Sattuipa tässä vähän aikaa sitten. Piti etsiä halpa auto ja etsintä rajautui pariin merkkiin. Yhdessä ilmoituksessa näin sopivan auton ja soittelemaan kauppiaalle. Keskustelu meni seuraavasti.
- ni?, häkkikauppias vastasi puhelimeen
- anteeksi onkohan tämä se autoliike, kyselen
- o, häkkikuppias vastaa
Esittelen itseni ja tiedustelen onko auto myynnissä josta kiinnostuin.
- ei olla auki enää, häkkikauppias vastaa
Oli perjantai, joten tiedustelen oletteko auki viikonloppuna.
- ei olla, häkkikauppias vastaa
- koska olette auki, tiedustelen
- ensi viikolla joskus päivällä, häkkikauppias vastaa
- no palaan asiaan ensi viikolla mikäli sattuu vielä olemaan miekenkiintoa, ilmoitan
- ni, häkkikauppias vastaa ja iskee luurin kiinni
Ymmärsin heti että kauppias on uransa huipulla, ihmettelen kyllä tosin onko saanut yhtään autoa kaupaksi. En tietenkään koskaan palannut asiaan vaikka auto oli kiinnostava.
Häkkikauppiaan palveluasenne
9
141
Vastaukset
Odotitko kenties punaista mattoa ja musiikkia tai torvensoittoa?!
- Anonyymi
Ihan peruskohtelias puhelinkeskustelu on perusoletus jokaisessa firmassa.
Jos puhelimeen mylväistään aluksi vain Ni?, niin kertoo jo paljon.
Ei tuollaisiin varmaan toista kertaa olla yhteydessä.
- Anonyymi
olin justiin lämmittämäsä maksalaatikkua mikrosa. ei ehtiny puhumaan t. pate
- Anonyymi
Tässä yhdessä vajaassa rivissä on 6-7 kielioppivirhettä!
Koulut lienevät myös aikanaan jääneet kesken, samoin esimerkiksi sanomalehtien luku, koska siinä oppii miten sanat kirjoitetaan, eikä voi syyllistyä näihin virheisiin.- Anonyymi
Rauhoitu kielioppinero. Ei kukaan menettänyt mitään vaikkei kirjoitusasu täydellisyyttä hiponutkaan.
- Anonyymi
Hieno mies tämä kauppias. Liikkeen aukioloajan jälkeen alkaa sellainen aika kuin vapaa-aika. Sinulla myös. Soittelisit virka aikana mielenkiintoisia ehdokkaitasi. Liike ei menettänyt mitään mutta sinä pahoitit mielesi kun ei venyttykään juuri sinun kanssasi.
- Anonyymi
Firman puhelin menee kiinni kun liike on kiinni ja vastaaja ilmoittaa aukioloajat, normaalissa liikkeessä. Mitäs järkeä siihen puhelimeen on vastailla jos kaupanteko ei kiinnosta.
- Anonyymi
Mites jos kauppias nostaa koron kesken tinkailun, jääkö renkaat saamatta? Yleensä liikkeessä on ovi, josta kansa saapuu maton päälle
- Anonyymi
Siinä vaiheessa on hyvä pistää häkkimaakarin naama kalpeaksi toteamalla, että viat kannattaisi listata koska kauppaa koskee virhevastuu.
Aina kannattaa katsoa yksityiseltä muutama hyvä vaihtoehto, ennen kuin astuu häkkimaakarin alueelle.
Jos maakari alkaa nostaa kierroksia, niin hymyssäsuin vaan muita vaihtoehtoja katselemaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.282823Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652633Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151704Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1281428- 1021417
- 1051399
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241197Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141093Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591005