Klo 20.30 jälkeen hyväksyy USA Suomen Naton jäseneksi
Yhdysvaltain senaatin enemmistöjohtaja Chuck Schumer kertoo, että Yhdysvallat äänestää Suomen ja Ruotsin liittymisestä Natoon tänään.
Nato-keskustelu alkaa senaatissa keskiviikkona 13.30 paikallista aikaa, eli 20.30 Suomen aikaa.
Yhdysvaltain senaatin enemmistöjohtaja Chuck Schumer kertoo, että Yhdysvallat äänestää Suomen ja Ruotsin liittymisestä Natoon tänään.
Nato-keskustelu alkaa senaatissa keskiviikkona 13.30 paikallista aikaa, eli 20.30 Suomen aikaa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Tiltu: ulu ....uli...turkki 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
USA on itse kohta sodassa Kiinan kanssa, pääsee Natolaisetkin sotimaan sinne..
Meinaatko, että diktatuuri Kiina aikoo hyökätä Taiwanille?
Toivottavasti.
Miksi sinä haluat, että verinen diktatuuri hyökkäisi rauhalliseen demokratiaan, joka itse ei ole uhannut hyökätä tuohon diktatuuriin?
Kommunistidiktaattori Xin Jinpingin pelolla ja sorrolla väliaikaisesti hallitsema Länsi-Taiwan tulee dekommunismisoida ja vapauttaa siten vuosikymmenet sorron ikeen alla palavasti pelastajaa odottaneet 1,4 miljardia länsi-taiwanilaista.
Jäsenyys etenee ennätysvauhtia.
👍👍👍🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Eipä se etene.
Näemme kyllä Natomailta huikeita uhrauksia Suomen eteen.
Haluavat tutut ja luotettavat Suomen ja Ruotsin uusiksi jäsenvaltioiksi Natoon, siinä tässä on kysymys.
Turkki ei ratifioi ennen ensi kevään eduskuntavaaleja, joten niissä vaaleissa ratkaistaan Suomen natoon liittyminen. Eduskunta sitten äänestää neuvotellusta sopimuksesta ja ratifioi sen 2/3 enemmistöllä, tai sitten ei.
Näin se menee oikeaoppisesti, kiitos Turkin.
Tämä jurnutus on niin kivaa seurata mutta joudun kommentoimaan sammuttaen tiltujen motivaatiota. Nyt on kiistämättä edetty aivan älyttömän nopeasti ratifioinneissa. Sitä ei voi kiistää edes sokeat kätyrit. Tulee pieni kesätauko ja sitten taas ratifioinnit jatkuu. "Mutta kun se Turkki" on turhaa hössötystä koska vielä syksyn aikana Erdo tarvitsee ratifioinnin jotta hänen toimintansa jatkuisi. Hän siis tulee itse pyytämään sitä ja suorastaan rukoilee tapahtuvaksi. Näin se vain tälläkin diktaattorilla kääntyy.
Erdogan itse pyytämään ratifiointia? Missähän pilvessä sinä elät? Erdogan on erittäin itseriittoinen kaveri.
Todellisuudessa sulttaani on tumpelo nöösipoika, joka tuhoaa paraikaa Turkin talouden maan rakoon.
Tarvitsee piakkoin runsaasti rahaa IMF:ltä jos meinaavat selvitä.
no jaa, mutta ei ennen ensi kevättä, HUOM!
Aijai, edellisen kerran kuuntelin USA:n kansallislaulun kun Trump valittiin presidentiksi. Nyt aion tehdä sen taas.
Thank You, Americans. This is the beginning of a beautiful friendship.
https://www.youtube.com/watch?v=DDybg9CNXcM
When we are on the same side, there is no might or power to stop us. None.
Ei onnistu. Naton vastustajat ovat vahvoilla.
Mikään ei saa tietystikään estää sinun oikeuttasi olla tässäkin asiassa väärässä.
Niinkö .......... kärpäspaperi, yhteistyössä luonnon kanssa, hoitaa sen "enemmistös".
