Olisiko täältä asiantuntemusta kun mielestäni apteekissa kohdeltiin väärin, vai sittenkö oikein. Minulla siis resepti jossa lukee iter bis 120 pv. 4*56 kpl. Kuitenkin Kela korvaa vaan 3 pakettia kerralla eli siinä mielessä lääkäri on kyllä kirjoittanut väärin. Eli olen 3 pakettua ottanut apteekista 9.5.2022 ja nyt kun eilen kävin apteekissa niin väittivät että ei ole mahdollista saada kun vaan yhden paketin kun itse olin sitä mieltä että minun pitäisi saada 3. Kumpi on oikeassa ja mihin tämä perustuu?
Iteroitu resepti
Anonyymi
4280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toi iter tarkoittaa jotakin, että lääkkeen määrää on säännöstelty, eli ei voi ostaa paljon kerralla.
Apteekilla on muutenkin sääntönsä Kelan suhteen, eivät voi myydä kun jonkin tietyn määrän, että tulee kela-korvaus. Kelan rajoituksia.
Apteekissa varmasti tiedetään nää lääkeasiat paremmin kuin täällä palstalla.
Iter bis tarkoittaa, että lääkkeesi on valmiiksi uusittu kahdesti (kaksi kertaa). Mutta, sinulle tietenkin annetaaan ensiksi vain se ensimmäinen annos, koska Kelan korvausmääräykset menevät niin.
Hieman harvinainen määritys tuo on, mutta tarkoittanee omasta mielestäni, että saat 120 päivän annoksen ensimmäisen kerran jälkeen vielä kadesti, kunhan ole edelliset syönyt loppuun.
Tuo riippuu myös siitä, montako tablettia on määrätty otettavaksi päivässä. Nimittäin Kela korvaa vain 3 kuukauden hoidon. Siis, jos 4 * 56 ylittää 3 kuukauden hoidon, Kela ei sitä korvaa.
Siis tuosta yhtälöstä puuttuu tärkeä tekijä, eli montako pilleriä on määrätty otettavaksi päivässä.
2 tablettia päivässä on määräys.