hiilidioksiidi

Anonyymi

vähän ilmasto asiaa....

miksi hiilidioksiidin päästö määrä pitää vähentää...
kun se ei ole noussut kun n. 0.01% 60 vuodessa.
jos hiilidioksiidin määrä vähenee paljon kasvit kuolee ( vihreät)

kasvit tarvitsee vettä, aurinkoa ja hiilidioksiidiä että ne kasvaa.
ja kun kasvaa ne tuottaa happea, sokeria ja tärkelystä.

ja jos on enemmän happea ilmassa niin syntyy enemmän otsoonia

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on kyllä kasvanut viimeisten sadan vuoden aikana noin 40 %. Sekoitatko hiilidioksidipitoisuuden määrän ja pitoisuuden kasvun keskenään?

      Vesihöyry, hiilidioksidi ja metaani ovat tärkeimmät kasvihuonekaasut. Kasvihuoneilmiössä kaasukehä päästää auringon lämpösäteilyn tietyt aallonpituudet läpi, mutta ei maasta heijastuvaa säteilyä takaisin avaruuteen. Sen sijaan heijastuva säteily lämmittää kaasukehää.

      Vesihöyry ei ole ilmaston lämpenemisen kannalta ongelma, koska riittävä määrä vesihöyryä tiivistyy sateeksi. Ilmakehän hiilidioksidin hajoamiseen kuluu lähes 100 vuotta. Mitä enemmän ilmakehään päätyy hiilidioksidia, sitä voimakkaammin koko planeetan keskilämpötila kastaa. Hiilidioksidia on nyt ilmakehässä enemmän kuin kertaakaan miljooniin vuosiin. Eli sen pitoisuus on korkeampi kuin kertaakaan koko ihmissuvun olemassaolon aikana.

      Maapallon keskilämpötila on kasvanut hieman yli asteen suhteessa esiteolliseen aikaan. Se ei vaikuta uhkaavalta, mutta ilmasto ja biosfääri ovat herkkiä pienillekin muutoksille. Nyt on käynnissä maailman kuudes sukupuuttoaalto, eli lajeja kuolee sukupuuttoon päivittäin. Sään ääri-ilmiöt lisääntyvät:

      - monsuunikierto on horjahtanut perinteisesti luotettavalta sykliltään, mikä johtaa vuoroin tulviin ja vuoroin kuivuuteen kaakkois-Aasiassa.
      - kuivat kesät ja äärimmäiset hellejaksot yleistyvät Euroopassa ja yhdysvalloissa. Eurooppa ja Pohjois-Amerikka kuivuvat. Esimerkiksi Euroopan jokien pinta oli kesällä alimmillaan 500 vuoteen.
      - Muutokset aiheuttavat voimistuneita myrskyjä.
      - Lämpenemisen seurauksena kuivuus uhkaa 30 ja 60 leveyspiirin välillä olevia maailman ravinnontuotannon tärkeimpiä alueita.
      - Toisaalta hyvin kylmät ja runsaslumiset talvet voivat yleistyä Suomessa, mutta niitä seuraa yhä useasmmin lumeton ja lämmin talvi; tasapaino on järkkynyt.
      - Suomessa keskilämpötilan kasvu vaikuttaa mm. metsiin. Lehtipuut yleistyvät ja havupuiden määrä vähenee.

      Tavoite oli, ettei ilmasto lämpenisi enempää kuin 1,5 astetta vuoteen 2050 mennessä, mutta tässä tavoitteessa ei pysytä. Nykymenolla maapallon keskilämpötila nousee vuosisadan loppuun mennessä 4-5 astetta. Se tarkoittaa merien nousua jamiljoonien asukkaiden rannikkokaupunkien altistumista jatkuville tulville; ravinnontuotannon romahdusta, suurten päiväntasaajan ympärillä sijaitsevien alueiden muuttumista asumiskelvottomiksi; makean veden puutteita; ja jatkuvasti lisääntyviä ilmasto-, ruoka- ja vesipakolaisten määriä kohti Eurooppaa ja muita elinkelpoisia alueita.

      Yksinkertaisesti: Ilmastonmuutoksen torjuntaan tähtäävät toimet ovat jo nyt halvempia kuin ilmaston keskilämpötilan kasvun aiheuttamien sään ääri-ilmiöiden tuhojen korjaukset (tulvat, rankkasateet, kuivuudet, metsäpalot, hurrikaanit jne.). Taloudellinen ja sosiaalinen hinta sään ääri-ilmiöiden vaikutuksista tulee kasvamaan jatkuvasti ainakin vuosisadan loppuun asti.

      Kiihtyvän kasvihuoneilmiön selittää oikeastaan vain ihmisten aiheuttamat hiilidioksidipäästöt; sitä ei selitä auringon aktiivisuus, joka on alhaisimmillaan 100 vuoteen, tai vaihtelut maan kiertoradassa. Nyt lämpötila on kohonnut 100 vuodessa sen, mihin aiemmin on kulunut tuhansia vuosia.

    • Anonyymi

      No koska halutaan tappaa kasvit.
      Siten myös niiden tuottama happi vähenee.
      Tavoite on -90% populaation muutos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      156
      4022
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2627
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      84
      2072
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1884
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      205
      1774
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      25
      1071
    7. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1065
    8. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      62
      763
    9. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      141
      761
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      27
      759
    Aihe