Hammaslääkärin yllyke reikien löytämiseen

Anonyymi

Kuinka paljon nykypäivänä Suomen kentällä tavataan sitä, että yksityinen hammaslääkäri löytää hampaista reikiä, jotka eivät oikeasti ole reikiä tai joita kunnallisessa hammaslääkärissä ei paikattaisi?

Ajatus siis on, että jos hammaslääkärin palkka juoksee samanlaisena riippumatta löytääkö hän tarkastuksessa reikiä vai ei, niin sitten tätä ongelmaa ei synny. Mutta jos hammaslääkäri saa suoraan siitä lisää rahaa, että paikkaa löytyneet reiät, niin voisi kuvitella, että tässä tilanteessa hammaslääkäri kovasti toivoo löytävänsä reikiä.

Ja spesifisti, jos poskihampaassa röntgenkuvan mukaan näkyy pari hyvin haaleaa tummaa aluetta hampaan sisällä, niin kuinka todennäköisesti on kyse reiästä? Itselleni vaan syntyi tarkastuksessa epäilys voiko ne tummat alueet viitata normaaliin tilanteeseen karieksen sijaan. Minulla ei ole 20 vuoteen ollut reikiä, ja epäilyttää miksi juuri nyt olisi reikä tullut. Kyse on pienestä yksityisestä hammaslääkäriasemasta.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Diagnooseissa ja hoitotavoissa voi olla eroja. Kaikkein paras on, jos voi käydä samalla hammaslääkärillä, joka tuntee hampaistosi ja pystyy ennen kaikkea seuraamaan muutoksia. Seurannan apuvälineinä voi olla aikaisemmat hammaskartat tai röntgenkuvat. Röntgenkuvista voi löytyä reikiä (erityisesti pieniä), joita voi olla hyvin vaikea havaita pelkillä silmillä. Varsinkin paikattujen hampaiden paikkojen saumat väleissä ovat hankalia. On myös yksilöllistä, kuinka pitkään pieniä reikiä voi seurata. Jos on hyvä suuhygienia ja hyvät elintavat, voi paikkauksen kanssa odottaa pidempään, sillä silloin karieksella on paremmat mahdollisuuden pysähtyä. Jos taas on kyseessä huonommin hoidettu hampaisto tai tyyppi joka ei harrasta säännöllisiä käyntejä, on poraan tartuttava varmuuden vuoksi aikaisemmin.
      Itse olen lähinnä kuullut julkiselta puolelta, että "koska tänne pääsee niin harvoin, on pakko ottaa röntgenkuvia ja paikata vähän varhaisemmin". Tämä siis terveyskeskushammaslääkärin sanomaa.
      Eli seuranta, seuranta ja seuranta...

    • Anonyymi

      Itse asiassa terveyskeskushammaslääkärin palkasta aika iso osa muodostuu toimenpidepalkkioista. Eli tekemällä paljon toimenpiteitä saa enemmän palkkaa. Tämä unohtuu monelta. Yksityishammaslääkärillä palkka on yleensä täysin provisiopohjainen eli puhtaasti tehtyjen hoitotoimenpiteiden mukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe