Parisuhde narkomaanin kanssa

Anonyymi

Aloitin miehen tapailun noin 6kk sitten ja tiesin jo tuolloin runsaasta käytöstä, mutta ihanan luonteensa takia annoin kuitenkin miehelle mahdollisuuden. Suhteen alku oli kuin romanttisestakomediasta, mies kehui minua paljon ja sai minut käytöksellään luulemaan ettei huumeet tai lääkkeet ikinä tulisi meidän väliimme. Ehkä luulin että voisin auttaa tätä ihmistä ja että ”rakkauteni auttaisi häntä pääsemään eroon kaikista edellämainituista”. Kärsin huonosta itsetunnosta ja sanat ja teot saivat minut tuntemaan itseni kauniiksi ja erityiseksi. Mies kertoi haluavansa muuttua, vähentää ja lopulta lopettaa. No kuten arvata saattaa käyttö jatkui ja jatkui, lupaukset rikottiin uudelleen ja uudelleen. Ainakun mainitsin että nämä tyhjät lupaukset sattuvat sainkin vastaukseksi selityksiä selityksien perään, tai miten minä olin syypää käyttöön sillä olin saanut hänet niinsanotusti ”vittuuntumaan”. Lopulta rupesin kyseenalaistamaan itseäni, ehkä olenkin syypää, mutta se ei loppunut siihen. Eriskummallisia tilanteita joihin en ikinä uskonut päätyväni jatkui tapahtumistaan, jopa joissa minä olin vaarassa. Toisen käytös muutti omaakäytöstäni ja lopulta sain mittanitäyteen itseni huonoksituntemisesta. Aloitin vihdoin vakavan keskustelun jossa kerroin että voimani ovat loppu ja olen kadottanut itseni. Tilanteen mies käänsi puolelleen, jälleen. Yhtäkkiä olinkin todella rakas ja ainut valo hänen elämässään eikä pystyisi elämään ilman minua. Nyt ollut ilman huumeita 2-viikkoa, mutta alkoholia menee monta annosta joka päivä, saattaa sitten joka ilta humalassa soitella minulle miten rakas olen. En ole ikinä halunnut syyttää miestä teoistaan sillä riippuvuus on sairaus mutta jotenkin olen nyt niin avuton tilanteen kanssa joten toivon teiltä vinkkejä mitä minun kuuluisi tehdä. Antaakko mahdollisuus vielä muuttua sillä 2-viikkoa on hyvä alku vai päästää irti..

7

199

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika pattitilanteessa olet. Sen takia ei koskaan addiktin, minkäänlaisen addiktin kanssa kannata alkaa olemaan. Ei siihen auta rakkaus tai mikään mukaan ellei ihminen itse ole valmis/kypsä tilanteeseensa. Se on valinta sinullekkin.. ymmärrän että on raastavaa. Itse kokenut vastaavaa muutamankin kerran.. minä olen lähtenyt suhteesta koska toinen lupaili eikä tosissaan ollut valmis itsensä takia lopettamaan. Mutta se on eri asia jos toinen on tosissaan niin siinä voi yrittää tukea rinnalla. Ensin toisen on kyllä hakeuduttava katkolle ja muun avun piiriin. Kaikke hyvää sinulle ja koita jaksaa. Älä kadota lopullisesti itseäsi❤️

    • Anonyymi

      Ystäväsi tarvitsee NAA / AA ryhmää tuekseen.
      Hän yrittää päästä kuiville mutta ulkopuolknen tumi on tarpeen.
      Sinun rakkautesi ei riitä saamaan hänestä viinatonta/huumeetonta. Ei vaikka kuinka todistat sitä itselles.

      Olet jo huomannut että sinä ( tiedottomasti) olet toiminut auttajana ja yllyttäjänä hänen riippuvuuteensa. Olet sallinut hänen rikkoa lupauksensa, tekemättä mitään konkreettista.
      Paras apu. mitä voit antaa, on ensin ohjata hänet hakemaan apua ja tukea. Sitten poistua hänen elämästään ilmoittamalla että et halua enää tuollaista jojoilua.

      Mikäli yhä yllytät häntä vieressä jatkamaan ko. elämäntyyliään, tulet 100% sairastumaan itsekin.
      Tuossa yhtälössä = 2 tuhottua elämää.
      Sekö on sinun haaveesi tulevaisuudesta?

    • Anonyymi

      Jaa, addiktin rakastaminen terveeksi ei oikein taida onnistua, huoh!

      • Anonyymi

        Marko vois sua auttaa

        Teillä on jotain yhteistä

        Olette molemmat antaneet uuden elämän vajaalle 200


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marko vois sua auttaa

        Teillä on jotain yhteistä

        Olette molemmat antaneet uuden elämän vajaalle 200

        Juntunen meinaan

        Aluksi


    • Anonyymi

      Niin tyypillinen esimerkki, ettei viitsi muuta sanoa, kuin että kaikenlaisiin parisuhteisiin ihmiset lähtevätkin!!

    • Anonyymi

      Kyllä sinä voit lähteä.

      Jos hän retkahtaa, se on hänen oma valintansa. Jos hän jatkaa olemista selvin päin, sekin on hänen oma valintansa.

      Entä sinä, mitä sinä haluaisit tehdä ensi tammikuussa? Entä ensi vuoden syksynä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe