Hammaslääkärin yllyke reikien löytämiseen

Anonyymi

Kuinka paljon nykypäivänä Suomen kentällä tavataan sitä, että yksityinen hammaslääkäri löytää hampaista reikiä, jotka eivät oikeasti ole reikiä tai joita kunnallisessa hammaslääkärissä ei paikattaisi?

Ajatus siis on, että jos hammaslääkärin palkka juoksee samanlaisena riippumatta löytääkö hän tarkastuksessa reikiä vai ei, niin sitten tätä ongelmaa ei synny. Mutta jos hammaslääkäri saa suoraan siitä lisää rahaa, että paikkaa löytyneet reiät, niin voisi kuvitella, että tässä tilanteessa hammaslääkäri kovasti toivoo löytävänsä reikiä.

Ja spesifisti, jos poskihampaassa röntgenkuvan mukaan näkyy pari hyvin haaleaa tummaa aluetta hampaan sisällä, niin kuinka todennäköisesti on kyse reiästä? Itselleni vaan syntyi tarkastuksessa epäilys voiko ne tummat alueet viitata normaaliin tilanteeseen karieksen sijaan. Minulla ei ole 20 vuoteen ollut reikiä, ja epäilyttää miksi juuri nyt olisi reikä tullut. Kyse on pienestä yksityisestä hammaslääkäriasemasta.

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Diagnooseissa ja hoitotavoissa voi olla eroja. Kaikkein paras on, jos voi käydä samalla hammaslääkärillä, joka tuntee hampaistosi ja pystyy ennen kaikkea seuraamaan muutoksia. Seurannan apuvälineinä voi olla aikaisemmat hammaskartat tai röntgenkuvat. Röntgenkuvista voi löytyä reikiä (erityisesti pieniä), joita voi olla hyvin vaikea havaita pelkillä silmillä. Varsinkin paikattujen hampaiden paikkojen saumat väleissä ovat hankalia. On myös yksilöllistä, kuinka pitkään pieniä reikiä voi seurata. Jos on hyvä suuhygienia ja hyvät elintavat, voi paikkauksen kanssa odottaa pidempään, sillä silloin karieksella on paremmat mahdollisuuden pysähtyä. Jos taas on kyseessä huonommin hoidettu hampaisto tai tyyppi joka ei harrasta säännöllisiä käyntejä, on poraan tartuttava varmuuden vuoksi aikaisemmin.
      Itse olen lähinnä kuullut julkiselta puolelta, että "koska tänne pääsee niin harvoin, on pakko ottaa röntgenkuvia ja paikata vähän varhaisemmin". Tämä siis terveyskeskushammaslääkärin sanomaa.
      Eli seuranta, seuranta ja seuranta...

    • Anonyymi

      Itse asiassa terveyskeskushammaslääkärin palkasta aika iso osa muodostuu toimenpidepalkkioista. Eli tekemällä paljon toimenpiteitä saa enemmän palkkaa. Tämä unohtuu monelta. Yksityishammaslääkärillä palkka on yleensä täysin provisiopohjainen eli puhtaasti tehtyjen hoitotoimenpiteiden mukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      79
      2865
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      78
      2365
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      14
      2143
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1459
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe