Puten armeija pelittää ihmeen hyvin, luulin

Että ei se kauan kestä, mutta vyöryy tulilinnun lailla, 30 Nato groupie valtiota jeesaa, perseelleen menee, Ukrainalle hirvittäviä tappioita, suuri epäinhimillinen teurastamo.
1156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Höpö höpö,ryccä ottaa nyt pataan ja raskaasti.

Äänestä
  • Helsingin Sanomat uutisoi tänään 2.8.2022 Ukrainan armeijan tappioiksi 1000 sotilasta päivässä haavoittuneina ja kaatuneina. Kun sota on kestänyt yli 150 päivää, niin tappiot ovat jo yli 150.000 sotilasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helsingin Sanomat uutisoi tänään 2.8.2022 Ukrainan armeijan tappioiksi 1000 sotilasta päivässä haavoittuneina ja kaatuneina. Kun sota on kestänyt yli 150 päivää, niin tappiot ovat jo yli 150.000 sotilasta.

    Olet keksinyt tuon itse. Ei ole HS:ssa.

    Siiviilejä on varmaan tuo luku.

    Äänestä

Puten armeijalla on vanhentunutta ja epäluotettavaa kalustoa. Niillä ei pitkälle pötkitä. Ryssä sanoisi että "normal".

Äänestä

Venäjä ottanut pataan helmikuusta lähtien, milloin ukraina meinaa viimein voittaa?

Äänestä

Todella yksipuolista uutisointia meidän valtamedioissa, eikä porukka osaa kyseenalaistaa yhtään mitään. Nyt on vain kyse siitä mitä Ukrainalle jää kun tämä jo kahdeksan vuotta jatkunut kahina sitten joskus loppuu …..

Äänestä
  • Haha haha

    Venäjällä hallitus suoraan ohjaa mitä saa sanoa mediassa. Se vallan media.

    Lännessä media käyttää kaikkia lähteitä, myös venäjän mediaa. Hallituksilla ei ole mitään ohjausta.

    Äänestä

Ryccä haki paraatimarssilla vauhtia Kiovan porteilta jo helmikuun lopulta ja on sen jälkeen edennyt perse edellä kohti Kremliä.

Äänestä

Näyttää siltä, Nato on aivan surkeata höttöä. Tappaa vain ukrainalaiset sukupuuttoon.

Äänestä

Pärjää ihmeen hyvin? Suurvalta Venäjä on jo 5 kuukautta yrittänyt valloittaa Ukrainaa mutta ei ole vielä lähelläkään onnistumista, en sanoisi sitä pärjäämiseksi.

Äänestä

venäjän suorittama Ukrainan miehitys piti kestää vain sen aikaa että joukot siiryvät Hostomelin lentokentältä Kiovaan.
Maahanlaskujoukot saapuivat kentälle helikopetereilla ja samaan aikaan oli ilmassa viisitoista miehistönkuljetuskonetta, jokaisessa sataviisikymmentä sotilasta.
Pieleen meni.

Seuraava yritys oli 60-kilometrisellä kolonnalla, jonka Ukrainan dronespesialistit jumittivat.
Kiovan valtausta lakkasivat yrittämästä ja siirtyivät itään laajentamaan aluettaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Että ei se kauan kestä, mutta vyöryy tulilinnun lailla, 30 Nato groupie valtiota jeesaa, perseelleen menee, Ukrainalle hirvittäviä tappioita, suuri epäinhimillinen teurastamo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu