Suomen talous kasvussa!

Anonyymi

SUOMEN talous kasvoi vahvasti huhti–kesäkuussa.

Tilastokeskuksen keskiviikkona julkaisemien ennakkotietojen mukaan kausivaihtelusta tasoitettu bruttokansantuote kasvoi 0,6 prosenttia edellisestä vuosineljänneksestä.

”Talouskasvu perustui pitkälti siihen, että teollisuustuotanto on kasvanut koko alkuvuoden vahvasti. Tämä johtuu siitä, että monilla teollisuusyhtiöillä on pitkiä sopimuksia, jotka ovat ylläpitäneet kysyntää. Valitettavasti merkkejä on jo siitä, että tilaukset ovat vähentyneet”, sanoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen ennustepäällikkö Markku Lehmus.

Keskeinen syy tilausten vähenemiseen on maailmantalouden epävarmuus. Sen keskipisteessä on Venäjän Ukrainassa aloittama hyökkäyssota ja inflaation voimakas kiihtyminen etenkin Yhdysvalloissa ja euroalueella.

VIIME vuoden huhti–kesäkuusta työpäiväkorjattu bruttokansantuote kasvoi ennakkotietojen perusteella 2,3 prosenttia. Elintasoa mittaava bruttokansantuote tarkoittaa loppukäyttöön tuotettujen tavaroiden ja palveluiden yhteenlaskettua arvoa.

Euroopan unionin tilastokeskuksen Eurostatin keskiviikkona julkaisemien uusien ennakkotietojen perusteella euroalueen kausivaihtelusta tasoitettu bruttokansantuote kasvoi huhti–kesäkuussa 0,6 prosenttia eli yhtä paljon kuin Suomessa.

”On mahdollista, että ennusteita Suomen talouden tämän vuoden kasvusta joudutaan syksyllä muuttamaan valoisammiksi tai sitten ennusteissa odotetaan jo selvästi taantumaa. On myös hyvä pitää mielessä, että keskiviikkona julkaistiin vasta bruttokansantuotteen ennakkotiedot, jotka saattavat vielä muuttua”, Lehmus sanoo.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ennusti maaliskuussa Suomen bruttokansantuotteen kasvavan tänä vuonna 2,1 prosenttia.

TUTKIMUSLAITOS Laboren ennustepäällikkö Sakari Lähdemäki ei pidä vahvaa talouskasvua huhti–kesäkuussa yllätyksenä.

”Teollisuudessa menee hyvin. Lisäksi palveluissa kysyntä on myös ollut koko alkuvuoden hyvää, mikä johtuu pääasiassa vielä koronaviruspandemiasta palautumisesta.”

Labore arvioi keväällä julkaisemassaan ennusteessa Suomen talouden kasvavan tänä vuonna 1,8 prosenttia.

”On mahdollista, että ennusteita joudutaan korjaamaan hieman ylöspäin. Toisaalta tuotannon suhdannekuvaajan perusteella kesäkuussa talouskasvu oli jo hieman heikompaa. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa ja rahapolitiikan kiristyminen varjostavat talouskasvua”, Lähdemäki sanoo.

Finanssiyhtiö Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki huomautti, että kuluvana vuonna bruttokansantuote kasvaisi yli kaksi prosenttia, jos talous kasvaisi toisella vuosipuoliskolla eli heinä–joulukuussa samaa vauhtia kuin huhti–kesäkuussa.

”Toisaalta inflaatio pysyy edelleen koholla ja talouden suurimmat haasteet ovat vielä edessä. Taantuman riski nostaa päätään myös vientimarkkinoilla”, Kuoppamäki arvioi katsauksessaan.

KANSAINVÄLINEN valuuttarahasto (IMF) arvioi heinäkuun lopussa, että maailmantalouden näkymät ovat synkistyneet merkittävästi. Sen mukaan maailmantalous saattaa olla pian uuden taantuman partaalla.

Jos Venäjä keskeyttää kokonaan maakaasun myymisen Eurooppaan ja inflaatio kiihtyy ennakoitua enemmän, IMF arvioi Yhdysvaltojen ja euroalueen talouskasvun pysähtyvän.

Suomen talouden näkökulmasta huolestuttava voi pitää sitäkin, että Eurostatin ennakkotietojen mukaan suurimman kauppakumppanin Saksan talous ei kasvanut huhti–kesäkuussa lainkaan edellisestä vuosineljänneksestä.

Monien eteläeurooppalaisten valtioiden talouskasvua on jouduttanut turismi sen jälkeen, kun koronaviruspandemian takia määrättyjä rajoituksia on purettu.

11

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällaiset tosiasiat saavat aina EU-ja Suomi-vihaajat vaipumaan synkkyyteen,kunnes keksivät itselleen mieluisia valeitaan.

      • Anonyymi

        Hei ystävä miten iltasi sujui sen turkkilaisen poikaystäväsi kanssa? toivon teille onnea yhteiseen eloonne


    • Anonyymi

      Aloittaja kirjoittaa tuotannon arvosta?
      Jos inflaatio joka on EU ssa 8.9% ja aloittajan
      niin sanottu talouden nousu arvo noin 2%
      niin EU alue on mennyt takapakkia 8.9%-2%
      on yhtä kuin 6.9% perseelleen,
      Ei inflaation tuotteiden arvon nousu ole
      ole talouden kasvua!

