Pääministeri vain bilettää ja se maksaa miljardeja

Anonyymi

Pääministeri neuvotteli itse 5 miljardin suorat elvytystuet Suomesta Italian kaltaisille maille ja takasi muiden lainoja vielä enemmän. Toki samalla rahalla pääministeri sai kuvansa maailman lehtiin, . Tuokaan ei riittänyt vaan hallitus antoi Fortumin johtajille vapaat kädet pelata itselleen bonuksia ja kuinka kävi, Fortun maksaa hallituksen nukkumisen seurauksena yli kymmenen miljardia joka on taas pois veronmaksajien pussista. Suomeen rakennettiin kokonaan uusi hallintohimmeli johon saadaan palkata tuhansia poliitikkojen kavereita mitään tekemättömiin johtoportaan "töihin". Niinpä potilaat jonottavat ja vanhukset kuolevat koteihinsa kun hoitoon ei pääse... jne.

Kaikille ministerien kavereillekin on saatu vähintään jokin veronmaksajien rahoilla kustannettu avustajanpesti hankituksi joten kyllä sitä pitää juhlia. Juhlimisen pääministeri osaakin, vahinko vain, että edellisetkin juhlinnat tulivat maksamaan esim. juuri Fortumin tapauksessa miljardeja toisensa perään.

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko Sanna ainut ihminen Suomessa joka kuvittelee erilaisten onnettomuuksien, rajaloukkausten yms. tapahtuvan etukäteen ilmoitettuna virka-aikana. Mitä jos sairaalassa ja muualla valmiudessa toimivat lääkärit, palomiehet jne. ilmoittaisivat, että he voivat ryypätä vapaasti kaveriensa kanssa ilman mitään vaaraa jos keskiyöhön mennessä kukaan ei ole ilmoittanut mitään onnettomuutta, tulipaloa tms. tapahtuneeksi?

      Onko meillä pääministeri joka ei todellakaan ymmärrä vastuuta joka liittyy pääministerin työtehtävien hoitamiseen?

      • Anonyymi

        tämä tyyppi on laskelmoiva oman edun tavoittelija ja osaa järjstellä viherpunikeille ja kommunisteille lokoisia jatkoja. Kansa ressuka ei huomaa mikä kurjistamisen "peto" on salakavalasti saatu ujutettua suomalaisen yhteiskunnan parhaalle ja määräävälle paikalle. Vaalikarja eli kansa on itse tämän suomen rappiotilan saanut aikaan, kun edelleen antaa tuon heikkolahjaisen juokaleen johtaa ja hallita maata. Tämän sortin akka kuuluisi olla jossakin muualla, ei pääministerinä.


    • Anonyymi

      Juottavat Sannan eu:ssa känniin kun viina maistuu, miljardi velkapapereihin nimiä, sitten medialle kerrotaan silmät isoina: tehtiin hyvä sopimus. Mikä sopimus?

    • Anonyymi

      Laittoiko Marin nimensä elvytyspakettiin (joka maksoi 5 miljardia Suomen veronmaksajille) biletysillan jälkeen? Kehtasi ainakin kehua tekemäänsä sopimusta estoitta.

      Mitähän ne Turkissa ajattelee kun näkevät suomalaisen naisen vetävän viinaa ja bailaavan kännissä yö toisensa jälkeen, naisen jonka johdolla Suomi hakee Naton jäseneksi. Vaarantaako Marin Suomen jäsenyyshakemuksen? Ymmärtääkö Marin mihin hänen toimintansa voi johtaa tai on jo johtanut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1156
    4. 130
      1005
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      909
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      22
      793
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      787
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      739
    Aihe