Minua koulukiusattiin ja olen nyt laskenu että multa on tavallaan viety 200 tuhatta euroa ennen veroja ja menoja mutta tuntuu niin pahalta että oppilaitoksessa missä pitäisi oppia saada kannuatusta ja oppii rauhassa ilman että sinua kiusataan joka päivä vie sulta motivaation työmahdollisuuden. Osasin ja tein ja suoriuduin hyvin koulussa mutta mun itsetunto oli koulukiusaamisen takia niin hupno että en edes vikana vuotena uskaltanu mennä luokkakuvauksiin ja en uskaltanu hakea koulutodistusta. Oon todella katkera ja vielä kaupan päälle sairastuin syömishäiriöön psykoosiin vakavaan masennukseen ja ahdistukseen. Koulukiusaamisen johdosta, en ole vieläkään toipumut ja kiusaamisesta on 10 vuotta nään joskus painajaisii koulukiusaajasta vaikka niu oli moni. Olin aina mukava kaikille en haukkunu kiusaajia takaisin annoin joka kerta anteeksi. Olin ymmärtäväinen tein mitä koulussa piti, vanhemmat pakotti minua käymään loppuun ja olisin 1,5 v kohdalla lopettanu mutta ihmiset sai minua pysymään ylipuhumalla. Miksi tän piti mennä näin? Tykkään rakentamisesta ja siitä että on jotain tekemistä nyt oon masentunu pahoinvoiva 30 lähestyvä ulkopuolelle jätetty ihmisiin pettyny aikuinen joka kärsii joka päivä pahasta olosta.
Kiusattu rakennusmies
5
172
Vastaukset
- Anonyymi
Tosi ikäviä oot joutunut kokemaan ja vieläkin kärsit 10vuoden takaisista asioista, tuntuu pahalta. Oletko hakenut apua tai mitään tukea? Tykkäät rakennella, olisikohan jotain kurssia tai työpajaa mistä voisit ponnistaa eteenpäin.
Hei,
Minäkin jäin miettimään oletko saanut keskusteluapua kiusaamiskokemusten käsittelyyn? Keskustelu saattaisi helpottaa. Hienoa, että kirjoitit tuntemuksistasi täällä! Myös vertaistuki voi olla hyvä voimavara.
On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi saada vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken ja luottamuksellisesti. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ sekä entisille ja nykyisille koulukiusatuille suunnatusta tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/tukea-entisille-ja-nykyisille-koulukiusatuille/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ysätävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Miksei tätä poisteta???? Sairasta
- Anonyymi
Mitä meinaat että pitäis poistaa ?
- Anonyymi
Kiltit ihmiset saavat usein näitä vaivoja , jostain syystä heitä kiusataan juuri siksi kun he eivät sanonkoskaan vastaan vaan yrittävät antaa anteeksi , joten yritä kaikkesi ettänpääset jaloillasi ja tulet voimakkaaksi ihmiseksi, ajattele ettei tyhmät ole koskaan edes tajunneet mitä ovat aiheuttaneet .
Koita saada voimia itsellesi jollain lailla ja muista että olet hyvä ihminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2643673Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2753373Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332546Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271618- 1051590
- 1721231
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341021