Kyselisin millaisia kokemuksia muilla on hormonikierukan aiheuttamasta karvankasvusta /androgeenisistä vaikutuksista? Kuinka pian karvoitus normalisoitui kierukan poiston jälkeen, vai normalisoituiko?
Hormonikierukkani (Jaydess) vaihdettiin uuteen keväällä kun 3v tuli täyteen, eli nyt laitettiin siis toista kertaa kierukka. Kesän kynnyksellä ihmettelin bikinialueen karvoituksen levittäytymistä kohti reisiä, ensin tuumin että iän myötä karvoitus vain lisääntyy, mutta kesän mittaan huomasin että tukkakin on harventunut ja tukka&iho rasvoittuvat tavallista enemmän. Silloin ymmärsin epäillä kierukan hormoneja ja selvisi että levonorgestreeli on androgeeninen eli voi vaikuttaa juurikin näillä tavoin.. Ensimmäisellä kertaa kun kierukka asetettiin 3v sitten en huomannut vastaavia vaikutuksia mutta kai keho voi reagoida pitkäaikaiseen levonorgestreelin vaikutukseen ja etenkin nyt kun tuli suurempi annos uuden kierukan myötä. Nyt olen varannut ajan poistoon ja toivon että tilanne normalisoituisi mahdollisimman pian, onko kenelläkään kokemusta kuinka pian liikakarvoitus laantuu?
Hormonikierukan lisäämä karvankasvu
Anonyymi
0
261
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826345
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2895440Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984131- 522890
- 262832
- 1202083
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721291
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151