Putin syyttää Usaa sodan pitkittämisestä. Tässäkin nyt näkee, että valta ei sovi apinalle. Apina hyökkää toiseen, itsenäiseen valtioon kuin vesikauhuinen elukka pommittaen siviileitä ja asuinrakennuksia, raiskaten ja kiduttaen siviilejä, aikomuksenaan ryöstää Ukrainan kymmenien triljoonien arvoiset luonnonvarat.
https://mobile.twitter.com/CGTNEurope/status/1559539866978885633
https://mobile.twitter.com/CGTNEurope/status/1559539866978885633
Vastaukset 7
Vanhimmat
Venäjän invaasion johdosta aiheutuneet siviilikuolemat Ukrainassa ovat kirjatuilta lukemiltaan alhaisemmat asukasta kohti kuin murhien määrät viidessäkymmenessäkahdessa Amerikan suurkaupungissa
Virallisten yhdistyneiden kansakuntien tilastojen mukaan siviilikuolemien määrä Ukrainassa on 13,12 jokaista 100 000 ihmistä kohti. Vertauksena Saint Louisin kaupungissa Missourin osavaltiossa murhien määrä on 38,2 jokaista 100 000 asukasta kohti. Marylandin Baltimoressa luku on 37,3. Korkeita murhatilastoja todennäköisesti selittää näiden kahden mainitun kaupungin korkea mustan väestön määrä, joka esimerkiksi Baltimoressa on kirjattu vuonna 2017 olleen 62,8 prosenttia väestöstä
Kootut murhatilastot ovat yli kahden vuoden takaisia, joten todennäköisesti nykyään useampi kaupunki on Ukrainaa turvattomampi, sillä rikollisuus Amerikassa on viimeisen kahden vuoden aikana kasvanut suunnattomasti.
'Putleri' lähti erikoisoperaatioon pelastamaan Itä-Ukrainan venäjänkielistä väestöä koska sitä uhkasi kansanmurha.
Hyvin on putinisti satukirjansa opiskellut. Kremlin virallisten valehtelijoiden mukaan Ukrainassa ei ole edelleenkään sodan uhreja, muutama "vapauttaja" lienee loukannut itseään "erikoisoperaatiossa". Venäjän "kirjattuihin" lukuihin on ennenkin voinut luottaa täysillä :).
Putin lähetti natsiarmeijansa Ukrainan kimppuun, koska pelkäsi tämän integroituvan länteen, lähinnä EU:niin ja tuon siirtymisen kautta paljastuvan yhä selkeämmin millainen kehitysmaa venäjä on stalinistisine toimintamalleineen. Ennen Putinin natsiarmeijan hyökkäystä Ukrainassa ei ollut meneillään mitään kansanmurhaa, ainoastaan Donbasin alueella Kremlin ylläpitämä, 2014 alkanut, jäätynyt konflikti ukrainalaisten ja venäjän aseistaman separatistijoukon välillä. Nyt Putinin joukot eivät enää uhkaa vaan suorittavat kansanmurhaa Ukrainassa.
Itäukrainan venäläisten kansanmurha sekä heitä auttamaan tulleiden Venäjän venäläisten kansanmurha ovat kaameaa katseltavaa.
Venäläiset ovat niin järkyttyneiä, että joutuivat ampumaan malesialaisen matkustajakoneenkin alas, koska koneessa oli mm. parisen sataa hollantilaista natsia.
Venäläiset rakastavat rauhaa, siksi Putinin maassa on murha tuntematon käsite.
Ja systemaattiset kidutukset sekä raiskaukset vankiloissa. Putlerin sairas hallinto suorastaan huokuu ihmisoikeutta. 🙄
Kumma juttu tosiaan, ettei Putleria hallintoineen vaivaa ollenkaan omat, räikeät ja jatkuvat ihmisoikeusloukkauksensa esim. Navalnyin aiheeton vangitseminen ja kidutukset ryssälän vankiloissa.
Laittakaa mielessänne rinnakkainen Putleri kääpiö ja Navalnyi. Kumpi on ihmisen irvikuva ja kumpi on ulkonäöltäänkin oikea rus?
Aloittaja saa vielä Medvedeviltä luuknapin jos ei pidä suutaan kiinni!
Ukrainalainen pilotti: "Velvollisuutemme on tuhota tämä saasta".
https://nexth.city/ukrainewar/our-duty-is-only-to-destroy-this-filth--the-ukrainian-mig-29-military-pilot
Tsemppiä kaikille ukrainalaisille. Kunpa hankinnassa olevat hävittäjät Pakistanista ym. olisivat jo ukropilottien käytössä.
Pakistanilla on myös ydinaseita....👍 Terveisiä jateille...