Yksityishenkilö käy kaupassa ostamassa tavaran ja saa kuitin. Mitä hänen tulee tarkastaa kuitin Y-tunnuksesta? Ilmeisesti ennakonpidätys tarkistetaan vain jos kuittiin on eritelty kauppiaan työ?
Mitä kuitin Y-tunnuksesta katsotaan?
5
72
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen osuuskaupasta saat kaikki tiedot yrityksen nettisivuilta, samoin K konsernin tiedot.
- Anonyymi
Aloitusviestin kysymys on sekava. Eihän kaupassa ostoksilla käyvä asiakas kuitiltaan mitään työtuntien määrää tms näe.
Ainoa asia jonka asiakas voi Y-tunnuksen perusteella helpohkosti tarkistaa, on katsoa YTJ-rekisteristä, että onko kyseinen Y-tunnus voimassa, ja viittaa juuri tähän firmaan.
Sen jälkeen se on veroviraomaisten tonttia ja vastuuta koettaa valvoa, että kyseinen firma maksaa Alvinsa ja veronsa.- Anonyymi
Alvi on kuluttajan vero.
- Anonyymi
Sinulla on näköjään kova tarve viisastella sillä, että yritystenkin maksama osuus eläkemaksuista on oikeasti palkansaajien rahaa. Ja että ALV on kuluttajan veroa jne.
Tosiasiassa eläkelaitokset ja verottaja eivät saa nimenomaan kuluttajilta killinkiäkään noista rahoista haltuunsa.
Nuo olisivat aivan p-aukisia laitoksia. Elleivät yritykset noita molempia rahoja heille säännöllisesti joka kuukausi lähettäisi.
Tämän asian kun muistat, niin saat ihan rauhassa jatkaa sitä vasemmistolaista viisasteluasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulla on näköjään kova tarve viisastella sillä, että yritystenkin maksama osuus eläkemaksuista on oikeasti palkansaajien rahaa. Ja että ALV on kuluttajan veroa jne.
Tosiasiassa eläkelaitokset ja verottaja eivät saa nimenomaan kuluttajilta killinkiäkään noista rahoista haltuunsa.
Nuo olisivat aivan p-aukisia laitoksia. Elleivät yritykset noita molempia rahoja heille säännöllisesti joka kuukausi lähettäisi.
Tämän asian kun muistat, niin saat ihan rauhassa jatkaa sitä vasemmistolaista viisasteluasi.No palkkakuluja ne työnantajan maksamat eläkemaksut ovat ja jos eläkassat loppuisivat, niin palkat nousisivat samalla summalla. Sinäänsä ihan saivartelua kumman rahoina niitä pitää, kun osuuksista välittämättä koko eläkemaksusumma siirtyy työnantajan tililtä eläkeyhtiön tilille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2912896- 992047
- 911443
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si191273Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!741201Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman391061- 481032
- 461012
Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t461001IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika42968