Sähkön säästöleikkauksista nyt taitaa tulla kova kilpailu?
Että kun vanhustenhoitolaitoksissa on hoidossa olevat tähänkin asti talvisin palelleet niin, miten paljon enemmän, hoitolaitoksissa olevat vanhukset palelevat ensitalvena, kun laitokset kilpailevat siitä, kenen sähkölasku on pienempi?
Kun vanhustenhoitolaitoksissa olevien oloa häiritsevää kylmyyttä, ei ole aiemminkaan huomioitu niin. että nyt taisi löytyä konsti, "säästetään, alentamalla huonelämpöä" joka helposti ja huomaamattomasti saattaa auttaa hoidossa olevien elämänlaadun huononemisessa niin paljon, että hoidettavien eliniänlyhenemispyrkimykset vauhdittuu!
Suomessa, vanhustenhoidossa kun kaikki kiusa on mahdollista. Täällä, kun vanhuksilla ei ole olemassa puolustajaa!
Kuinka paljon sähkönsäästöleikkaukset tulevat vaikeuttamaan, laitoksissa olevien vanhusten oloja?
2
218
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siinä mitään ”puolustajaa” tarvita. Enemmän rättiä päälle vaan. Vanhusten verenkierto hidastuu ja aiheuttaa palelemisen tunteen.
Kuinka monta kertaa jouduimme kesähelteillä pakkoriisumaan ihmiset, että sai suihkutettua, kun oli rättiä, että höyry vain nousi. Itsellä hikipäässä, eikä mitenkään olisi jaksanut tappelemaan ruveta, mutta niin vain piti. Ihan sama ikkunoiden avaamisesta syntyneet riidat.
Viileämmässä ne aivotkin virkistyy! - Anonyymi
Onkohan aloittaja sama ihminen, joka juuri äsken kitisi palstalla, kun hoivalaitoksissa ei ole ilmanviilennyslaitteita joka huoneessa, niin että vanhukset kärsivät kuumuudesta?
Urani aikana en kertaakaan ole kohdannut vanhusta, joka hoivalaitoksessa palelisi riittämättömän lämmityksen vuoksi.
En. Yhtään. Ainoaa. Kertaa.
Vanhus yleensä palelee, koska elimistössä tapahtuvien fyysisten muutosten vuoksi elimistön lämmönsäätelyjärjestelmä ei toimi enää täydellä teholla. Koska se on aivoperäistä, silloin palelee vaikka saunassa.
Mitäpä jos nyt keskittyisit vaikka vilasukkien kutomiseen vanhuksille sen sijaan, että väen vängällä keksit mahdollisia uhkakuvia. Katsos, saattaahan siihen hoivakotiin osua vaikka meteoriitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595718Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064687En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164152Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k633671- 513631
- 823348
- 113341
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah603187- 332860
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342531