Kummallista, että sama puolue, joka marisee jatkuvasti liiasta velasta, haluaa nyt lisätä kuluja ainakin miljardilla ellei useammalla. Ehkä se velka ei olekaan kookoomukselle ongelma, vaan rahojen päätyminen muiden kuin heidän taskuunsa.
"Kokoomus haluaa Suomeen pysyviä Nato-joukkoja ja tukikohdan, ehdottaa asevelvollisuutta myös naisille"
https://yle.fi/uutiset/3-12588784
"Kokoomus haluaa Suomeen pysyviä Nato-joukkoja ja tukikohdan, ehdottaa asevelvollisuutta myös naisille"
https://yle.fi/uutiset/3-12588784
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kokoomushan sen velan on tähänkin asti ottanut. Marinin hallitus oli ensimmäinen demarihallitus, joka otti enemmälti velkaa, mutta tilannekin oli täysin poikkeuksellinen. Yksikään Suomen velkaannuttaneista porvarihallituksista, joiden ottamaa nykyisestäkin velasta kaksi kolmannesta, ei ole joutunut torjumaan vakavaa kulkutautia eikä Eurooppalaisen ihan oikean sodan keskelle. Nykyisen hallituksen taival on ollut vaikein ehkä sitten sotavuosien, jolloin tietenkin myös velkaannuttiin.
Koska maalla oli oma valuutta, sodan velat saatiin maksettua pois mm Korean suhdannetta hyödyntäen. Nykyisiä velkoja ei saada maksettua koskaan pois, ellei siirrytä omaan valuuttaan. Siihen ihan oikeasti kipeään ratkaisuun kokoomus ei ole valmis, vaan namusetä Urpo jakelee vain veronamusia kaikkein ahnimmille ja tyhmimmille, jotka eivät piittaa lastemme tulevaisuudesta.
Koetappa valehdella vähän paremmin.
Totta.
Tottahan tuo on eli itse valehtelet.
Kokoomuksen saa*tanan sotahaukat pitäisi kaikki ampua.
Kokoomus haluaa nyt Nato -tukikohdan Suomeen.
Kuulemma.
Mykkänen urostelee seitsemän vuotta liian myöhään.Kiinteissä natojoukoissa ja tukikohdassa ei mitään järkeä.
Ei hutikassa saa velkaa.
Kokoomus on Suomen tuhopuolue.
Kokoomus on ahneitten p askiaisten puolue. Valtion velka on niille ihan okei kunhan kultapossukerho hyötyy siitä.
Totta.
Kokoomus ajelee kaksilla rattailla.
Mites luulette päättyvän Suomen isottelun? Ollaan julkisilta menoiltaan kuin 15 miljoonan asukkaan kansakunta ja jaetaan rahaa maailmalle ideologisin perustein.
Nyt ei selvitä velan koroista ilman lisävelkaa
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/sanna-marinin-hallitus-joutunee-pian-hakemaan-lisaa-rahaa-silla-suomen-velkavuoren-hoidosta-paljastui-yllatys/f951be28-9d3c-4463-a110-a17c92972af2
Velkarahalla on aina rahoitettu rikkaiden etuoikeudet.
Totta.