    • Anonyymi

      kokonaisuus, kokonaisuus...Kun Brexit tapahtui ja pian sen jälkeen korona, Englantia ei enään haluttu hirveästi tuoda esille kun kerrottiin Bkt kasvulukuja. Oliko se -20 vai -, Suoessa kasvua oli n. 3,4% ja Eu:ssa parhaimmat pääsivät 5-6 %, mutta Englannissa mentiin näiden lukujen yli. Kun maahanmuuttoa kiristettiin, Suomessa ja Eu:ssa lehdet kirkuivat kuinka Eu kärsii työvoimapulasta? No, Englannin työttömyys oli n. 3,4% eli käytännössä täystyöllisyys, eli on luonnollista, että työvoimapulaa on kun on täystyöllisyys. On täysin luonnollista Eu:ssa ja etenkin Suomessa, että asioita on "pakko" tuoda tietyssä valossa esille.

      Tilanne muuttuu "tosi mielenkiintoiseksi" kun Suomessa kukaan ei tunnu laskevan sitä, että koronavuonna tapahtuva kasvu on taphtunut täysin jättimäisellä velkaralla. Toisinsanone nykyiset bkt kasvuluvut eivät ole enään vertailukelpoisia vaikka vuosikymmenten takaiseen, koska kasvu oli aitoa tai kun verrataan moniin Eu -maihin, tunnusluvut eivät ole yhteismitallisia. Tämä tarkoittaa osin sitä, että kasvava bkt on ollut huono juttu Suomessa, koska se kertoo velankasvamisesta. Pitää muistaa, että on tilasto, tilasto ja virhe, ja jokainen asia saadaan näyttämään esittäjänsä mukaan. Oma arvio, että esim. asuntomarkkinoilla, myös pääkaupunkiseudulla, asuntojen hinnat voivat tippua 30-70%. Se on aivan looginen jatkumo, sillä inflaatioluvut tulevat vasta talvella silmille, kun energianhinnat pelkästään kuluttajille realisoituvat, nythän pääosin mennään vielä vanhoilla sopimuksilla, kun sähkösopimusten hinnat ovat nousseet 5centistä 20 jopa 30 c (400-600%) voi ymmärtää, miten se alkaa vaikuttamaan. Kun samaan aikaan jenkit nostavat korkojaan, Eu:n on pakko nostaa korkoja, jotta valuuttapakoa ei ala. Jota on tavallaan jo tapahtunut. Se näkyi siinä, että alkuvuonna pankit ja kaikki asiantuntijat sanoivat euro vahvistuu, vaikka oli ilmiselvästi nähtävissä faktojen perusteella muuta. Tämä johtuu taas siitä luonnollisesta asiasta, että Eu, keskuspankin ja asiantuntijoiden on ikäänkuin pakko sanoa näin, koska ei haluta itseään ruokkivaa ilmiötä.

      • Anonyymi

        Melkoista valehtelua jopa EU-vihaajan tasolla.


    • Anonyymi

      ...mielenkiintoista on nähdä, alkaako yhden aikakauden loppu, nimittäin tämä nykyinen talousmalli ja ajattelutapa lähti liikkeelle 70-luvulla, jolloin USa luopui kultakannasta. Oikeastaan silloin luotiin siemenet, josta tuli tämä velalla toimiva maailma. Niinkuin yleensä, tässä ajassa, elävät ovat kykenemättömiä näkemään tulevaa, etenkään someihmiset, koska me suhtaudumme asioihin ideologisesti ja lapsellisesti. Sen takia meidän taloutemme ja toimintamme on lähtenyt lapasesta, joka tarkoittaa, että olemme eläneet yli varojen, ei sen kummempaa. Ikävää on se, että olemme opettaneet 80-jälkeen syntyneille ihmisille ikäänkuin, että on normaalia saada erilaisia tukia ja pystyä elämään ilman tekemättä mitään,, se ei ole normaalia, vain Suomessa, pohjoismaissa eletään tällätavoin ja 95% muualla meno on aivan muuta. Tärkeää on muistaa, että vain muutama vuosikymmen oli toisin, koska me rakensimme systeemin suljetussa ympäristössä. Kun puhumme globalisaatiosta, ja rajat ovat auki, se tarkoittaa, että meidän pitää samalla luopua nykyisestä hyvinvoinnista, ja tämä prosessi on nyt koko ajan käynnissä, emme vaan sitä suostu hyväksymään, olemmehan maailman onnellisin kansa....En ole globalisaatiota vastaan, mutta niillä ehdoin, mitä me sitä teemme, tuhoamme ympäristöämme kiihtyvään tahtiin, kiitos taas somen....

      • Anonyymi

        Hölynpölyä.
        Ei ihmiset ole niin yksinkertaisia,että tuohon höpinään uskottaisiin.
        Läntiset markkinatalousmaat toimivat avoimen kilpailun periaatteella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hölynpölyä.
        Ei ihmiset ole niin yksinkertaisia,että tuohon höpinään uskottaisiin.
        Läntiset markkinatalousmaat toimivat avoimen kilpailun periaatteella.

        Höpöhöpö. Sinun business ei ole tärkeä, kiinni vaan.


    • Anonyymi

      Suomessa synkän laman merkit näkyvissä! Eoi päätön lässytys auta!

    • Anonyymi

      Noin se vaan on.
      EI EU-vihaajien valeet auta.

    • Anonyymi

      Törkeitä valeavauksia. Tyhmin demukin näkee ensitalvena tulevan laman ja Eun kurjuuden,?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      203
      3792
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      59
      2379
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2286
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2193
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1521
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      513
      1287
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1261
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1237
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      68
      1129
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      123
      1108
    Aihe