https://www.is.fi/digitoday/art-2000008980645.html
"Useissa kodeissa jatkojohto on pakon sanelema ratkaisu, mutta sitä ei saisi käyttää pysyvästi.
Television takana on useita pistokkeita tarjoava jatkojohto, johon on kiinnitetty myös vaikkapa pelikonsoli tai äänentoistolaitteisto. Työhuoneessa vastaava voi toistua tietokonekaluston kanssa.
– Jos jatkojohto on ainoa vaihtoehto, niin silloin voisi käyttää lisäsuojaa jatkojohdolle, esimerkiksi muovista kaapelikourua, johon sen voi laittaa suojaan. Silloin se ei rikkoonnu tai ole tiellä eikä likaannu helposti.
Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry neuvoo, ettei jatkojohdolla saa koskaan viedä sähköä sisältä ulos tai huoneesta toiseen. Miksi näin?
– Jatkojohtoja ei saa käyttää pysyvästi. Jos pitää olla pysyvä pistorasia tietyssä kohtaa, niin sähköasentajan pitää sen tehdä, toteaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin ylitarkastaja Erja Hägert."
Ei se jatkojohto poikkea kiinteästä pistorasiasta, samalla tavoin sähkö tulee johtoa pitkin kiinteään pistorasiaan, kuin jatkojohtoa pitkinkin.
Eikä seinäpistorasiaan vedetä varmastikaan omaa erillistä johtoa sähkökaapista, vaan ne liitetään samasta johdosta.
Jatkojohto on sama, kuin seinässä oleva pistorasia, mutta vaan johto näkyvillä, kun pistorasiassa oleva johto on piilossa seinän takana.
Ei se sitä tarkoita, vaikka jatkojohtoon olisi kytketty useampia laitteita, kuten tietokone, näyttö, pelikonsoli, ratti polkimet yhdistelmä, piirtonäyttö, mikroskooppi ja toinen jatkojohto, johon pistokkeita on myös kytketty, niin että kaikki laitteet olisivat samaan aikaan päällä, vaan yleensä on 2-3 laitetta.
Enemmän se pistorasiaa kuluttaa, jos pistokkeita on koko ajan irroittamassa ja liittämässä, eivät laitteet kukuta sähköä, vaikka pistoke on kiinni pistorasiassa.
Silloin jatkojohdon pistorasia ei myöskään altistu kulumiselle, kun johtoja ei koko ajan olla irroittamassa ja liittämässä pistorasiaan.
Ihme vouhotusta jatkojohdoista
17
489
Vastaukset
- Anonyymi
Kukuta? Käkikello kiinni töpselissä?
- Anonyymi
Pitääkö vaihtaa ne siniset CEE rasiat ja pistotulpat ja käyttää vain niihin sopivia jatkojohtoja?
- Anonyymi
Ongelmana enemmänkin nämä:
-Jatkojohtolla saa kuivasta tilasta sähköä kosteaan tilaan ilman että siinä olisi vikavirtasuojaa asennettuna.
- Jatkojohto sisältä ulos vedettynä sama ongelma eli ei vikavirtasuojaa. Mikään ei estä ottamasta ulkokäyttöön sähköä maadoittamattomasta pistorasiasta. Niihin kun sopivat sekä maadoitetut että maadoittamattomat pistokkeet.
- Jos on kolmivaihesyöttö sulaketauluun niin eri huoneissa voi olla eri vaiheet käytössä. Jatkojohdolla saa tuolloin tuotua kahteen vierekkäiseen laitteeseen suuremman jännite-eron kuin mikä yksivaihesyötössä olisi mahdollista.
- Jatkojohto tarkoittaa sitä, että pistorasia jatkojohdon päässä on helppo laittaa paikkaan, jossa sen päälle voi kävellä tai kaataa vettä. Se on myös ensimmäisenä kastumassa jos tulee vesivahinko. Seinässä pistorasia on aina lattiapinnan yläpuolella. Jatkojohton pään pistorasia voi olla esimerkiksi keittiössä tiskialtaan vieressä.
Itselläkin aina tietokoneen ja oheislaitteiden sähköt syötetty jatkojohdon kautta siksi, että muuten työpisteen vaihtuessa pitäisi asennuttaa seinään pitkä rivi pistorasioita. Sama myös telkkarilla ja muutamilla keittiön koneilla. Eli siinä suhteessa uutinen on kyllä pelkkää hurskastelua.
