"Kirkkoon kuuluvana" eli ev.-lut. ja ort. kirkon jäsenenä Sinulla on ET-kielto (K18). Elämänkatsomustietoa ei sallita katsomusaineeksi; kirkon ”oma uskonto” on pakollinen, kuulut kirkolle. Holhoava tilanne ei ole reilu?
Voit hankkia oikeuden valita katsomusaine eroamalla kirkosta. Ks. Kirkosta eroaminen — 15-17 -vuotias eroaja: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
Alle 18-vuotiaiden eroamiseen tarvitaan molempien huoltajien lupa. Fiksut vanhemmat antanevat lukiolaisen itse valita katsomusaineensa ja katsomuksensa.
Elämänkatsomustieto antaa hyviä valmiuksia korkeakoulu- ja yliopisto-opintoihin lukion jälkeen. Se on katsomuksellisesti avoin, keskusteleva ihmisoikeus- ja tiedepohjainen tieto- ja taitoaine, jossa opitaan demokratia- ja kaveritaitoja, perustelemista ja kuuntelemista.
Päästötodistukseen ei muuten enää merkitä, onko katsomusaineen suorittanut uskonnossa vai elämänkatsomustiedossa (kumpaakaan vaihtoehtoa ei alle- tai yliviivata).
ET-opiskelu lukiossa onnistuu hyvin, vaikka olisikin peruskoulussa lukenut uskontoa. Kaksi pakollista kurssia ei ole iso haaste. Jotkut aloittaneista ovat kirjoittaneet ET:n yo-kirjoituksissa.
Ps. Jo 15-vuotiailla, jopa 12-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joista huoltajilla ei ole oikeutta edes tietää, saati vaikuttaa. Tämä lukiolain ET-kielto (K18) on ikivanhaa kirkollista holhousta.
Lukioon menossa?
Anonyymi
0
108
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721