Siten vapaudutaan eikä uskontoja tai rituaaleja seuraamalla.
Kristinusko on oma juttunsa , ihmisten keksimä järjestelmä jonka he itse ovat muokanneet itselleen sopivaksi vuosisatojen saatossa.
Jeesuksen asenne on kuitenkin se ydin.
Jeesuksen maailmankatsomus omaksuttava
8
207
Vastaukset
Samaa mieltä. Maa on litteä ja aurinko kiertää Maata.
- Anonyymi
Kerrohan kuinka seistessäsi jalkapallokentällä todistat maan pyöryyden ?
Veikkaan että uskot muiden ihmisten tarinoita kyllä siitä mutta itselläsi ei ole asiasta mitään millä sen todistaa ?
Lentokoneen ikkunasta voit toki nähdä kaarevuutta mutta siihen se jääkin :)
Se miten jäkimmäinen lauseesi liittyy Jeesukseen tai hänen "filosofiaansa" on melkoinen mysteeri myöskin :D
Minulla on epäsuoria todisteita maan pyöreydestä, esim. kun uin keskelle järveä ja lasken silmät aivan veden pinnan tasolle ja sitten nostan päätä ylemmäksi ja katson paljastuuko horisontin takaa asioita jotka muuten jäävät piiloon.
Aurinko kiertää Maata. Siihen minun on katolilaisena uskottava.
😄😄😄😄😄- Anonyymi
Sinulla on aitauksesi siis .
Jessus saarnasi elämästä ilman "aitauksia" .
Ole siis rajoitettu .
- Anonyymi
no paljonko siitä jeesuksestanne on jäljellä , raamattukin vain on valikoitu teos teoista 🤣
- Anonyymi
Vuorisaarnasta käsittää kyllä homman nimen jos vaan kykenee sieltä omasta kuplastaan hiukan kurkistamaan ulos ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuorisaarnasta käsittää kyllä homman nimen jos vaan kykenee sieltä omasta kuplastaan hiukan kurkistamaan ulos ;)
eli vuori saarna on todistettavasti jeesuksen suusta ?
Käännä toinenkin poski 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219