Laitteiden irrottaminen sähkönkulutuksen vuoksi ei yleensä ole tarpeen. Riittää että niistä laitetaan virrat pois.- Anonyymi
Siis 2008 jälkeen rakennetuissa taloissa kun vikavirtasuoja on pakollinen, niin jatkojohtoja voi käyttää huoletta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis 2008 jälkeen rakennetuissa taloissa kun vikavirtasuoja on pakollinen, niin jatkojohtoja voi käyttää huoletta.
Kannattaa kuitenkin seurata, ettei jatkojohtoa kuormiteta liikaa, ettei esim. sen tökkeli ala kuumentua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa kuitenkin seurata, ettei jatkojohtoa kuormiteta liikaa, ettei esim. sen tökkeli ala kuumentua.
Heivasin juuri yhden jatkojohdon, kun alkoi kuumenemaan. Tuo kaikki on tiedossa. Mutta kun laitteita on paljon, eikä pistorasioita koskaan siellä missä pitäisi. On mullakin sähköremonttia tehty ja vikavirtasuojakin löytyy.
- Anonyymi
SDP:n johdolla vie koko vallassa oleva antifaporukka maatamme kohden orwellilaista dystopiaa, mikromanagerointia ja holhousyhteiskuntaa. Kaikki normaalijärjellä pääteltävissä oleva ulkoistetaan ns. "asiantuntijoille".
- Anonyymi
Asiantuntija kertoo ettei saa. Vähän kun päiväkodissa lapselle. Alkaa riittää nämä asiantuntijat joka paikassa.
- Anonyymi
Pitäis tarkistaa onko talossani jotain kuuntelu juttuja tai kameroita tai migrofooneja, sillä joskus tuntuu että iltalehti vakoilee just mua
- Anonyymi
salaisia mikrofooneja
https://www.amazon.com/Detector-Wireless-Signal-Listening-Scanner/dp/B07B93347H/ref=sr_1_1_sspa?crid=A8AZHV1LPNP0&keywords=detector microfono&qid=1659865238&sprefix=detector microfone,aps,230&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFDUkswUVQ0NUlTNlAmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTAwNDM5NzQzNTBHRjFJMFJCSDkxJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAyNDU3MTkxMFNEQTQxRlVPMEpVJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==
Siis amazonista olen miettinyt
https://www.amazon.com/s?k=Anti Spy Detector&crid=2B94KI9S4H0QB&sprefix=anti spy detector,aps,209&ref=nb_sb_noss_1
anti spy dedectoria - Anonyymi
Eikä ainoastaan sua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä ainoastaan sua
Kuules kyllä vain saatan tietämättäni vahinkossa olla illuminaatien johtaja, illuminaatti varastaa ideitani, ilmeisesti korona vei oikean johjtajan ja he päätivät alkaa mun käskyläisiksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuules kyllä vain saatan tietämättäni vahinkossa olla illuminaatien johtaja, illuminaatti varastaa ideitani, ilmeisesti korona vei oikean johjtajan ja he päätivät alkaa mun käskyläisiksi
Ai sää vai?
- Anonyymi
Kuormitus se ratkaisee ,eikä jatkojohtoon kytkettyjen laitteiden MÄÄRÄ.
Minullakin on jatkojohdon päässä 2500 W:N oksasilppuri - yleensä on 10 A sulake (hidas) kestänyt vaikka oikeasti pitäisi olla 16 A. 10 amp. on kuitenkin turvallisempi että katkaisee ennemmin kuin myöhemmin virran.
Seinäpistorasian asentaminen ei paljoa vaadi asiantuntemusta - mutta asentajan lasku voi olla kolminumeroinen........- Anonyymi
Jokapaikassa ollaan rahastamassa.
Eikö mene jakeluun, että ei köyhällä kansalla ole varaa. Omia virityksiä on pakko tehdä pärjätäkseen.
1,9 % tuli palkankorotusta. Kurjistuminen jatkuu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokapaikassa ollaan rahastamassa.
Eikö mene jakeluun, että ei köyhällä kansalla ole varaa. Omia virityksiä on pakko tehdä pärjätäkseen.
1,9 % tuli palkankorotusta. Kurjistuminen jatkuuSähköasennuksia voi tehdä aivan itse ja asentaa uusia pistokkeita.
Sähkömiehelle soitin sähkörasia asennuksen osalta, niin sähkömies totesi, että ne vot itsekin vaihtaa, netissä on hyviä ohjeita, että sieltä vaan ohjeita ottamaan.
- Anonyymi
Vikavirtalisälaitehan rasiaanhan on halpa ostaa:
https://www.clasohlson.com/fi/Vikavirtasuojakytkin/p/Pr323492000
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san251605Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621147- 501130
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731019Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182960Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153942- 89877
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717877Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu114868