Olen tässä vuosia rekkaa että bussia ajanut. Isolla autolla tuolla tien päällä huomaan että vedän perässä melkoista letkaa ja vaarallisia ohituksia syntyy vaikka nopeutta olisi 86 kmh 80-alueella, miksi? Vastaavasti kun ajan täysin samaa nopeutta henkilöautollani niin tällaista ei ikinä tapahdu. En vedä letkaa perässä ja turvavälit osataan pitää paljon paremmin. Mistä johtuu?
Iso auto pakko ohittaa?
Anonyymi
1087
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Te olette sellaisia nysvääjiä, että pakkohan teidät on ohittaa, jos aikoo kohtuullisessa ajassa perille päästä.
En mä ainakaan aja 80 alueella mitään 86.
98-106 on paras matkavauhti
Asennevammaista jos ei kykene rajoitusten mukaan etenemään.
Rekoilla kuoleentuu se vauhti viimeistään ylämäissä, eivät kerrassaan jaksa pitää yllä edes 80 km/h nopeutta, ja kiihtyminen nollasta normaaliin nopeuteen on hidasta myös, painava kuorma rekoilla tietysti kyydissä raahattavana ja tehot hukkuu siihen.
Enemmän saasteita ison dieselin takana, ei näe eteen muuta kuin sen kontin, vesi roiskuu ja lumi tuiskuaa, välillä lentelee kuormastkin mitä tahansa ja henkilöautolla on varmasti turvallisempaa ajaa 20-30km/h kovempaa kuin rekalla.
Kun ei nojaa rekan takapuskuriin vaan pitää vähän etäisyyttä niin ei ole juuri mitään haittaa. Tosin sorayhdistelmiin joutuu pitämään ihan reilua välimatkaa tai sitten menemään ohi, jollei halua hiekkapuhalluttaa autonsa nokkaa.
Sahanpurua, turvetta, kalkkia, välillä jopa tukkeja ja pressun päältä jäätä. Parempi ohittaa hyvällä paikalla kuin kerätä jonoja.
Rekkojen renkaanriekaleita on tienposket täynnään, sekin kun vielä räjähtää lennättäen paskaa, romua ja renkaankappaleita päälle, saa se varmaan kalliin tuulilasin särettyä ainakin. Rekkakuski kun puhuu sitten ajon aikana puhelimessa, rekka hoipertelee tiellä käyden tien reunalla ja nostaen ilmaan kaiken paskan, kiviä, jne. siitä tien pientareelta...
Kaksi asiaa, ensinäkin jopa moottoritiellä näkee autoilijoita jotka nimen omaan haluavat ajaa rekan perässä ja vielä kovin lähellä. Onko halu päästä imussa pienemmällä kulutuksella, vai mikä perversio on kyseessä? Ainakin saa autoonsa kiveniskemiä oikein huolella.
Itse ohitan rekat, bussit ja kuormurit ihan näkyvyyden takia.
Kyllä siinä omassa ajossakin jotain eroa on henkilöauton ja ison auton välillä. Ei sille muuten mitään selitystä ole, että jonoa ei keräänny henkilöautolla ajaessa.
Vai meneekö kaikki takaa tulijat heti ohi henkilöautosta, mutta ison auton ohitusta jäävät harkitsemaan pitemmäksi aikaa. Sehän toki voisi asiaa selittää.