Seurakunnan biologinen kasvu lasten hankkimisen ja heidän kasvattamisensa uskossa on tärkeä tapa, jolla Jumala levittää valtakuntaansa täällä maan päällä. Silti kristityt saavat nykyään kaiken kaikkiaan liian vähän lapsia säilyttääkseen nykyiset seurakuntamme, saati kasvattaakseen niitä. Emmekä me kata eroa uusilla käännynnäisillä. Itse asiassa kirkko menettää enemmän ihmisiä kuin se voittaa.
Tämä on surullinen tuomio nykyajan kristinuskolle. Kristinuskon ensimmäiset vuosisadat valtasivat Rooman valtakunnan, joka oli polttanut kristityt elävältä ja syöttänyt heidät leijonille, jatkuvalla, pelottomalla sitoutumisellaan evankeliumin jakamiseen ja rakkaudellaan lapsiin (jopa adoptoimalla toisten hylätyt lapset). He muuttivat kansakunnan. He muuttivat myöhemmin koko maailmaa. Nykypäivän länsimainen kirkko on niin heikko, ettei se pysty pitämään edes menneiden sukupolvien voittamaa maaperää. On aika astua esiin ja muuttaa tämä.
Emme voi levittää Jumalan valtakuntaa arvostamalla maailman asioita. Todennäköisesti yleisin syy, jonka kristityt pariskunnat esittävät sille, etteivät hanki lisää lapsia, on huoli taloudesta. Mutta mihin te, kristityt, varastoitte aarteitanne? Olemmeko unohtaneet, että tämä maailma ei ole kotimme? Unohdimmeko, että lapset elävät ikuisesti, kun taas raha ja tämän maailman tavarat palavat? Ainoa asia, jonka voit ottaa mukaasi taivaaseen, on niiden ihmisten sielut, joihin vaikutat Jeesuksen puolesta. Sinun lapsesi pitäisi olla näiden joukossa. Tee hedelmällisyyspäätöksesi ikuisuus mielessäsi, älä maallinen vauraus.
https://www.christianitytoday.com/ct/2022/august-web-only/birth-rates-church-attendance-decline-fertility-crisis.html
Uskovien tulisi alkaa perustaa suurperheitä
8
220
Vastaukset
- Anonyymi
Se on tärkeä tapa kristityille mutta ei kristillisille ihmisille joka eivät usko laittomuuden lahkojen oppeihin.
Matteuksen mukaan:
24:23 "Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen." - Anonyymi
ai tällä hetkelläkö niinkuin tarkoitat: koronapelossa ja niin edelleen ...?? Täh???
- Anonyymi
ja mummelit eivät halua tulla raskaaksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja mummelit eivät halua tulla raskaaksi
mutta he syövät kyllä niitä hedelmiä ihan sitten vaan hedelminä vaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutta he syövät kyllä niitä hedelmiä ihan sitten vaan hedelminä vaan...
tai jos olet runsaasti ylipainoinen, haluatko tulla raaskaaksi=? siitä vaan sitten, jos olet naimisissa
- Anonyymi
Eiköhän niitä ole jo tarpeeksi!!!
Totuuksia uskonnollisten kultti aktiiveista...:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e4c353f9-c491-48d6-9e86-e89601df4331
https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/8eae0c79-cc4a-49f6-97ee-672a114a36ae - Anonyymi
"Kristinuskon ensimmäiset vuosisadat valtasivat Rooman valtakunnan, joka oli polttanut kristityt elävältä..."
Ja sitten kuin kristityt saivat poliittista valtaa heistä tuli lopulta yhtä pahoja. Kristityt järjestivät ja tukvat ristiretkijä ja Katolinen kirkko poltti ihmisiä elävältä vain koska he lukivat Raamattua itse.
Nykyaikana Katolinen kirkko ja muut kristinuskon kirkot ovat tukeneet poliittisia hallitsijoita kuten Adolf Hitleriä. - Anonyymi
Suurperheet ovat evoluution tulos , joku jää aina henkiin .
Selviytymis strategia, joka on laajasti luonnon käytössä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334779Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483919KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1913499Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142596Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182308Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542111- 1282069
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241539