Veren suola-arvo 131 ,

Anonyymi

Tosi voimaton olo, mutta suolan lisääminen ei auta. Tämä on joskus enempi ja vähempi hellekesän satoa. Minulla on tähän taipumusta, mutta nyt on niin huono olo, että meinaa mennä hermot. Onko kellään muulla sama ? Mä olen 46-vuotias nainen.

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajatella, en ole koskaan kuullut että veren suola-arvo ylipäätään mitataan. Aina sitä oppii. Sorry en mitenkään väheksy vaivaasi. Toivon että löydät ratkaisun.
      Perehdyin googlessa asiaan. Yksi suola-arvon alenemisen syy on liiallinen oluen juonti ja toinen ripuli. Ylipäätään runsas nesteen juonti, vaikkei olutta olisikaan, laimentaa suolaa veressä. Elimistön kuivuessa suolapitoisuus vahvenee.
      En tuo arvosi hirveän alhainen ole kun Natriumin (jota ilmeisesti tarkoitat) viitearvo on 135–145 mmol/l.

    • Anonyymi

      Pieni natriumin mataluus on melko yleistä, mutta 46-vuotiaalla siihen on kyllä jokin syy. Yleensä verenpainelääkkeet. Diagnostiikka on aika suoraviivaista ja onnistuu kyllä työterveydessä tai terveysasemalla. Se ei yleensä korjaannu jos varsinaista syytä miksi suola on matala ei hoideta. Samaan aikaan sanottava että natriumtaso 131 harvoin aiheuttaa vielä mitään oireita tai väsymystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe