Muisteleeko Juha Sipilä turun terrori-iskua?

Anonyymi

urun Perussuomalaiset muisti torstaina 18. elokuuta Turun vuoden 2017 terrori-iskun uhreja kaupungintalon edessä. Tilaisuudessa muistopuheen piti Turun Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja ja kansanedustajaehdokas Juha Anttila.

– Päivälleen viisi vuotta sitten tapahtui terroristinen isku täällä meillä Turussa. Terroriteko on siviileihin kohdistuvaa raakaa väkivaltaa, Anttila muistutti puheessaan.

– Turun terroriteon tekijänä oli maahan saapunut turvapaikanhakija, nuori mies. Hänelle yhteiskuntamme oli tarjonnut päänsuojaa, ruuan ja muita tukitoimia. Nämä eivät hänelle riittäneet, vaan hän päätti toteuttaa tämän raa’an ja raukkamaisen terroriteon, joka kohdistui vielä naisiin, totesi Anttila puheessaan.

Kaupunginvaltuutettu Anttila kiitteli poliisin ripeää ja tehokasta toimintaa, jota ilman terrori-iskun lopputulos olisi voinut olla vieläkin surullisempi. Hänen mukaansa onkin tärkeää taata riittävät resurssit niille tahoille, jotka rajoistamme ja turvallisuudesta vastaavat.

– Meidän kaikkein tulisi yhdessä tehdä kaikki voitava, jotta kenenkään ei tarvitsisi enää kohdata tämän kaltaisia tapahtumia. Tulevaisuus tulee näyttämään, miten siinä onnistuimme, Anttila päätti puheensa.

Turun Perussuomalaiset paheksuu tiedotteessaan sitä, että Turun kaupunki ei ole järjestänyt virallisia muistotilaisuuksia terrori-iskun uhrien muistoksi. Yhdistys aikoo järjestää oman muistotilaisuuden myös tulevina vuosina.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko herralla minkäänlaista omaatuntoa?

      Maahanmuutto 2015

    • Anonyymi

      Turun terroriteon tekijänä oli maahan saapunut turvapaikanhakija, nuori mies. Hänelle yhteiskuntamme oli tarjonnut päänsuojaa, ruuan ja muita tukitoimia. Nämä eivät hänelle riittäneet, vaan hän päätti toteuttaa tämän raa’an ja raukkamaisen terroriteon, joka kohdistui vielä naisiin, totesi Anttila puheessaan.

      Sipilän kutsumia

    • Anonyymi

      Päivälleen viisi vuotta sitten tapahtui terroristinen isku täällä meillä Turussa. Terroriteko on siviileihin kohdistuvaa raakaa väkivaltaa, Anttila muistutti puheessaan.

      eikö vain Juha

    • Anonyymi

      Persujen elämän tähtihetki! Juhlivat vuosittain. Mihin persu unohtanut ne kolme Imatran uhria, jotka samanlainen hörhö ampui Vuoksenvahdin ovelle? Oliko syynä, että tekijä oli liiaksi persu?

    • Anonyymi

      Miksi persut ei muista Imatran hörhön uhreja? Heitä oli yksi enemmän!
      Samanlainen hörhöjä molemmat tekijät.

      • Anonyymi

        Kärnä muistelee Paavo Väyrystä....

        sekosakkia koko kepu


    • Anonyymi

      Kaupunginvaltuutettu Anttila kiitteli poliisin ripeää ja tehokasta toimintaa, jota ilman terrori-iskun lopputulos olisi voinut olla vieläkin surullisempi. Hänen mukaansa onkin tärkeää taata riittävät resurssit niille tahoille, jotka rajoistamme ja turvallisuudesta vastaavat.

      hih-ihan kuin vihreä ministeri nyt-kaikki suomeen

      kts. vihreäliitto suomi24-kokoomus haukkuu pystyyn!

    • Anonyymi

      Päivälleen viisi vuotta sitten tapahtui terroristinen isku täällä meillä Turussa. Terroriteko on siviileihin kohdistuvaa raakaa väkivaltaa, Anttila muistutti puheessaan.

      Niin suomen keskusta? miksi näin kävi?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      67
      5292
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      34
      2498
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2228
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      266
      1237
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1224
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1114
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      73
      1004
    Aihe