Köyhän isänmaa?

Tunnetko samanlaista isänmaanrakkautta kuin riistävä ja omistava eliittiluokka? Lähtisitkö sotimaan eliitin omistusten vuoksi?
666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niin ainahan sanotaan että varusmiespalvelus kannattaa suorittaa hyvin elikä pääsee sotiin.

Äänestä

Näin pienellä maalla ei ole varaa karsinoida kansalaisiaan, kuitenkin niin tehdään viranomaisten ja poliitikkojen toimesta, joka on maan etujen vastaista toimintaa jaa siten vastoin isänmaan etuja, näin ollen, en intoile pätkääkään rintamalle lähtemisestä eliiitin etujen vuoksi.

Äänestä
  • Suosittelen muuttamista Venäjälle, Pohjois-Koreaan tai johonkin vastaavan tyyppiseen maahan.

    Äänestä

Onko aloittajalla ns, punaiset paperit.

Äänestä

Olen monesti sanonut, ettei suomessa kannata mikään. Ei työnteko varsinkaan eikä niiaus eduskuntaa ja yritysjohtajia kohtaan. Meitä kohtana pyllistelevät ja vievät kaiken minkä saavat, kysymättä. Veroja lisätään, kysymättä pystytkö maksamaanja elämään jos laskusi nousee, mieltä kysymtt tehdäänn sellasian päätöksiä, joilla suomi velkaantuu ennestään, myydän kaikki omaisuus yksityisille tai ulkomaille, als ajetaan vearomarkoilla samat sairalat, pienyritykset ja palvelut.

Minä en tee koskaan mitä kukakin vaatii, en äänestä , enkä käy töissä, enkä tee mitään mitä vaaditaan ja suositellaan. Eduskunta onrahan kerääjä, pakottaa ihmsiet orjaksi ja itse kerää lomaillen rahaa joka päivä.

Elän minäkin toisten rahlilla ja paremmin eläkin, teen kuin itse haluan.

Äänestä

Tuloköyhänä minulla on asunto-osakkeen verran kiinteistöomaisuutta, mutta muulla suvulla tietysti paljon enemmän. Samoin suomalainen yhteiskunta on itselleni tärkeä, kun saan omalla isänkielellä hoitaa kaikki viranomaisasioinnit; toisin on ulkomailla. Pako muualle ei siis olisi minulle mitenkään helppo valinta, saati alistuminen venäläisten määräysvaltaan.

Isänmaan ja kodin puolustuksen vuoksi lähtisin sotimaan, mutta eivät ota kovin herkästi meitä varareserviläisiä. Tosin jos sodan ajan tehtäväni olisi varusmiespalveluksen tapaan ajeluttaa upseereita paikasta toiseen, ei ikääntymisen aiheuttama fyysisen kunnon rapistuminen pahasti vaikeuttaisi sen hoitoa.

Pitkäaikatyötön

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tunnetko samanlaista isänmaanrakkautta kuin riistävä ja omistava eliittiluokka? Lähtisitkö sotimaan eliitin omistusten vuoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu