Hei, tarvisin nyt joltain järkevältä apua kenellä kokemusta tämmöisistä. Minulla oli terveystalon kautta lääkärin kanssa puhelinvastaanottoaika eilen, hain siis e pillereitä ja sovittiin yasminet testiin jotka hän lupasi lähettää lähimmälle apteekille. En siis ole koskaan aiemmin tuolla tavoin hakenut mitään apteekista, kouluterkkarilta sain aikoinaan suoraan pienen kuulustelun jälkeen pillerit.
1. Miten saan tietää milloin pillerit saapuu apteekkiin ja kuinka kauan tämä yleensä kestää? Tuleeko esim normi textviesti/sposti vai pitäiskö mulla olla joku sovellus?
2. Voiko työkaverini hakea ne minun puolesta kun asuu lähempänä apteekkia, jos voi niin mitä hänellä pitää olla mukana että saa ne minun puolesta? (Esim. minun oma kelakortti tai omansa)
3. Lisäkyssärinä jos joku haluaisi vastata, jos jollain yasminet tai oikeastaan mitkä tahansa e pillerit (ei mini) mitä sivuvaikutuksia sait kun aloit käyttämään pillereitä ja kauan ne kestivät?
Auttakaa tyhmää 😂🙈
E pillerit lääkärin puhelinvastaanotolta apteekkiin
4
232
Vastaukset
- Anonyymi
Sen verran osaan vastata apteekissa käynnistä toisen puolesta, eli jos et itse pääse apteekkiin, voi tuttavasi tms. hakea sinulle lääkkeet, mutta hänellä täytyy olla sinun kelakorttisi mukanaan.
Terveystalosta en tiedä, mikä on käytäntö, mutta julkiselta puolelta kun saa reseptin, tulee yleensä tekstiviesti, ei välttämättä välittömästi.
Useimmiten lääkärit tekevät reseptin samantien, kun siitä on puhuttu.
Apteekista voi myös kysyä, onko siellä reseptiä.
Myös, jos asuu paikkakunnalla, jossa on käytössä Omakanta, Maisa, tms. , reseptien pitäisi näkyä sielläkin tiedoissa.- Anonyymi
Kanta.fi palvelussa oleva omakanta on valtakunnallinen ja sinne voi kirjautua esimerkiksi pankkitunnuksilla missä tahansa.
- Anonyymi
Ei se lääkäri varmaan lähettele mitään pillereitä, vaan kirjoittaa normaalin e-reseptin esimerkiksi yhdelle pakkaukselle kokeeksi. Sitten voit käydä ostamassa pillerit mistä tahansa apteekista, tai joku muu kelakorttisi esittämällä.
- Anonyymi
NÄIN on
Resepti tulee heti apteekkiin
jos joku muu hakee, hän tarvitsee sinun Kela korttisi ja JOS TARKKOJA OLLAAN HAKIJAN PITÄÄ TIETÄÄ MYÖS mitä lääkettä sinulle hakee, siis nimi tai muuta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403