Vuhr Iiris Suomelan vetoomus: Kansalta ehdotuksia tulo- ja meno-arvion tekoon

Anonyymi

Hieno ele Iirikseltä jälleen- Kansa voisi nyr ehdotella mm somessa miten saamme säästöjä ja miten parantaa maamme tilannetta- ratkaisuja otetaan vastaan.

Tällaista on harvoin Suomen politiikassa kuultu- yleensä vain poliitikot tekee päätökset harvojen asiantuntijoiden tietojen perusteella- ja monesti asiantuntijat ei tunne tavallisen kansan tilanteita tarpeeksi hyvin- esim viime 3 hallitusta ennen Sanna Marin-hallitusta.

Marin hallitus osoittaa taaskin hienosti toimivuutensa ja tahtonsa kansan parhaaksi.

Nyt vaan niitä ehdotuksia vaikka tähän viestiketjuun.

esim.

kansalaispalkka jokaiselle toisi heti ostovoimaa =työllisyyttä= verotuloja ja rahaa valtion kanssaan ja hyvinvointia Suomeen.

10

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuhr = Vihr.

      ----

      s24 esti oikean version ja jätti virheellisen

    • Anonyymi

      No jos vihervasemmisto luovuttaisi vallan sille, jolle se kuuluu. Se olisi paras ja tehokkain säästökohde ja tehostamistoimi Suomessa.

      • Anonyymi

        Totta puhut.


    • Anonyymi

      Vihreitten elämäntapa se vasta luontoa kuluttaakin, pelkkiä teeskentelijöitä.

      • Anonyymi

        Vihreiden elämäntavassa ei näy todellakaan mikään luonnon, ilmaston ja ympäristön suojelu. Opettavat toisin mitä itse tekevät, tekopyhiä teesketelijöitä.

        Haavistokin haluaa terroristeilla täyttää Suomen, avasi sen jo kuskauttamalla valtion varoin Isis-toimijoita Al-holin leiriltä ja tuo heitä Suomeen koko ajan. Tuntien Vihreiden pähkätoope touhun, tulijoita ei varmaan edes tarkisteta, keitä he ovat, vaan tuodaan silmät ummessa ketä sattuu. Joku Vihreä puolusteli, että tottakai ulkomaiset rikolliset pitää tuoda Suomeen turvaan ja pakoon tehdyistä rikoksien vastuista.

        Haaviston yksi tavoite on tehdä laillisia reittejä Suomeen, jotta jokainen maailman ihminen voi tulla tänne vaikka loisimaan ja rikostelemaan. Vihreät ovat kaivaneet vanhoista kätköistä nyt tilaisuuden tullen venäläisviisumien rajoittamisen johdosta humanitaarisen viisumi- idean, jolla jokainen muualta saisi pääsylipun Suomeen eikä takaisin tarvitse palata.

        Hallitus on alkanut työstää tietenkin humanitaarinen viisumi-ideaa, koska nykyhallitus toimii Vihreiden aatteella. Vihreät eivät koskaan tee mitään Suomen hyväksi, vaan aina kaikki niiden toimet on Suomea vastaan. Koko hallitus on toiminut Vihreällä politiikalla ja tässä nyt ollaan, monenlaisissa kriiseissä ja pulassa.


    • Anonyymi

      Sellanen ehdotus että pätevämpiä sinne hallitukseen ja äkkiä. Tältä kansalta ei kannata kysellä mitään.

    • Anonyymi

      Lopetetaan yritystuet, jätetään velat maksamatta ja komennetaan iirikset ja naarikset rehellisiin hommiin. Luuta kouraan.

    • Anonyymi

      Vaalien lähestyessä tottakai Vihreät heräävät. Tämä hallitus Vihreiden politiikalla on näyttönsä antanut ja se on kaikkea muuta kuin hyvä,

      Velkaa paljon, monenlaisia sotkuja ja kriisejä. Kohonevia maksuja, inflaatio laukkaa. Pulaa kaikesta, on vajetta vaikka mitä huonoa .

      Mitä hyvää tässä ajassa? Uusia ympäristöystävällisempiä energiamuotoja. Ne olisivat syntyneet ilman Vihreitäkin. Vihreät veivät hätiköidyllä pika.pika toimillaan Suomen energiapulaan. Eivät asiat tapahdu tosta vain, vaan ajan kanssa järkevästi suunnitellen ja asia kerrallaan ottaen huomioon eri seikat.

    • Anonyymi

      Kansalaispalkkaan Suomella ei ole koskaan varaa. Sitä paitsi kaikki toimet pitäisi olla aktivoivia, ei passivoivia.

    • Anonyymi

      Sosiaalipakolaisten Suomeen rahtaaminen muu täysin järjetön rahanjako ympäri maailmaa lopetettava välittömästi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2645
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      48
      2577
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      142
      2365
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2232
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2095
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2080
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      71
      1542
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      145
      1433
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1187
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1125
    Aihe