Sannalle tukea antavat toteavat että mitään laitonta ei ole tapahtunut ja Marinilla on oikeus viettää vapaa aikaansa haluamallaan tavalla kuten laulaen, tanssien ja ystävien seurasta nauttien.
On myös todettu tähän vuodettuun videoon liittyen että siinä näkyvä käytös ei ole asiatonta tai edes mitenkään erityistä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/97d00785-c4d7-47b6-b912-bd07f3fe6939
No jos tämä kerran on ihan normitouhua niin miksei tätä sitten olisi saanut levittää julkisuuteen ja miksi vuotajalle satelee "tylyä tekstiä"?
On myös todettu tähän vuodettuun videoon liittyen että siinä näkyvä käytös ei ole asiatonta tai edes mitenkään erityistä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/97d00785-c4d7-47b6-b912-bd07f3fe6939
No jos tämä kerran on ihan normitouhua niin miksei tätä sitten olisi saanut levittää julkisuuteen ja miksi vuotajalle satelee "tylyä tekstiä"?
Vastaukset 15
Vanhimmat
On Sannan jauhojengivideon julkaisian vika on että hän toi julki sen ettei Sanna Marin ole useinkaan vapaa-ajallaan päätöksentekokunnossa jos sattuu joku katastrofi. Hänen ollessaan kännissä, niin hänen vastuunsa tapahtuneesta kantaa silloin eduskunnan vahtimestari tai siivooja.
Hyvä että video tuli julki, en ainakaan demareita äänestä tulevaisuudessa.
Mikä tuossa videossa sai sinut noin päättämään. Äänestitkö aikaisemmin demareita?
Huippuviihdettä, lisää tälläistä ja kiitos kuvaajalle.
Videon ongelma taitaa olla sinä että se ei vastaa sitä julkisuuskuvaa jota Sanna on itse rakentanut omilla some päivityksillään ja muilla mainoskuvilla.
Vasemmistolaisuudessahan suurin ongelma on se jos totuus tulee julki, tämän takiahan videon kuvaajaa/vuotajaa syyllistetään!
Eräs pääministeri aikoinaan totesi toimittajille, pääministeri juo nyt kahvia.
Pääministeri voi nyt vastata toimittajille, pääministeri juhlii "jauhojengin" kanssa, boomerit, jauhoja hattuun ja ottakaa coolisti.
Mitä prkeleen tukea tuo nyt vielä tarvitsee? Ulos vaan niin kuin olisi jo.
Asiahan on niin että jos joku on tukevalla ja vankalla pohjalla niin eihän sitä silloin tarvitse tukea MUTTA jos tilanne onkin niin että ollaan vähän niin kuin heikoilla jäillä niin silloinhan sitä tukea nimen omaan tarvitaan!
Eli, onko tämä tuen ilmaus nyt osoitus siitä että nyt tuli mokattua mutta koitetaan silti pitää kulissit pystyssä?
Hämmentävää huomata, että journalisteja ja muita ns asiantuntijoita myöten jää huomaamatta että tässä Marin casessa on monta linjaa.
Yksi on se, että jokaisella on yksityisyyden suoja, jota ei pidä rikkoa vastenmielisillä tavoilla tarkoituksen hakuisesti hyöty näkökulmasta. Tämäkin ns "huoli" Marinin kyvystä hoitaa pääministerin virkaa ilmeentyi vasta jälkikäteen kun saivat kritiikkiä "epäsovinnaisen" pöyristelystä, jolloin löysivät syyn pöyristelylleen ja se oli että lomat oli jo loppuneet.
Jälkikäteiset perustelut sille miksi lähtivät pöyristelemään eivät ole kovin kestäviä.
Toinen linja on oikeutettu, minkä olisi voinut tehdä ilman että menevät videoita levittämään ja "tirkistelemään" muiden hauskanpitoa ja pöyristelemään miten iltoja vietetään, on se että olisi voinut ilmaista artikkeleissaan miltä tuollainen vaikuttaa politiikan toimijan osalta (vaikutusmahdollisuudet) jolla on suurempi vastuu toimia myös seremonia vetäjänä ei vain kollektiivin edustaja, rooli mitä Marin korostaa että kanslia /hallitus yhdessä hoitaisi. Jolloin sellaista johtajuutta ei ole koskaan tavoitellutkaan mitä ihmiset jostain syystä odottavat.
Kolmas linja on se miten tuollaisilla synnytetyillä kohuilla pyritään vaikuttamaan ja tässä tapauksessa hyvin voimakkaasti käyttäen tehokeinona tarpeettomia julkaisuja yksityisistä mooveista.
Neljäs linja on puhtaasti yhteiskunnallinen onko seurueessa bilehuume ilmiö, kuinka varomattomasti päättäjät voivat toimia, se valmius-ja toimintakyky, vaikutusmahdollisuuksien ymmärtäminen ja niiden eliminointi. Kyllähän kansalaisilla on oikeus tietää ja saada käsitys mihin päättäjät altistuvat ja minkälaisten tahojen kanssa viettävät aikaa ja mitä siitä voi seurata (kun seurassa on hyötymään pyrkiöitä) vaikka itse pysyisi ns kunnon kansalaisena.
Tuosta ns valmiuskyvystä kriisin edessä Marinilla myös hieman erikoinen käsitys, että kollektiivin edustajana kanslian kokouksen jälkeen tietäisi mitä esittäisi kansalle tai muulle taholle?
Lehdessä oli juttua miten hlö totesi tsunamin tapahtuessa soittaneensa heti Vanhaselle, miksi? Eihän siinä sotajoukkoja ja kanslia kokousta tarvittu?
Yksinkertaisesti siitä syystä että siellä oli suomalaisia mukana ja käsitys on että maan johtajien tulee antaa henkistä tukea tragedioiden, suuronnettomuuksien kohdatessa, onko se nykypäivänä liiallinen odotus hlöiden harteille? Voihan se ollakin, mutta asenne; ei kuulu mulle suoranaisesti kollektiivi pohtii asian, ei välttämättä heti mene pirtaan, valmiuskäsitys on laaja.
Biletysseuran vetovoiman ei pitäisi sekoittaa asioita niistä mitkä lopulta ovat tärkeitä.
On myös outoa huomata miten ei osata erottaa niissä vaatimuksissa että ministereiltä odotetaan aina asiallista käyttäytymistä yksityiselämässäänkin ja saavat kommenteille en pöyristelylleen perusteet osallistuessaan laittomien levitysten "ilmestyessä" heidän eteensä kohuun, haluamatta ymmärtää että ihan noin pitkälle ei voi kenenkään kontrollointia viedä ja nähdä normaaleissa mooveissa sopivassa kontekstissa epäasiallisuutta muita kanssa ihmisiä kohtaan? Halla-ahonkin kommenteissa eksynyt näkemästään, jolloin ei näe metsää puilta.
Media pitäisi laittaa kovaan kritiikkiin, ei voi olla hyväksyttyä että tuollaisia koosteita näytetään uutisissa, uskotellen että yksityisyyden piiriin kuuluvia asioita voidaan noin levitellä perustelematta asiapitoisuutta suoraa yhteyttä jonkun asian vakavuuteen?
Ajojahti on pahoittanut Sannan mielen.
Raukkamainen ajojahti pääministeriä kohtaan ja suomalaisen journalismin alennustila! Ei muuta!
Mites se taas menikään että ei savua ilman tulta...
Demarien kosto on kauhea? Videon kuvannut ja julkaissut Janita Autio on antanut lausunnon asiasta, jonka mm. Ilta Sanomat on uutisoinut.