Minä hoidan loput. :-)
C-SPANin striimi auki ja katselen kuinka historiallisen nopeasti ja liki yksimielisesti Senaatti ratifioi Suomen ja Ruotsin NATO-jäsenyyden.
Jopa jäsenyyttä vastustava senaattori Hawleyn argumentit olivat yllättävän järkeviä.
Suomea ja Ruotsia on kehuttu valtavasti senaatin puheissa.
Lähetys on edelleen menossa ... kehuja, sekä puoltoja sataa suomelle ja ruotsille.
https://www.senate.gov/legislative/floor_activity_pail.htm
-44.Div.-
Toden totta näin on tehty. Tällä kertaa kehut otetaan enemmän kuin mielellään vastaan.
Kehottaisin kaltaistas pitämään matalempaa profiilia. Toimija on nyt tutkinnassa.
Aivan. :)
Senaattori Josh Hawley on joko huonoilla tiedoilla tai sitten vaan Putinin peppupaapoja väittäessään ettei Venäjä ole uhka Yhdysvalloille, mutta Kiina sen sijaan on.
Hawley ei ollut vissiin kuullutkaan Xin ja Putinin tapaamisesta Pekingissä viime helmikuun alussa, jossa nuo kaksi diktaattoria vahvistivat strategisen liittonsa "ilman rajoituksia".
Jos Ukraina olisi luhistunut muutamassa päivässä, kuten yleisesti oletettiin, olisi Xi-Putin -duo saanut liitolleen valtavan steroidiruiskeen ja siinä olisi sitä tuplauhkaa alkanut Yhdysvalloillekin tulemaan.
Josh Hawley oli tammikuun 2021 Capitol -mellakan fanittaja kuvassaan, jossa hän kannustaa nyrkki pystyssä Trump-rettelöitsijöitä.
"Josh Hawley oli tammikuun 2021 Capitol -mellakan fanittaja kuvassaan, jossa hän kannustaa nyrkki pystyssä Trump-rettelöitsijöitä."
Ja myös siinä senaatin turvakameran kuvassa, jossa hän itse juoksee pakoon noita mellakoijia, sitten kun he oikeasti ryntäsivät senaattiin. Haha.
Tottakai...tottakai...varsinkin kun sotakoirat mielellään tulisi räksyttämään tohon venäjän rajalle.missä sotaa siellä usa...
Tiltu ei ilmeisesti ole kuullut, että Venäjä haastaa riitaa ja sotii Euroopassa, ei USA.
Vituix män..verkkorikollinen.
Sul on sit jännä nimmari. Atariko?
Hienoa, kohta kaikki suuret ovat hyväksyneet natohakemuksen.
Italiakin, yes.
Mikä on kun ei onnistu. Naton vastustajat ovat todella vahvoilla.
Jippijaieee, se on siinä. USA:n senaatti hyväksyi Suomen ja Ruotsin NATO-jäsenyydet äänin 95-1. Kiitos USA. Ennätysvauhtia mennään.
Hups, minulla oli eri äänestyksen luvut:
"Satapaikkaisesta senaatista 83 jäsentä puolsi kaksikon jäsenyyttä ja vain yksi edustaja äänesti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä vastaan."
Saako oksentaa lakkiin ? Vai vetää kuivat? Arvostan pohjois koreaa enemmän kuin maailman tyhmintä kansaa Usaa 😄
Ole hyvä vaan ja muut Pohjois-Koreaan nauttimaan vapaudesta ja vauraudesta, siellä on ääliöiden paratiisi, sinulle kelpaisi myös venäjä siihen, että voisit maksimoida kurjuutesi.
Upeaa USA ja Tähtilipulle kunniaa!
Juhlitko ratifiointia duolla? Pfizerin piikki ja apinarokko piikki hihaan latelammas? 🤡🐑
Voi tätä ilon ja onnenpäivää 😀😀
Yhdysvallat ratifioi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden – vain yksi senaattori vastusti
🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Niinhän siinä kävi.
Suomea kehuttiin aivan erityisesti.
Suomen puolustamista harjoitellaan täyttä häkää jenkkien ja brittien kasssa parastaikaa.