Veren suola-arvo 131 ,

Anonyymi

Tosi voimaton olo, mutta suolan lisääminen ei auta. Tämä on joskus enempi ja vähempi hellekesän satoa. Minulla on tähän taipumusta, mutta nyt on niin huono olo, että meinaa mennä hermot. Onko kellään muulla sama ? Mä olen 46-vuotias nainen.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajatella, en ole koskaan kuullut että veren suola-arvo ylipäätään mitataan. Aina sitä oppii. Sorry en mitenkään väheksy vaivaasi. Toivon että löydät ratkaisun.
      Perehdyin googlessa asiaan. Yksi suola-arvon alenemisen syy on liiallinen oluen juonti ja toinen ripuli. Ylipäätään runsas nesteen juonti, vaikkei olutta olisikaan, laimentaa suolaa veressä. Elimistön kuivuessa suolapitoisuus vahvenee.
      En tuo arvosi hirveän alhainen ole kun Natriumin (jota ilmeisesti tarkoitat) viitearvo on 135–145 mmol/l.

    • Anonyymi

      Pieni natriumin mataluus on melko yleistä, mutta 46-vuotiaalla siihen on kyllä jokin syy. Yleensä verenpainelääkkeet. Diagnostiikka on aika suoraviivaista ja onnistuu kyllä työterveydessä tai terveysasemalla. Se ei yleensä korjaannu jos varsinaista syytä miksi suola on matala ei hoideta. Samaan aikaan sanottava että natriumtaso 131 harvoin aiheuttaa vielä mitään oireita tai väsymystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      2410
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      140
      2061
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1497
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1200
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      65
      1131
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1097
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      990
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      68
      972
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      48
      972
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      831
    Aihe