Kireä kielijänne ja sen leikkaus. +tarina siitä miten asia tuli ilmi .

Anonyymi

Minulla on kireä kielijänne mutta en ole sitä kunnolla huomannut tai kiinnittänyt siihen koskaan huomiota.
Noin viikko sitten löysin youtubesta videon jossa puhuttiin kielestä ja sen oikeanlaisen asennon vaikutuksista terveyteen ja ulkonäköön, kun kokeilin laittaa kieleni asentoon niinkuin videossa käsekettiin, oikea puoli meni kyllä hyvin kitalakeen mutta vasen puoli jäi lerpottamaan alas.
Sitten ajattelin ettei vasen puoli kielestäni ole yhtä vahva kuin oikea puoli joten katsoin kielen vahvistua videoita ja aloin tekemään treeniä mutta huomasin ettei mikään liike tunnu muualla kuin oikealla puolella ja kun tein kielellä venytyksiä niin huomasin että eihän mun kieli veny edes melkeinkään ulos suustani ilman että kieli jänteeni osuu ala hampaisiin.
Olin muulloinkin huomannut ettei kieleni veny pitkälle mutta olen ajatellut että on ihan normaalia että joillakin on lyhyempi kieli kuin muilla.
Mutta tällä kertaa työnsin kieleni väkisin ulos suustani kivusta kielijänteessäni välittämättä ja onnistuin saamaan kieleni lähes nenään saakka, olin todella vaikuttunut mutta saman tien kun laskin kieleni tunsin kivun kielijänteessäni ja kun peilistä sitä katsoin niin huomasin kuinka se oli ottanut vahinkoa hampaistani. Kipu ei siis ole mikään kovin kova eikä juurikaan tunnu ellei venyttele kieltä.
Mutta tämä teki minut vihdoinkin ymmärtämään mikä on vikana kun joskus jotku sanat ovat tulleet suustani oudon kuuloisina tai en osaa viheltää koska kielijänteeni on jännällä tavalla kireä että se jättää vasemman puolen kielstä lähes kokonaan käyttökyvyttömäksi.
Sitten kun hieman googlettelin että mikä on ongelma niin löysin tietoa kireästä kielijänteestä ja siihen liittyvästä leikkauksesta ja kun katselln kuviani niin minun kielijänteeni ei ole kuitenkaan ole niin kireä kuin joillakin ihmisillä mutta löysin kuitenkin samanlaisella kielijänteellä varustetun kuvan.

Mutta sitten asiaan eli missä tämä kielijänne kannattaa leikkauttaa, paljonko se maksaa ja tehdäänkö se suomessa laaserilla vai ihan perus leikkaamalla? Itse haluaisin laaserilla koska se näytti videossa paljon mukavammalta, turvallisemmalta eikä vuodattanut paljon verta.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se videolinkki?

    • Anonyymi

      Kapea jänne ihan vain katkaistaan veitsin tai saksin. Paksu jänne z-plastioidaan. Helppo homma niille jotka näitä tekee. Eikä näissä juuri mitään komplikaation riskiäkään ole. Myös potilaalle helppo. Jos ensikontakti ei näitä itse tee (esim menet terkkariin tai yksityiselle joka lähinnä vain paikkaa hampaita) niin siitä vaikea neuvotella pääsyä pienkirurgiaa uskaltavalle ja osaavalle tekijälle. Ota suoraan yhteys vaikka providental.fi Kalevankadulla Helsingissä, niin saat helpotusta kireän jänteen ongelmaasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7105
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3978
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      50
      3428
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2756
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2157
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      43
      2112
    Aihe