Haluaisin kovasti ymmärtää, miksi jihadistit, vai mitä ne on, ja Hamas järjestö ja terroristit, miksi he eivät halua tunnustaa Israelin valtiota, vaan käyvät kaiken aikaa julmaa sotaa Israelia vastaan.
Mikä siellä on oikeasti se kynnyskysymys?
Onko joskus vuonna nolla joku kamelikuski Israelista solvannut jotain henkilöä, josta on seurannut sukuvihaa ja verikostoa sukupuusta toiseen tai jotain vastaavaa, niin ettei kukaan edes tiedä enää miksi soditaan.
Mikä siellä on oikeasti se kynnyskysymys?
Onko joskus vuonna nolla joku kamelikuski Israelista solvannut jotain henkilöä, josta on seurannut sukuvihaa ja verikostoa sukupuusta toiseen tai jotain vastaavaa, niin ettei kukaan edes tiedä enää miksi soditaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Islamistien jumala on saatana joka käskee tappamaan juutalaiset.
Se vihaa Jumalan lupausta ihmisille tulevasta pelastuksesta ja rauhan ajasta juutalaisten kautta.
Jeesus oli juutalainen ja koko ihmiskunnan pelastaja. Kun vihaa ihmiskuntaa niin vihaa kaikkea mitä Jumala lupaa sille.
Suurempi ongelma mielestäni on miksi niin monta miljoonaa uskoo tuohon satanistiseen uskontoon.
Mutta se johtunee sen väkivallasta. Eli jos et käänny heidän joukkoonsa niin kaula katkeaa.
Tämä oli alussa ainoa uskonnon levitysmetodi heillä, nykyään on maltillisempiakin mutta koraani käskee tuhoamaan juutalaiset.
He jättää huomiotta, että Kaikkivaltias on Jumala ja saatana on vain enkeli.
Ilmestyskirja :
Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään.
2 Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi
3 ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.
Tästä näemme että Jumalan määräyksestä yksi enkeli riittää vangitsemaan saatanan sitten kun määrätty aika on käsillä.
Tämä on varma kuin auringon nousu joten sitä odotamme.
Islamin perustajasta olen kuullut tarinan että olisi ollut ensin joku kristitty käännynnäinen mutta kuten nykyäänkin jos ei asiat mene kuten haluaa niin alkaakin vihata kristittyjä.
Tällöin hän olisi perustanut oman uskonnon jossa sai olla johtaja. Siis noin vuonna 600 jKr.
Vastapainoksi voi mainita että Raamatussa on historiaa 4000 vuoden taakse.
Olisiko jotain tekemistä tällä:
Jokainen ihminen Euroopassa, Amerikassa tai missä tahansa maailmassa, jos hänen YKSI isovanhemmistaan on juutalainen - saa automaattisesti Israelin passin ja kansalaisuuden. Heprean kielen tai Israelissa x vuotta asuminen edellytystä ei ole.
Samaan aikaan vuosisatoja esi-isineen samassa Palestiinan maassa asuneet palestiinalaiset eivät saa Israelin kansalaisuutta, vaan saavat elää vieraina ja oikeudettomina syntymämaassaan.
Kyllä Israelin kansalaisuus on n. 1.8 miljoonalla Israelin arabiasukkaalla.