hiilidioksiidi

Anonyymi

vähän ilmasto asiaa....

miksi hiilidioksiidin päästö määrä pitää vähentää...
kun se ei ole noussut kun n. 0.01% 60 vuodessa.
jos hiilidioksiidin määrä vähenee paljon kasvit kuolee ( vihreät)

kasvit tarvitsee vettä, aurinkoa ja hiilidioksiidiä että ne kasvaa.
ja kun kasvaa ne tuottaa happea, sokeria ja tärkelystä.

ja jos on enemmän happea ilmassa niin syntyy enemmän otsoonia

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on kyllä kasvanut viimeisten sadan vuoden aikana noin 40 %. Sekoitatko hiilidioksidipitoisuuden määrän ja pitoisuuden kasvun keskenään?

      Vesihöyry, hiilidioksidi ja metaani ovat tärkeimmät kasvihuonekaasut. Kasvihuoneilmiössä kaasukehä päästää auringon lämpösäteilyn tietyt aallonpituudet läpi, mutta ei maasta heijastuvaa säteilyä takaisin avaruuteen. Sen sijaan heijastuva säteily lämmittää kaasukehää.

      Vesihöyry ei ole ilmaston lämpenemisen kannalta ongelma, koska riittävä määrä vesihöyryä tiivistyy sateeksi. Ilmakehän hiilidioksidin hajoamiseen kuluu lähes 100 vuotta. Mitä enemmän ilmakehään päätyy hiilidioksidia, sitä voimakkaammin koko planeetan keskilämpötila kastaa. Hiilidioksidia on nyt ilmakehässä enemmän kuin kertaakaan miljooniin vuosiin. Eli sen pitoisuus on korkeampi kuin kertaakaan koko ihmissuvun olemassaolon aikana.

      Maapallon keskilämpötila on kasvanut hieman yli asteen suhteessa esiteolliseen aikaan. Se ei vaikuta uhkaavalta, mutta ilmasto ja biosfääri ovat herkkiä pienillekin muutoksille. Nyt on käynnissä maailman kuudes sukupuuttoaalto, eli lajeja kuolee sukupuuttoon päivittäin. Sään ääri-ilmiöt lisääntyvät:

      - monsuunikierto on horjahtanut perinteisesti luotettavalta sykliltään, mikä johtaa vuoroin tulviin ja vuoroin kuivuuteen kaakkois-Aasiassa.
      - kuivat kesät ja äärimmäiset hellejaksot yleistyvät Euroopassa ja yhdysvalloissa. Eurooppa ja Pohjois-Amerikka kuivuvat. Esimerkiksi Euroopan jokien pinta oli kesällä alimmillaan 500 vuoteen.
      - Muutokset aiheuttavat voimistuneita myrskyjä.
      - Lämpenemisen seurauksena kuivuus uhkaa 30 ja 60 leveyspiirin välillä olevia maailman ravinnontuotannon tärkeimpiä alueita.
      - Toisaalta hyvin kylmät ja runsaslumiset talvet voivat yleistyä Suomessa, mutta niitä seuraa yhä useasmmin lumeton ja lämmin talvi; tasapaino on järkkynyt.
      - Suomessa keskilämpötilan kasvu vaikuttaa mm. metsiin. Lehtipuut yleistyvät ja havupuiden määrä vähenee.

      Tavoite oli, ettei ilmasto lämpenisi enempää kuin 1,5 astetta vuoteen 2050 mennessä, mutta tässä tavoitteessa ei pysytä. Nykymenolla maapallon keskilämpötila nousee vuosisadan loppuun mennessä 4-5 astetta. Se tarkoittaa merien nousua jamiljoonien asukkaiden rannikkokaupunkien altistumista jatkuville tulville; ravinnontuotannon romahdusta, suurten päiväntasaajan ympärillä sijaitsevien alueiden muuttumista asumiskelvottomiksi; makean veden puutteita; ja jatkuvasti lisääntyviä ilmasto-, ruoka- ja vesipakolaisten määriä kohti Eurooppaa ja muita elinkelpoisia alueita.

      Yksinkertaisesti: Ilmastonmuutoksen torjuntaan tähtäävät toimet ovat jo nyt halvempia kuin ilmaston keskilämpötilan kasvun aiheuttamien sään ääri-ilmiöiden tuhojen korjaukset (tulvat, rankkasateet, kuivuudet, metsäpalot, hurrikaanit jne.). Taloudellinen ja sosiaalinen hinta sään ääri-ilmiöiden vaikutuksista tulee kasvamaan jatkuvasti ainakin vuosisadan loppuun asti.

      Kiihtyvän kasvihuoneilmiön selittää oikeastaan vain ihmisten aiheuttamat hiilidioksidipäästöt; sitä ei selitä auringon aktiivisuus, joka on alhaisimmillaan 100 vuoteen, tai vaihtelut maan kiertoradassa. Nyt lämpötila on kohonnut 100 vuodessa sen, mihin aiemmin on kulunut tuhansia vuosia.

    • Anonyymi

      No koska halutaan tappaa kasvit.
      Siten myös niiden tuottama happi vähenee.
      Tavoite on -90% populaation muutos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      113
      4304
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1568
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe