Sähköautohan se kohta pakko on hankkia poliitikkojen painostuksen myötä. Ei kuitenkaan huvita alkaa maksamaan senttiäkään enempää sähkölaskua kuin nyt.
Meinasin ostaa tällaisen paneelin autotallin seinään ja ladata autoa ilmaisella aurinkoenergialla:
https://nordsolar.fi/tuote/astronergy-405w-hc-perc-musta-aurinkopaneeli/
Tarviiko latausjohdon ja paneelin väliin etuvastusta/invertteriä/jotain muuta vai voiko paneelin ja - johdot vain kiinnittää auton latauspistokkeen vastaaviin nastoihin? Paneelihan tekee tasavirtaa ja eikös sähköautot käy tasavirralla?
Ei tule kalliiksi ajella, tuollaisen 400 W paneelin käyttöikä on jopa 20 vuotta ja paneeli maksaa vain 210 euroa.
Sähköauton lataus aurinkopaneelilla
12
738
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se vaatii siihen väliin boxin joka hoitaa jännitteen säädön ja lataustoimenpiteet. Televisiossa oli remonttisarja Australiasta, jossa viiden talon autotallin katolle laitettiin aurinkopaneelit ja Teslan latausboxi autotalliin. Helpoin toteutus on rakentaa täydellinen aurinkokeräinasennus säätimineen, akkuineen ja inverttereineen, niin voi käyttää normaaleja sähköauton latauslaitteita. Ylijäämäsähköä voi siten käyttää talossa, talvella tekee tiukkaa saako edes sähköauton ladatuksi.
- Anonyymi
Seuraavaksi syntyy NextGen hölmöläiset.
Ne alkaa kantaa sähköautolla virtaa mökille että saa lampun palamaan 😂😂😂 - Anonyymi
Ukrainassa palaa ruuti 24/7, ja päästöt aivan hirvittävät, mutta täällä puolestaan yritetään pelastaa maapalloa joillain sähköpatteriautoilla! Voiko typerämpää ajatusmaailmaa enää olla! Sekä poliitikoilla, että eritoten niiden ansaan langenneilla patteriteroilla!! 😆
- Anonyymi
Ei niitä sähköautoja kukaan osta ilmaston takia, se vihertpuhu onkin pelleilyä. Ajan sähköautolla ennenkaikkea siksi että se maksaa lähes ei mitään. Ja kun tämän suhteuttaa siihen että tarpeisiini sopiva auto on ollut aina jörkyttövän tehokas ja ennen bensaa vievä…nyt sähköllä pääsen vielä kovempaa ja silti kulut halvemmat kuin pikku bensakoneella. Kotipihassa ladataan todella halvalla. Sähkö ei maksa paskan vertaa. Nytkin alle 10c/kwh siirtoineen ja veroineen..
- Anonyymi
Tuskin onnistuu. Itse ostin mökille muutaman tonnin aurinkopaneelisysteemin eikä niillä edes telkkari näkynyt lopulta. Noin viiden vuoden käytön jälkeen akut oli loppu. Ostin aggregaatin lähinnä työkalujen käyttöä varten. Telkkaria katsotaan vapaa-ajan akun voimin. Ei tule meille kotiin eikä mökille aurinkopaneeleja tai sähköautoa. Hermot menee noiden kanssa.
- Anonyymi
Ei minulla mitään aietta autinkopaneelijärjestelmään akkuja ole hommata. Kytken paneelit suoraan sähköauton laturiin, ei ole tarpeen varastoida paneelien tuottamaa sähköä.
- Anonyymi
Tuosta paneelista saat ulos noin 30 Vdc ja DC-latureiden jännite on 200 Vdc ylöspäin!
- Anonyymi
Eli seitsemän tuollaista sarjaan kytkettynä, niin homma toimii? Ei vieläkään maksa kohtuuttoman paljon. Kiitos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli seitsemän tuollaista sarjaan kytkettynä, niin homma toimii? Ei vieläkään maksa kohtuuttoman paljon. Kiitos.
Ei se nyt ihan noin helposti sentään onnistu.
- Anonyymi
Näin teoriassa,,,
Jos yksi aurinkopaneeli pystyy tuottamaan noin 1 kWh vaihtovirtasähköä päivässä se tarkoittaa, että tarvitset 75 aurinkopaneelia tuottaaksesi tarpeeksi sähköä Tesla Model S:n jossa on 75 kWh akku, ladattaessa tyhjästä täyteen.- Anonyymi
Niin jos ajat joka päivä akun tyhjäksi. Harvempi ajaa joka päivä yli 500km eli vuosi tasolla lähennellään 200.000km.
Suurin osa ajaa 50km päivässä siis keskimäärin. Sen lataamiseen riittää kesällä luokkaa 8-10kWh vuorokaudessa autosta riippuen.
- Anonyymi
Pitääkö ajaa öisin ja ladata päivisin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760