Trigly korkealla

Anonyymi

Kävin puhti.fi terveystarkastuksessa, muuten kaikki näyttäisi olevan ok mutta trigly on yli viitearvojen. Viitearvo on ilman paastoa 2 mmol/l ja minulla lukema oli 3,8 mmol/l. Mistä tämä voi johtua? Maksa arvot ym ovat siis kunnossa. Alkoholia en enään nykyään juo kun harvoin ja edellisestä kerrasta nytkin pari kuukautta. Ruokavalio minulla on kyllä aika epäterveellinen, voiko pelkästään se johtaa tuohon? Ylipainoinen en ole, lähempänä alipainoista mutten sitäkään kumminkaan.

8

311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et syö terveellisiä rasvoja kuten kala, pähkinät, neitsytöljy tai becel tai muita. Näitä saisi nauttia niin paljon kuin napa sietää.

      • Anonyymi

        Onko toi arvo paljonkin liikaa vai korjaantuuko vaan pienellä ruokavalion muutoksella?


    • Anonyymi

      Voi korjaantua. Jätä kovat rasvat ja prosessoidut höttöhiilarit pois. Pehmeitä rasvoja, kuituja, liiikuntaa lisää. Kuukauden päästä saattaa olla jo parempi.

    • Anonyymi

      Eniten tuohon vaikuttaa ruokavaliossa sokerin syönti. Rasvat vasta paljon se jälkeen.

      Eli sokerit pois ruokavaliosta. Olet varmaan karkkikarppaaja, sokerihiiri tms.

    • Anonyymi

      Kolesteroliarvoja et kai otattanut. Minulla on vähän kolesterolia. Asiantuntija sanoi ettei se haittaa kun trigly on 1. En tiedä liittyykö tämä mitenkään sinun juttuusi, mutta jos rasvat mitä syöt ovat vääriä-kovia, niin luulisi olevan silloin kolesterolisisikin korkealla.

      • Anonyymi

        Kol 4,5mmol/l, Kol-LDL 1,6mmol/l, Kol-HDL 1,25mmol/l, Kol/HDLsuh 3,6 ja Non-HDL 3,3


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kol 4,5mmol/l, Kol-LDL 1,6mmol/l, Kol-HDL 1,25mmol/l, Kol/HDLsuh 3,6 ja Non-HDL 3,3

        Nuohan on upeat arvot. Ihan on käsittämätön tuo trigly 3.8.
        Netistä luin, että vyötärölihavuus, jossa rasva on kertynyt sisäelimiin ja runsas alkoholinkäyttö nostavat, mutta sullahan ei kumpaakaan.
        Jokin aineenvaihduntahäiriö sinulla lienee. Jos ei sitten vanhat viinat ole aiheuttanut eikä ole vielä korjaantunut vaikka olet vähentänyt ja harventanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuohan on upeat arvot. Ihan on käsittämätön tuo trigly 3.8.
        Netistä luin, että vyötärölihavuus, jossa rasva on kertynyt sisäelimiin ja runsas alkoholinkäyttö nostavat, mutta sullahan ei kumpaakaan.
        Jokin aineenvaihduntahäiriö sinulla lienee. Jos ei sitten vanhat viinat ole aiheuttanut eikä ole vielä korjaantunut vaikka olet vähentänyt ja harventanut.

        Joo no eipä sitä viinaa oo ikinä tullut sillain urakalla otettua mutta ennen 2-3kertaa kuukaudessa ja nyt ei oo enään vuoden sisään tullut otettua kuin viitisen kertaa joten ei kai sekään oikeen voi tohon vaikuttaa🤔


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1299
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      42
      879
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      729
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      693
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      672
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe