Valtakirkotkaan eivät suvaitse itsenäistä ajattelua

Anonyymi

Otetaan esimerkiksi vaikka seksuaalivähemmistöjen jäsenten vihkiminen avioon. Tai naispappeus. Tai vaikkapa johtajien kyseenalaistaminen. Tai kolehdin keruun vastustaminen tai kirkollisveron maksamatta jättäminen.

Pitäisi olla aika lailla ilmiselvää että sellaista kirkkoa ei olekaan jossa voi kovin pitkälle päästä samalla kun vetää omia ideoita.

Toisen ketjun mukaan Katolinen kirkko on maailman suurin kultti. No niinhän se onkin.

Kulteilla on juuri sellainen väite että heidän ylin johtajansa on jonkinlainen "jumalan sijainen maan päällä". Ei tartte paljon historiasta tietää kun näkee että tätähän paavit ovat aina väittäneet olevansa.

5

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katolilaisuudesta tulee mieleen kuinka Vatikaanin ensimmäisessä kirkolliskokouksessa (vuonna 1869) määriteltiin dogmi jonka mukaan paavi on erehtymätön "ex cathedra" asioissa.

      Tosin paavit eivät ole tätä mahdollisuutta käyttäneetkään, syystä että sellainen sitoisi heidän seuraajiaan teologisesti tai seuraajien olisi mahdollisesti tehtävä vastakkaisia päätöksiä...

      ...mikä taas tarkoittaa sitä että he eivät ole uskaltaneet väittää olevansa erehtymättömiä koska itse tietävät että eivät ole erehtymättömiä.

    • Anonyymi

      Voinko olla luterilainen, katolainen, tai ortodoksi ja samalla tarjota muille jäsenille kirjallisuutta joka kieltää Jeesuksen jumaluuden??

      No en varmaankaan. Eli sen verta siitä ideasta että itsenäistä ajattelua ei suvaita lahkoissa.

    • Anonyymi

      jos joku kirkko toimii eri tavalla kuin mitä Raamatussa lukee, niin se ei perustu kristinuskoon vaan ihmisten miellyttämiseen

    • Anonyymi

      Kirkkojen täytyy puolustaa omaa mielipidettään koska se on se usko oman mielipiteen oikeuteen mikä erottaa ne toisistaan. Ilman sitä ne eivät voi sanoa että juuri HE ovat oikeassa.

      Tosin joillain niistä on paremmat perusteet siihen miksi mahdollisesti olisivat oikeassa kuin toisilla

    • Anonyymi

      Mikä pitäisi Katolisessa kirkossa korjata ja pian on pappien selibaattilupaus. Se nimittäin taitaa aiheuttaa TODELLA PALJON ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe