Työttömyys tuet nousee taas ensi vuoden alusta

Jokohan tulis kunnon korotus kuten 30% eikä mitään 3%.
16141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

30 prossaa olisi hyvä kuoppakorotus tukiin.

Äänestä
  • Herätkää+todellisuuteen+!+Loistuet+nousevat+vain+sen+3,5+%+,+vaikka+hallitus+hehkuttaa+monenlaisia+tukien+"nousemista"+.++Se+on+vain+pahainen+inflaatiotarkistus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Herätkää+todellisuuteen+!+Loistuet+nousevat+vain+sen+3,5+%+,+vaikka+hallitus+hehkuttaa+monenlaisia+tukien+"nousemista"+.++Se+on+vain+pahainen+inflaatiotarkistus.

    Työttömyyskorvauksessa on sellainen "ihanuus" kuin 20-prosentin vero. Mikä kertoo, että kansanedustajilla ei ole suhteellisuudentajua. Siis alle 800 eurosta veroa 20-prosenttia! Voi kirstus perkele!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työttömyyskorvauksessa on sellainen "ihanuus" kuin 20-prosentin vero. Mikä kertoo, että kansanedustajilla ei ole suhteellisuudentajua. Siis alle 800 eurosta veroa 20-prosenttia! Voi kirstus perkele!

    Ja+sitä+perustellaan,+että+kun+se+ei+ole+palkkatuloa.++Kaikki+tuet+on+verotettu+rankasti,+se+on+rahan+pyörittämistä+ees+taas..+ja+kun+sekin+maksaa,+niin+se+otetaan++tukien+saajilta.++Kun+jäät+työttömäksi,+musta+aina+mennä+verotoimistoon+laskettamaan++etuusvero+uudelleen,+jos+olet+ollut+töissä+samanvuonna+kun++jäät+työtömäksi,+vero+on+huomattavasti+pienempi!++Mulla+on+tällä+hetkellä+9+%++ansiosidonnainen,+,+kun+olin+alkuvuonna+töissä.+Se+kannattaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Herätkää+todellisuuteen+!+Loistuet+nousevat+vain+sen+3,5+%+,+vaikka+hallitus+hehkuttaa+monenlaisia+tukien+"nousemista"+.++Se+on+vain+pahainen+inflaatiotarkistus.

    Hei, mikä on loistuki? En ole siitä tietoinen, onko sekinkelan tuki? Mihin se on tarkoitettu? Minun ksittääkseni muurahaiset, itkikat ym öttiäiset voi karkottaa ihan kotikonstein, ei siihen tukia ole koskaan saanut. Jännä, ettei kaikki ole tietoisia siitä. Pitääpä kysyäkelasta jos siitä ilmmoitettaisiin enempi että kaikki voisivat hakea joita loiset kiusaa.

    Meillä on joskus muurahaisia, mutta ei niistä vielä haittaa ole llut.

    Äänestä

Tässä on Saarikon budjettiehdotus ensi vuodelle. Valtaosaan etuuksista tehdään hintojen nousua vastaava korotus vuodenvaihteessa.

https://vm.fi/documents/10623/101263033/VMI Saarikon budjettiehdotus vuodelle 2023.pdf/b5b30a8e-e8d5-3bef-318d-7493122077d2/VMI Saarikon budjettiehdotus vuodelle 2023.pdf?t=1659623926624

Saa nähdä korottaako Kela asumiskustannusten rajojaan ensi vuonna. En saanut vastausta kun kysyin milloin niitä on viimeksi päivitetty kaikissa kunnissa. Viime vuodesta Kela päivitti ne vain kymmenessä kunnassa. Loput jäivät ennalleen. Vuokrat nousivat kuitenkin kaikkialla.

Toimeentulotuki on ollut jo kauan ennen Ukrainan sodan vaikutusta liian pieni. Yksi tärkeimmistä ongelmista ovat ylisuuret vuokrat koska kohtuurajat täyttäviä vuokra- asuntoja ei ole kaikille tarvitseville. Tuet ovat jo muutenkin liian pienet jopa niin että suomi on saanut moitteita euroopan neuvostolta etteivät tuet vastaa korkeita elinkustannuksia Suomessa. Asumisen kustannukset ovat suurin ongelma toimeentulotukilaisille.

