Sähkön säästöleikkauksista nyt taitaa tulla kova kilpailu?
Että kun vanhustenhoitolaitoksissa on hoidossa olevat tähänkin asti talvisin palelleet niin, miten paljon enemmän, hoitolaitoksissa olevat vanhukset palelevat ensitalvena, kun laitokset kilpailevat siitä, kenen sähkölasku on pienempi?
Kun vanhustenhoitolaitoksissa olevien oloa häiritsevää kylmyyttä, ei ole aiemminkaan huomioitu niin. että nyt taisi löytyä konsti, "säästetään, alentamalla huonelämpöä" joka helposti ja huomaamattomasti saattaa auttaa hoidossa olevien elämänlaadun huononemisessa niin paljon, että hoidettavien eliniänlyhenemispyrkimykset vauhdittuu!
Suomessa, vanhustenhoidossa kun kaikki kiusa on mahdollista. Täällä, kun vanhuksilla ei ole olemassa puolustajaa!
Kuinka paljon sähkönsäästöleikkaukset tulevat vaikeuttamaan, laitoksissa olevien vanhusten oloja?
2
287
Vastaukset 2
- Anonyymi
Ei siinä mitään ”puolustajaa” tarvita. Enemmän rättiä päälle vaan. Vanhusten verenkierto hidastuu ja aiheuttaa palelemisen tunteen.
Kuinka monta kertaa jouduimme kesähelteillä pakkoriisumaan ihmiset, että sai suihkutettua, kun oli rättiä, että höyry vain nousi. Itsellä hikipäässä, eikä mitenkään olisi jaksanut tappelemaan ruveta, mutta niin vain piti. Ihan sama ikkunoiden avaamisesta syntyneet riidat.
Viileämmässä ne aivotkin virkistyy! - Anonyymi
Onkohan aloittaja sama ihminen, joka juuri äsken kitisi palstalla, kun hoivalaitoksissa ei ole ilmanviilennyslaitteita joka huoneessa, niin että vanhukset kärsivät kuumuudesta?
Urani aikana en kertaakaan ole kohdannut vanhusta, joka hoivalaitoksessa palelisi riittämättömän lämmityksen vuoksi.
En. Yhtään. Ainoaa. Kertaa.
Vanhus yleensä palelee, koska elimistössä tapahtuvien fyysisten muutosten vuoksi elimistön lämmönsäätelyjärjestelmä ei toimi enää täydellä teholla. Koska se on aivoperäistä, silloin palelee vaikka saunassa.
Mitäpä jos nyt keskittyisit vaikka vilasukkien kutomiseen vanhuksille sen sijaan, että väen vängällä keksit mahdollisia uhkakuvia. Katsos, saattaahan siihen hoivakotiin osua vaikka meteoriitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398