirjallisia.
En luottaisi ihmiseen, joka alkaa tollaisia vaatimaan
Mua on petetty sillä, että väitetään, että ei oo koskaan ennen sattunut, vaikka sitä nyt sattuu kaikille.
Vihdoinkin kunnon kysymys.
Ei missään nimessä mikään kahden ihmisen kohtaaminen ole pettämistä. Pettämistä on joku kolmas ihminen tai eläin tai joku jolle yleensä on vastuussa jostain vaarantuu.
Jos kyse parisuhteesta niin petät jos sinulla on hallussasi jotain tärkeää toiselle kuuluvaa ja huolimattomasti sitä käsittelet, kuten toisen ihmisen kodin avaimet jos ne joutuvat jonkun ulkopuolisen haltuun.
Joskus sinä voit luottaa johonkin ihmiseen tai itseesi mutta toinen ei luotakaan samaan...
Luottamus on ansaittava.
Tarkennan. Jos esim. virut jonkun varkaan sängyssä ja kolmannen ihmisen avaimet katoavat hässäkässä niin et kovin luotettava ole.
Ja edelleen jos minä virun jonkun varkaan sängyssä ja kadotan siinä omat avaimeni, en petä sitä hyväksikäyttäjää joka kuppaa minua asumalla minun asunnossani.
Ehkä se kuppari on sitä mieltä että petän koska on tottunut minun kuppaamiseeni ja olen antanut ymmärtää että hän voi minua vapaasti kupata. Ilmeisesti olen tuollon välivaiheessa jossa kuppari joutuu perääntymään ja päästämään varkaan paikalleen.
Tai sitten minulla on käynyt hyvä säkä eikä varas olekaan varas vaan kunnon ihminen joka kantaa vastuun itsestään.
Jos sitten heräsin eikä se ollutkaan totta, arvatkaa harmittiko.
Kaikkien satujen pitäisi päättyä hyvin ja toivon tuohonkin onnellista loppua. Eli en heräisi ja se olisi totta.
Rengastetut on parempia, kun ei heti tartte olla niin tosissaan.
Joo, ei heti tartte pelätä itse tulleeksi vangituksi, rengastetuksi.
Oon tuntenut itteni petetyksi, kun kolmen ähkäsyn jälkeen se on ohi ja kellahtaa selälleen kuorsaamaan
Joo, kyllä kellahduksen jälkeen, ennen kuorsaamista, pitää rööki poltella.
Sisäkkäin oleminen mitään pettämistä ole.
Kyllä siihen vaaditaan enemmän.
Aloituksessa on itselleen selittelyn maku.
Olen tässä vähän tsuumaillut.
Saa nähdä, joudunko pettymään.
Odotukset on kovat.
Etkö todellakaan tiedä?
Pettäminenhän on sitä kun toimitaan vastoin yhdessä "sovittuja pelisääntöjä".
Mitä peliä?
Mitään leikkiä ole!
Aikuiset ihmiset keskenään tekee hyvää toisilleen
Kattokaa tämä:
Katso Yle Areenassa: https://areena.yle.fi/1-50791467
Toi uskoon hörähtänyt äijä ihan kuutamolla
En jaksanut kuunnella ohjelmaa loppuun koska ihmiset siinä eivät olleet aitoja vaan he ovat lähtökohtaisesti jossain periaatteellisella!!?? tasolla. Keskustelu ja mielipiteet eivät ole aitoja.
Keskustelijat ovat sokeita itselleen ja sitä tilannetta missä he ovat olleet ei yleisölle kerrota.
Nyt ovat tulleet kaksinaismoraalissaan tasolle jossa kuuluu pokkuroida ja pyydellä anteeksi.
Jotkut vievät puolisolleen kukkia, nämä keskustelevat tv:ssä.
En tahdo katsoa moista moskaa.
Uskoon hörähtäneitä
Rohkeasti pitää kokeilla
Varattujen kanssa hommat sujuu yleensä paremmin.
Joo, vie likaiset kalsarinsa ja sukkansa mennessään.
Jotain on suhteessa pielessä, jotain pitäisi muuttaa, jos tähän on tultu:
Mies lähti ruskaretkelle, vaimo lähetti yksityisetsivät perään – ”Kun sitten annettiin kuvat, niin itku sieltä tuli”
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000008964875.html