Toimeentulotukeen joutui turvautumaan Suomessa vuonna 2020 lähes puoli miljoonaa ihmistä!

https://www.kela.fi/toimeentulotuen-tietopaketti

Ihmiset jotka elävät toimeentulotukien varassa eivät elä tukiorjana vapaaehtoisesti. Ei ole oma vika jos eivät pitkäaikaistyöttömät kelpaa ansiotöihin koska heillä on leima otsassa. Ja toimeentulotukeen joutuvat turvautumaan myös työssä käyvät.

Kukaan ei sitkuttele kerjäläisenä jos on parempi vaihtoehto.

Äänestä
  • Tämä rangaistus nyt ainakin pitäisi poistaa ja vähän äkkiä. Samaan aikaan kun hallituskin myöntää että elinkustannusten noustessa on tultava myös köyhimpiä vastaan ja nostaa tukia, pidetään voimassa tällainen aivan mielivaltainen rangaistus juuri niille köyhimmille jotka ovat kaikista kusisimmassa tilanteessa.

    https://www.kela.fi/toimeentulotuki-perusosan-maaran-alentaminen

    Toimeentulotuen perusosaa voidaan leikata lähes puolella esimerkiksi siksi, jos pitkäaikaistyötön on "keskeyttänyt kuntouttavan työtoiminnan tai kieltäytynyt siitä ilman pätevää syytä".

    Kukaan ei ole vielä kertonut mikä on pätevä syy kuntouttavan työtoiminnan olemassaololle. Verorahakustanteisesti.

    Äänestä

Lisää tukifyffee, kliffaa...

Äänestä
  • Nämä "korotuksina" markkinoidut lisäykset ovat oikeastaan vain INFLAATIOtarkistuksia, joiden tarkoitus on ainoastaan säilyttää ostovoima likimain ennallaan.
    Saarikolla on itseasiassa selkeä lesta-budjetti, kun lisätuki osoitetaan kertaluonteisena
    keskustan ydintukialueelle eli monilapsisille lestaperheille-

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nämä "korotuksina" markkinoidut lisäykset ovat oikeastaan vain INFLAATIOtarkistuksia, joiden tarkoitus on ainoastaan säilyttää ostovoima likimain ennallaan.
    Saarikolla on itseasiassa selkeä lesta-budjetti, kun lisätuki osoitetaan kertaluonteisena
    keskustan ydintukialueelle eli monilapsisille lestaperheille-

    Joo toi on aivan harhaa mainostaa että tuet nousee. Suhteessa kuluihin ne laskevat koko ajan. Köyhien kohdalla ei voi paljon ostovoimasta edes puhua.

    Äänestä

ja inflaatioi nousee alkuvuonna taas reippaasti, ettei noususta ole mitään etua. Tuet laahaa joten ne pitäisi nostaa ainakin 600 e lisää, jotta oltaisiin tämäm vuosituhannen tasolla. Ollaan kehitysmaan tasolla.

Hei muuta eduskunnan työlliset nostaa taas omia palkkojaan ensimmäiseksi kun tulevat 6 kk kesälomiltaan. Ovat palkkakuopassa, niin he nostavat marmasti 7000 e per lärvi palkkojaan.

Äänestä
  • Juu, kehitysmaatasoa tosiaan. Vuoden 1994 tasolla käytännössä.

    Äänestä

Jos nousevat niin irtisanoudun. Nyt jo tuet kolkuttelee omaa palkkaa.

Äänestä
  • Jos pienipalkkaiselle tulee paljon matkakuluja j lounaskuluja, niin halvempaa on
    tosiaan olla kotona . Eli myykää kaikki pienipalkkaiset työt mamuille.

    Äänestä

Masetanko niistä veroa? Jos maksetaan? Voi nousta verotuskin ja jää vähemmän käteen rahaa.Kuin ennen korotusta.Tai jos saa asumistukea korotettu raha viedään pois asumistuesta tai toimeentulotuesta?

Äänestä

Saahan sitä haaveilla kovista korotuksista, mutta se on käytännössä vain
surkea inflaatiotarkistus. Tukiaisia nostettiin 1.8.-22 se 3,5 % ja toinen
osa eli 3,5 tulee sitten vuodenvaihteessa. Ei ole euroissa kaksinen !
Mutt työeläkeläinen saa 6,8 % eli mullekin lopsahtaa 160 €/kk lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jokohan tulis kunnon korotus kuten 30% eikä mitään 3%.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu