Ammuttiinko Krimille MRLS raketeilla?

Niin huhu kertoo,kantama on tosin rajoilla mutta 300km ehkä mahdollista..Taitaa kasetissa olla 12 rakettia sekin voisi sopia.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

HIMARS/MLRS 300 km täsmäraketit, NEPTUNE, HARPOON, General Atomics MQ-9B Reaper tässä vaihtoehdot.

Äänestä
  • Vain Neptune riittää noista 300 km matkaa.

    Äänestä

  • Partisaani/sabotööri ryhmä?
    Ukrainan oma saudeille kehittämä keskimatkan ohjus?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vain Neptune riittää noista 300 km matkaa.

    HIMARSin ja MLRS:n raketit menee 300 km. Riittää.

    Äänestä


  • Pekka Toveri twitterissä:

    "Eräiden tietojen mukaan UKR kehitti Grom-2 tykistöohjusjärjestelmää Saudeille. Kantama 280 km, ehkä jopa 500 km, muistuttaa Iskanderia. Hanke keskeytyi Venäjän hyökätessä mutta saattaa olla, että yksi yksikkö olisi ollut valmiina."

    Tai sitten Ukraina on salaa aloittanut Grom-2 lyhyen kantaman ballististen ohjusten ja kuljetusvaunujen tuotannon. Kantama on 280-700 km.


    Saattaa olla myös kyseessä oli modifoitu Neptun -meritorjuntaohjusjärjestelmä, jonka kantama on 300 km.

    Äänestä

Ei ammuttu. Venäläiset sössivät ja räjäyttivät itse ammusvaraston lentokentällä.

Äänestä

Ukrainalla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Tyypillistä ryssäntouhua nuo omien ammusvarikoiden räjähtelyt. Ohjus putosi asentajan kädestä.

Äänestä
  • Korjaus kaksi ohjusta putosi eri paikoissa täsmälleen samaan aikaan kahden eri ihmisen kädestä.

    1Äänestä

Ukraina saanut kehitettyä merimaaliohjuksistaan myös mantereella toimivan version.

Taivaan Isän Siunausta! Ukraina!

Äänestä
  • Ainahan niitä on voitu käyttää myös maalla. Ei se ohjus tiedä, mitä alapuolella on.

    Äänestä

Jospa Ukraina sai näyte-erän noita pitemmän matkan ammuksia ja suoritti koeammunnan niillä? Venäjän intresseissä ei ole tunnustaa Ukrainan armeijan tehokkuutta ja Ukrainalla voi olla omat syynsä olla tietämättömän oloinen tapahtuneesta.

Äänestä

Se oli MLRS alustalta laukaistava MGM-140 Army Tactical Missile System (ATACMS)

Äänestä
  • Ukrainalla ei ole niitä.

    Äänestä

15 ohjusta kuulema ammuttu, ja yhtäkään ei ammuttu alas, ei kerkeä S-400 järjestelmä reagoimaan näihin jenkkien ohjuksiin

Äänestä
  • Kuulit väärin.

    Äänestä

Krim on Ukrainan maaperää eli turhaa hälinää jos jotain rikollisia ampuvat.

Äänestä

Odessan tienoo on lähinnä menee kyllä 300km sisään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niin huhu kertoo,kantama on tosin rajoilla mutta 300km ehkä mahdollista..Taitaa kasetissa olla 12 rakettia sekin voisi sopia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu