Millainen olisi täysin kristittyjen vallassa oleva valtio?

Kuinka lähelle Afganistanin tilannetta jouduttaisiin jos eduskunnassa kaikki lainsäätäjät ja virkamiehet olisi tunnustavia kristittyjä?
Mikä kaikki muuttuisi? Kuinka paljon Suomen lainsäädäntö muistuttaisi sharia lakia ?

11

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskovat ovat hiljaa kun tietävät itsekin vastauksen ja kukaan heistä ei haluaisi elää tuollaisessa valtiossa.

    • Anonyymi

      Ei kaikki ihmiset jotka uskovat Jumalaan ole sellaisia kuin annat ymmärtää.

      LS

    • Anonyymi

      Ei tässä ajassa tule Jumalan valtakunnan valtiota, mutta ne sydämet, jotka seuraaat Herraa, he ITSE henkilökohtaisesti vaeltavat ELÄMÄNTIETÄ ja hedelmät on sen kukaisesti.
      Uskovaisuus on itse- vaeltamista, ei sitä, että alettaisiin toisia taluttamaan ja pakottamaan johonkin. Ajatusrakennelma on lähtökohdaltaan väärä.
      Olemme paratiisin ulkopuolella, katoavaisuuden ajassa.
      Se, miten parhaniten yksilöt itse kilvoittelevat, se luo sen pohjan, miten maa makaa.
      Silti ihmisen elämä on täällä vajaamittainen.

    • Anonyymi

      Riippuu siitä miten paljon niistä olisi harhaoppisia. Jos kaikki niin silloin Mooseksen laki astuisi voimaan siten ettei sapattina saisi edes laittaa valoja päälle. Ja kuolemanrangaistus palautuisi aika pienestä rikkeestä. Ei Mooseksen laki kovin kaukana islamista olisi. Naisilla vain olisi vähän paremmat oltavat, mutta henki lähtisi jo pienestä rikkeestä.

      Juuri siksi pitää aina pystyä erottamaan harhaopit.

      • Anonyymi

        Jokainen uskovainen on harhaoppinen. Aina niistä talebaanit löytyy.


    • Anonyymi

      No olisi se kuitenkin parempi kuin saatanan vallassa oleva valtio.

      • Anonyymi

        Tietääkseni kellään ei ole tullut mieleenkään perustaa satanistista valtiota. Sen sijaan uskomuksiin perustuvia on ollut useita. Lopputuloshan on tietysti noilla sama, helvetti maan päällä.


    • Anonyymi

      Idiootti! Mene Afganistaniin nauttimaan epäjumalanpalvonnasta. Suomen hyvinvointi perustuu kristinuskolle.

      • Ei perustu kuin sekularisaatiolle. Ihmisoikeudet on parantunut huimasti kun kristityt on työnnetty sivuun. Suomi on vapaa maa jota se ei olisi mikäli tämä olisi kristittyjen hallitsema


      • Anonyymi

        Muslimeilla ja äpäräkultilla on sama jumala. Kehitysasteen suhteen vain on 600 vuoden aikaero.
        Mutta totta, epäjumalasta noissa molemmissa on kyse. Maallistuminen on siis ainut oikea kehityssuunta, jos vain kykenee tunnustamaan tosiasiat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muslimeilla ja äpäräkultilla on sama jumala. Kehitysasteen suhteen vain on 600 vuoden aikaero.
        Mutta totta, epäjumalasta noissa molemmissa on kyse. Maallistuminen on siis ainut oikea kehityssuunta, jos vain kykenee tunnustamaan tosiasiat.

        Mutta emmehän me mahda mitään sille että evoluutio loi satuolennot ihmisten päihin. Emme me voi evoluutiota käske, että nyt sattumalta satuolennot hiiteen ja järkevät ajatukset päähän. Emme me voi käskeä apinoitakaan pois puusta hyppimästä jos se meitä ärsyttää ja keljuilla niille, että mitä järkeä kiipeillä puussa kun on kerran kädet ja jalat tallustella maan kamaralla.

        Mutta jos uskomme saatanaan ja Jumalaan, niin silloin voi pitää yllä valtataistelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5007
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3456
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3204
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2297
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1897
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1828
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      161
      1793
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1310
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1127
    10. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1119
    Aihe